آیا می‌دانید ژله رویال چیست

ژله رویال، شاه انگبین، ژله سلطنتی یا غذای زنبور ملکه یکی از محصولات جانبی تولید عسل می‌باشد. این محصول دارای خواص بسیاری در طب سنتی بود. در ادامه به ژله رویال و خواص آن خواهیم پرداخت.

 

آیا می‌دانید ژله رویال چیست

ژله رویال

ژله رویال درواقع می‌توان گفت که غذای زنبورها به‌خصوص غذای زنبور ملکه می‌باشد. ولی تفاوتی در این خصوص وجود دارد و آن اینکه زنبورهای کارگر فقط سه روز اول زندگی خود از این غذا استفاده می‌کنند و از روز چهارم زندگی‌شان به بعد غذای آن‌ها به گرده و عسل تغییر پیدا می‌کند. در مورد غذای زنبور ملکه باید گفت که ژله رویال تا پایان عمر غذای زنبور ملکه بوده و از آن برای تغذیه و حیات خود استفاده می‌نماید.

نحوه تولید ژله رویال

ژله رویال توسط زنبورهایی موسوم به زنبورهای پرستار (کارگر) تهیه می‌گردد. این نوع از زنبورها از روز ششم تا دوازدهم زندگی خود قادر به ترشح نوعی ماده سفیدرنگ می‌باشند که به شاه انگبین یا همان ژله رویال معروف است. این زنبورها با استفاده از غدد زیر حلقی خود اقدام به این کار می‌نمایند. سن تولید شاه انگبین در زنبورهای کارگر می‌تواند بین 6 تا 15 روز باشد. بعدازاین مدت ترشح این ماده در این زنبورها قطع‌شده و گروه دیگری از زنبورها که سن کمتری نسبت به آن‌ها دارند این مسئولیت را می‌پذیرند. 

فواید ژله رویال

فواید ژله رویال به نگاه نمودن به طول زندگی زنبور ملکه در مقایسه بازندگی زنبور کارگر آشکار می‌گردد. باید گفت که وقتی زنبور ملکه تا پایان عمر از غذای مفیدی چون ژله رویال تغذیه می‌کند طول عمری درازتر از زنبورهای کارگر خواهد داشت. همچنین این تفاوت را می‌توان به‌اندازه بدن در زنبور ملکه نسبت به زنبور کارگر نیز نسبت داد. ژله رویال را می‌توان جهت طیف گسترده‌ای از مشکلات و مسائل به مصرف رسانید. ازجمله مصارف ژله رویال می‌توان به تقویت سیستم ایمنی، کمک به حفظ شادابی و جوانی پوست، تنظیم متابولیسم بدن، اختلالات قاعدگی، مهار سرطان و... اشاره نمود.

نکات مصرف در مورد ژله رویال

ژله رویال لازم است در یک حد مشخص مصرف گردد. مصرف کم‌تر شاید نتیجه‌بخش نبوده و اینکه مصرف زیاد آن می‌تواند سبب بروز اختلالات آلرژیک در انسان گردد. ازجمله واکنش‌های آلرژیک به مصرف بیش‌ازحد ژله رویال می‌توان به کهیر، آسم و... اشاره نمود. ضمن اینکه می‌بایست دقت شود که این ماده به‌درستی و در جای مناسب با دمای مناسب نگهداری گردد. در صورت شرایط نامساعد امکان فاسدشدن آن زیاد است. چراکه این ماده سرشار مواد و برگ خریدهای طبیعی ازجمله آنزیم‌ها و هورمون‌ها می‌باشد.

 

آیا می‌دانید ژله رویال چیست

آیا می‌دانید ژله رویال چیست

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل پارک رویال استانبول

هتل رادیسون رویال دبی

هتل رامی رویال دبی

هتل رویال پالم آنتالیا

هتل رویال هالیدی آنتالیا

هتل مکس رویال آنتالیا

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر