آیا میوه های دارای قند برای سلامتی مفید هستند؟

همه ی ما می دانیم که میوه ها حاوی مواد مغذی بسیاری هستند اما بیشتر میوه ها حاوی کالری هستند و این کالری از کربوهیدات قندی موجود در آن ها نشأت می گیرند. اگرچه قند موجود در میوه ها از ترکیب قندهای مختلف تشکیل شده است اما بیشتر قند موجود در میوه ها از نوع فروکتوز می باشد.

 

آیا میوه های دارای قند برای سلامتی مفید هستند؟

شما ممکن است نام فروکتوز را در ترکیبات موجود در نوشابه ها و سایر غذاهای فرآوری شده دیده باشید که برای سلامتی مضر هستند. اما با تمام این ها می توان گفت که قند موجود در میوه ها همچون قند موجود در نوشابه ها و غذاهای فرآوری شده مضر نیست. برای مثال تحقیقات ثابت کرده اند که قندهای موجود در غذاهای فرآوری شده باعث ایجاد بیماری های کبدی و فشار خون می شود در حالی که این اثرات برای قندهای موجود در میوه ها گزارش نشده است. دلیل این امر تخصصی و پیچیده می باشد ولی آنچه مهم است این است که میوه ها جز مغذی ترین و مفیدترین مواد غذایی روی کره زمین هستند. بیشتر میوه ها از نظر مقدار کالری دارای کالری پایینی هستند و در عوض حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و تنوع بالایی از ترکیبات مغذی دیگر همچون بتاکاروتن، پلی فنول و دیگر آنتی اکسیدان ها هستند و این دقیقاً برعکس محتویات موجود در غذاهای فرآوری شده است.

آیا میوه ها موجب ایجاد دیابت نوع 2 می شوند؟

برخی افراد در این مورد نگرانی دارند که آیا قند موجود در میوه ها باعث ایجاد و یا تشدید بیماری دیابت می شود یا خیر. تحقیقی در سال 2011 انجام شد که در آن ثابت شد که افزایش مصرف میوه ها بیش از حد معمول با خطر ابتلا به دیابت همراه است. همچنین تحقیقات جدیدتر احتمال مرگ در بین مبتلایان به دیابت را که مصرف میوه بیشتری داشته اند را گزارش کرده اند.

آیا مصرف میوه باعث افزایش وزن می شود؟

با توجه به افزایش روند چاقی در جامعه برخی در مورد افزایش وزن خود به خاطر مصرف میوه ها نگران هستند. در تحقیقی که توسط دانشگاه هاروارد انجام شد نشان داده شده که 22 درصد هر میوه (به عنوان مثال یک پنجم یک سیب) با کاهش خطر ابتلا به چاقی به مقدار 14 درصد همراه است. در تحقیق مشابهی که در اروپا انجام شد مصرف میوه را عاملی در جهت کاهش وزن معرفی کردند. پس به طور خلاصه می توان گفت که مصرف میوه ها نه تنها در افزایش وزن تأثیری ندارند بلکه موجب کاهش ابتلا به چاقی نیز می شوند.

 

آیا میوه های دارای قند برای سلامتی مفید هستند؟

آیا میوه های دارای قند برای سلامتی مفید هستند؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور ارزان قیمت ترکیه برای شهریور 94

تور ارزان قیمت کوش آداسی برای شهریور 94

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد