آیا شنیدن صدای زنگ در گوش یک بیماری است؟ (2)


اندازه گیری زنگ گوش
پزشک برای مشخص کردن محل دقیق ایجاد صدای زنگ در گوش، علاوه بر انجام معاینات فیزیکی و انجام تست های خاص، تاریخچه پزشکی بیمار را بررسی کرده و اطلاعاتی راجع به نوع صدا، شدت و علائمی دیگری که ممکن است همزمان با ایجاد صدا در گوش ایجاد شوند؛ می گیرد. اطلاعات دقیق به پزشک در تشخیص صحیح بیماری کمک بسیاری می کند.
همچنین برای اطمینان از سایر اختلالات و بیماری های احتمالی آزمایشاتی نظیر شنوایی سنجی مغز، پرتونگاری و شنوایی نگاری مغناطیسی انجام می گیرد.
آیا زنگ گوش درمان پذیر است؟
متاسفانه در بیشتر موارد درمان قطعی برای رفع صداهای مزاحم گوش وجود ندارد و بیمار مجبور است تا پایان عمر این صداها را تحمل کند. در مواردی نیز صداها به مرور زمان از بین می روند و نیازی به استفاده از درمان خاصی نیست.
البته کمک بیمار به پزشک، در جهت تشخیص علل اصلی ایجاد صدا در گوش، می تواند در پیدا کردن راهی برای درمان تاثیرگذار باشد.
در مواردی نیز برای از بین بردن صداهای گوش، داروهای حاوی اسید نیکوتینیک (ویتامین B3) تجویز می شود. مصرف این داروها، تا حدودی موجب برطرف کردن این اختلال شده هر چند هنوز به طور دقیق مشخص نیست مصرف این ماده چه قدر در درمان این اختلال نقش دارد. مصرف این ماده عوارضی نیز به همراه دارد و موجب تحریکات پوستی از قبیل قرمزی آن می گردد.

آیا شنیدن صدای زنگ در گوش یک بیماری است؟ (2)
مراقبت های لازم در جهت کاهش زنگ گوش
سلامت سیستم شنوایی بر روی سلامت روحی و جسمی فرد بسیار تاثیرگذار است و ایجاد اختلال در آن بر روی کل سیستم عصبی بدن تاثیر می گذارد. بنابراین با انجام برخی از مراقبت ها می توان، از ایجاد صدای زنگ در گوش جلوگیری کرده و یا در صورت بروز آن را کنترل نمود. این مراقبت ها عبارتند از:
- هرگز در برابر صدای بلند قرار نگیرید و حتی المکان از گوش دادن به صداهای بلند پرهیز کنید.
- فشار خون خود را کنترل کرده و سعی کنید در محدوده نرمال باقی بماند.
- مصرف برخی از مواد غذایی مانند نمک، قهوه، مشروبات الکلی و نوشابه گازدار (به دلیل وجود کافئین زیاد در آنها) را محدود کنید. همچنین از مصرف دخانیات به دلیل داشتن نیکوتین خودداری کنید. این دسته از مواد با تحریک سیستم عصبی اثرات سویی بر سلامتی خواهند داشت.
- تا جایی که امکان دارد از استرس و اضطراب های بی مورد دوری کنید.
- وزن خود را کنترل نمایید و به صورت منظم ورزش کنید.
- خواب کافی در برطرف کردن زنگ گوش می تواند مفید باشد. در مورد افرادی که به دلایلی نمی توانند به خواب روند؛ با مصرف هورمون های لازم مانند ملاتونین این مشکل برطرف خواهد شد.
- هرگز از گوش پاک کن برای تمیز کردن جرم و ترشحات گوش خود استفاده نکنید، چرا که این ابزار موجب چسبیدن جرم به پرده گوش شده و خود در ایجاد صداهای مزاحم نقش بسیاری دارند. برای خارج کردن جرم گوش حتما به پزشک مراجعه کنید و با روش های اصولی اقدام به خارج کردن آنها از گوش خود نمایید.
- از مصرف خودسرانه داروهای مسکن مانند ایبوپروفن و انواع آنتی بیوتیک خودداری نمایید.
- کمبود برخی از مواد معدنی نیز در بروز صدای وزوز در گوش تاثیرگذار است. در این میان روی بیشترین تاثیر را دارد. بنابراین با مصرف مکمل روی می توان تا حدود زیادی این اختلال را برطرف نمود.
- در موارد شدید، می توان برای کنترل زنگ گوش از وسیله شبیه به سمعک در داخل گوش استفاده نمود. این وسیله مسیر صداهای مزاحم را مسدود کرده و فرد را آرام می کند. البته حتما با پزشک متخصص در این مورد مشورت کنید.

آیا شنیدن صدای زنگ در گوش یک بیماری است؟ (2)
- روش درمانی دیگری با عنوان TRT وجود دارد؛ که در این روش، صداهایی مانند صدای امواج دریا یا موسیقی آرام، با فرکانسی به همان میزان فرکانس صداهای ناهنجار داخلی گوش ایجاد می شود و فرد می تواند به جای شنیدن صداهای مزاحم، صداهای عنوان شده را بشنود و تا حدود زیادی فشار عصبی وارده بر او کاسته می شود.
- به دندانپزشک مراجعه نمایید. در برخی موارد صداهای موجود در گوش ناشی از مشکلات فک می باشد.
- برای این که از زنگ گوش خود تا حدودی رهایی یابید، می توان با گوش دادن به موسیقی آرام یا رادیو، آن را فراموش کنید. فکر کردن مداوم به صداهای موجود در گوش، موجب می شود این گونه صداها شدیدتر به نظر برسند.
آیا صداهای مزاحم در گوش فقط مخصوص بزرگسالان است؟
شنیدن صداهای مزاحم در گوش فقط مخصوص بزرگسالان نیست و در واقع همه افراد با هر سنی (حتی کودکان) در صورت بروز مشکلات و اختلالات زمینه ای مانند عفونت گوش، می توانند صدای وزوز یا سوت در گوش خود احساس کنند. اما از آنجایی که معمولا کودکان در بیان بیماری ها و احساسات خود ناتوانند، تغییر و مشکلات رفتاری در آنها مانند کاهش تمرکز، بی خوابی یا افسردگی ناگهانی می تواند دلیلی بر این گونه اختلالات باشد.

آیا شنیدن صدای زنگ در گوش یک بیماری است؟ (2)
سخن پایانی
از آنجایی که سیستم شنوایی بسیار حساس می باشد و تعداد کمی از سلول های عصبی در این بخش قرار دارند و در صورت وارد شدن آسیب یا از بین رفتن آنها، درمان و جایگزینی برایشان وجود ندارد؛ مراقبت از این سیستم، جایگاه ویژه ای دارد و در صورت بروز هر گونه مشکل و اختلالی در شنوایی سریعا به متخصص مربوطه مراجعه کرده و با کشف علت ایجاد این مشکلات، از پیشرفت بیماری جلوگیری نمایید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

بازار پردیس یک کیش

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان