آیا شنیدن صدای سوت در گوش یک بیماری است؟ (1)

آیا شنیدن صدای سوت در گوش یک بیماری است؟ (1)
سوت کشیدن گوش
سوت کشیدن گوش عبارت است از شنیدن صداهای ناهنجار مانند صدای وزوز، فیش فیش، ضربان قلب، سوت، غرش، صدای باد و... در یک یا هر دو گوش، که با شدت و فرکانس های مختلفی ممکن است همراه باشد.
شنیدن این قبیل صداها در گوش معمولا و در بیشتر موارد، موقتی بوده و پس از چند ثانیه، صدا خود به خود قطع می شود؛ اما در برخی از موارد، به صورت طولانی مدت ادامه داشته و حتی شدت آن نیز افزوده می شود. در این قبیل موارد، زندگی عادی فرد دچار اختلال شده و فرد پریشان و کلافه می شود. حتی در موارد نادری به غیر از شخص بیمار، دیگران نیز قادر به شنیدن صدای سوت گوش هستند.
شایان ذکر است، شنیدن هر گونه صدای ناهنجار در گوش یا سر، به تنهایی یک بیماری نیست، اما می تواند نشانه ای از یک بیماری (ساده یا خطرناک) باشد.
علل ایجاد صدای ناهنجار در گوش
گوش از چهار قسمت تشکیل شده است، گوش خارجی، گوش میانی، گوش داخلی و مغز.
وظیفه گوش شنیدن صداهای خارج از بدن در یک محدوده فرکانس خاص است و انسان قادر به شنیدن صداهایی خارج از این محدوده نیست. در حالت عادی صداهای خارج از بدن، آن قدر زیاد و دارای فرکانس بالا هستند، که مانع شنیدن صداهای داخلی بدن که فرکانس پایینی دارند می شوند. اما در اثر برخی از تغییرات در یکی از چهار قسمت تشکیل دهنده گوش، انسان می تواند صداهای موجود در داخل بدن خود را به راحتی بشوند. این تغییرات عبارتند از:
- ترشح بیش از حد مخاط گوش: در برخی از موارد ترشحات بیش از حد مخاط گوش و تجمع آنها در گوش، مانع رسیدن صداها از کانال گوش به پرده و گوش میانی می شوند و فرد صداهایی در گوش خود احساس می کند. بنابراین با خارج کردن جرم از گوش می توان تا حدود زیادی وضعیت موجود را بهبود بخشید. البته لازم است وضعیت شنوایی فرد بررسی شود تا از وجود مشکلات و اختلالات دیگر اطمینان حاصل شود.
- ورود جسم خارجی به گوش: ورود جسم خارجی به گوش در برخی موارد موجب آسیب به قسمت های مختلف گوش از جمله پرده شده و در نتیجه فرد صداهای گوناگونی را ممکن است در گوش خود احساس کند.
- عفونت گوش میانی و بیماری های گوش میانی: وجود عفونت در گوش میانی می تواند عاملی برای برای بروز برخی از بیماری ها در آن شود؛ که در نتیجه آنها فرد در گوش خود صدای وزوز احساس می کند.
- تغییر استخوان گوش میانی: این بیماری به علت از دست دادن حرکت طبیعی استخوان کوچکی به نام استخوان رکابی، در گوش میانی یا رشد زائده ای غیرعادی در گوش میانی ایجاد شده و اتواسکلروز نامیده می شود.این بیماری نوعی بیماری ارثی است و در سنین 40-30 سالگی بیشتر رخ می دهد. همچنین در برخی موارد پس از زایمان نیز اتفاق می افتد و عمدتا در زنان بیشتر از مردان دیده شده است.
- آسیب بخش انتهایی عصب میکروسکوپیک شنوایی: بروز این عارضه به تدریج موجب ایجاد صدا در گوش می شود.
- پدیده پیرگوشی: پیرگوشی عارضه ای است که به دنبال افزایش سن رخ می دهد. این عارضه موجب تخریب قسمت های مختلف گوش میانی می شود و در صورت عدم درمان موجب بروز مشکلات شدیدی برای شنوایی می شود و حتی ممکن است به ناشنوایی نیز ختم گردد.

آیا شنیدن صدای سوت در گوش یک بیماری است؟ (1)
- گوش دادن به صداهای بسیار بلند: گوش دادن به صداهای خیلی بلند، یکی از شایع ترین علل ایجاد صداهای مزاحم در گوش است. در همین راستا افرادی که به طور مداوم از هدفون با صدای بلند استفاده می کنند یا افرادی که بنا به مقتضی شغلی خود، در معرض سروصدای شدید قرار دارند؛ بیشتر در معرض خطر هستند.
- مصرف برخی از داروها: مصرف خودسرانه و زیاد برخی از داروها مانند ایبوپروفن، آسپیرین و آنتی بیوتیک ها می تواند موجب بروز آسیب در گوش ها شده و به دنبال آن صدای وزوز در گوش گردد. همچنین شیمی درمانی نیز می تواند در بروز صداهای مزاحم در گوش تاثیرگذار باشد.
- ابتلا به برخی از بیماری ها مانند فشار خون بالا: یکی از علل ایجاد صدای وزوز در گوش فشار خون بالای 20 سانتی متر جیوه است، که علاوه بر این موجب سردرد و سرگیجه نیز می شود.
- تومور عصب شنوایی: هر چند این بیماری نادر است و در گروه تومورهای خوش خیم قرار دارد، اما به دلیل نزدیکی بسیار با ساقه مغز، مشکل جدی محسوب می شود. این بیماری بیشتر در افراد میان سال (60-30 سال) دیده می شود، اما به صورت ژنتیکی نیز قابل انتقال است.
- بروز اختلال در محل اتصال استخوان چانه و سر: این استخوان جایی است که استخوان فک به جمجمه متصل می شود. وجود این اختلال موجب بروز صداهای غیرطبیعی در گوش می شود و می توان این مشکل را با جراحی فک برطرف نمود.
- عوامل روحی و روانی مانند استرس و اضطراب: داشتن استرس و اضطراب به صورت مستمر در بروز صدای وزوز در گوش تاثیرگذار است. این حالت در ساعات انتهایی روز بیشتر رخ می دهد.
- مصرف برخی از خوراکی ها: مصرف برخی از مواد غذایی مانند مواد غذایی حاوی کافئین می تواند موجب ایجاد صدای وزوز در گوش گردد.
- آسیب به سر: ضربه شدید به سر می تواند موجب ضربه مغزی شود و این مورد خود در ایجاد صدا در گوش تاثیرگذار است.
- بیماری منییر: این بیماری ناشی از افزایش فشار مایع گوش میانی است و معمولا در میانسالی رخ می دهد. در بیشتر موارد این بیماری تنها یک گوش را درگیر می کند. برای درمان این بیماری می توان از داروهایی که فشار مایع گوش میانی را کاهش می دهند استفاده کرد و در صورت پیشرفت بیماری با جراحی قابل درمان است.
- آسیب به پرده گوش: ورود آسیب به پرده گوش در ایجاد صدای وزوز نقش دارد.
- کری ناگهانی: کاهش ناگهانی شنوایی و همزمان با آن ایجاد صداهای مزاحم در گوش، نوعی بیماری کمیاب است؛ که بایستی در صورت بروز، سریعا به اورژانس مراجعه نمود، چرا که می تواند به ناشنوایی دائم هر دو گوش منجر شود.

آیا شنیدن صدای سوت در گوش یک بیماری است؟ (1)
البته به تازگی دانشمندان دریافتند، احساس صداهای ناهنجار در گوش و تحمل دردهای مزمن در واقع واکنش بدن به آسیب های وارده به آن است. این دانشمندان دریافتند، کمبود ماده خاکستری مغز در قسمتی با عنوان gatekeeping که محل اصلی درک احساسات و محرک حس داخلی و بیرونی و مخابره اطلاعات به مغز است؛ موجب دائمی شدن وزوز در گوش می‌شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

بازار پردیس یک کیش

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان