آیا کارلوس کیروش معمار مناسبی برای فوتبال ایران است

 

آیا کارلوس کیروش معمار مناسبی برای فوتبال ایران است

 

بساری از مربیان بوده اند در تاریخ فوتبال که حین ورود به یک تیم خودشان را معمار آن تیم دانسته اند. مثلا هنگامیکه یورگن کلوب به لیورپول رفت گفت که میخواهد معمار لیورپول باشد و این تیم را از نو بسازد و قهرمان کند.

سر الکس فرگوسن را معمار کبیر تیم منچستر یونایتد می دانند. ونگر، موقعی که به تیم آرسنال آمد این تیم را به معنای واقعی کلمه از نو ساخت. گفته میشود که ونگر در ژاپن مدتی را مشغول مطالعه و تحقیق درباره علم ورزش بود و بعد از اینکه به لیگ برتر انگلستان رفت و سرمربی آرسنال شد، برنامه های ورزشی و برنامه های غذایی خاصی را برای بازیکنان خود نوشت تا عملکرد آنها بهتر شود و همین مورد به بقیه تیمهای لیگ برتری نیز سرایت پیدا کرد.

 

آیا کارلوس کیروش معمار مناسبی برای فوتبال ایران است

 

در فوتبال ایران اما شرایط تا حدوی متفاوت است. اولا که لیگ داخلی فوتبال ایران هنوز هم با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم میکند. مهمترین ضعف فنی در فوتبال ایران، این است که تاکتیکی نیست و تیم ها را نمیتوان کاملا بر اساس استراتژی ها و تاکتیک های فوتبالی بررسی کرد. تیم ها اکثرا با داشتن چند بازیکن کلیدی و همچنین با تکیه بر بازی های فیزیکی تلاش میکنند تا تیم حریف را شکست دهند.

بسیاری از بازی های داخلی لیگ ایران به بازی های مدرسه ای شبیه است و عده ای را میبینیم که فقط بدنبال توپ افتاده اند. در این میان بعضی بازیکنان نسبتا با استعداد هم وجود دارند که ممکن است در لحظه ای از بازی، استارتی بزنند و به تنهایی برای تیم خود گل به ثمر برسانند.

 

آیا کارلوس کیروش معمار مناسبی برای فوتبال ایران است

 

شاید این روزها شرایط پرسپولیس با دیگر تیم ها تا حدودی متفاوت باشند. پرسپولیس توانسته معماری به نام برانکو ایوانکوویچ را بر سر تیم بیاورد. ایوانکوویچ مربی بسیاری با دانشی است و تلاش دارد تا تیم پرسپولیس را بر اساس آمار و ارقام و استراتژی های فوتبالی رهبری کند. برای او بازیکن سالاری امر پیش پا افتاده ای است و هیچ چیزی به اندازه تاکتیتک برای او مهم نیست.

حالا تصور کنید که در این شرایط فردی مثل کیروش سرمربی تیم ملی ایران شده است. کیروش که زمانی در منچستر یونایتد دستیار فرگوسن بوده است و بعدها مدت کوتاهی را نیز در تیم اصلی منچستر یونایتد سرمربی گری کرده است. هر چقدر که او به عنوان یک دستیار عملکرد فوق العاده ای داشته و حتی بارها توسط شخص فرگوسن مورد تمجید قرار گرفته است، در سرمربی گری نتوانسته آنطور که باید و شاید بدرخشد.

 

آیا کارلوس کیروش معمار مناسبی برای فوتبال ایران است

 

زمانی که سرمربی تیم منچستر یونایتد می شود، دوره حضورش به قدری کوتاه است که اصلا فرصت پیاده کردن اندیشه ها و تاکتیک هایش را در این تیم پیدا نمیکند. در دوره بعدی کاری او هم، که البته دوره بسیار طولانی است کیروش سرمربی تیم ملی ایران میشود.

تیم ملی ایران قبل از اینکه کیروش را بر روی نیمکت خود ببیند، محل رفت و آمد سرمربیان داخلی بود. علی دایی، افشین قطبی و امیر قلعه نویی کسانی بودند که آمدند و تجربه کردند  و رفتند و حتی محمد مایلی کهن  نیز در این میان بی نصیب نماند. این که تیم ملی یک کشور بشود فرصتی برای تجربه کردن مربیان داخلی تا شاید در لیگ بتوانند بهتر عمل کنند، اتفاق بسیار تلخ و نگران کننده ای بود. در آن روزها هر بار که بازیهای مقدماتی جام جهانی برگزار میشد و زمانی که مقابل تیم های ضعیفی مانند قطر و امارات و فلسطین هم بازی میکردیم دائما این استرس وجود داشت که نکند تیم به جام حهانی صعود نکند! زمانی که تیم ملی به جام جهانی هم صعود میکرد مردم و هواداران طوری جشن میگرفتند و به شادی کردن می پرداختند که انگار قهرمان جهان شده اند.

 

آیا کارلوس کیروش معمار مناسبی برای فوتبال ایران است

 

اما این روزها که چند سالی از حضور کیروش در تیم ملی میگذرد، کسی بابت رفتن تیم ملی به جام جهانی خیلی ذوق نمیکند. الان یکی از بزرگترین حسرت های فوتبال دوستان ایرانی است که چرا نتوانستند پرتغال را با حضور کریستیانو رونالدو شکست دهند. چرا مقابل اسپانیا بازی را واگذار کردند در حالیکه اگر یکی از فرصتهای خود مقابل این تیم را گل کرده بودند میتوانستند به دور بعد صعود کنند. جالب اینجاست که در دور بعد از مرحله گروهی، به قدری تیم های بزرگ خیلی سریع از گردونه مسابقات کنار رفتند و تیمهایی مانند کره جنوبی  ژاپن موفق عمل کردند، که پیش بینی میشود اگر ایران به مرحله بعد از گروهی صعود کرده بود میتوانست یکی دو مرحله هم جلوتر برود.

این تغییر فاز از ذهنیت هواداران تیم ملی ایران از شرایط یک دهه قبل به شرایط کنونی بسیار جالب و البته لازم به تحلیل است. در این که کارلوس کیروش معمار تیم ملی ایران است شکی نیست. اما در این که او معمار خوبی است یا خیر، میتوان بحث کرد.

درست است که تیم ملی ایران در یک دهه اخیر بسیار پیشرفت کرده است، تعداد لژیونرهایی که به خاطر بازی های ملی دیده شده اند و درخشیده اند زیاد است و حالا در لیگ های انگلیس و فرانسه هم لژیونر داریم. با اعتباری که کارلوس کیروش دارد، خیلی از بازیکنان ایرانی الاصل مانند قوچان نژاد تصمیم گرفته اند که با ملیت ایرانی و در تیم ملی ایران حضور یابند. در حالی که مثلا اشکان دژاگه میتوانست در تیم ملی آلمان هم بازی کند.

 

آیا کارلوس کیروش معمار مناسبی برای فوتبال ایران است

 

اما کیروش تیم ملی ایران را به قدری افراطی در لاک دفاعی فرو برده است. این که یک سرمربی با به کار گیری یک مربی بدنسازی مجرب، قدرت فیزیکی و آمادگی آنان را افزایش دهد و سعی کند که تیم خود را تا جایی که امکانش هست در لاک دفاعی فرو ببرد خیلی کار شگفت انگیزی نیست. در بازی نخست ایران در جام جهانی، مقابل تیم مراکش یکی از بزرگترین اتوبوس های تاریخ فوتبال پارک شده بود.

شاید اگر قرار بود جایزه اتوبوسی ترین دفاع را به یک تیم بدهند، قبل از تیم اینتر به سرمربی گری خوزه مورینیو در سال 2010، جایزه نخست را به تیم ملی ایران در بازی مقابل مراکش و به سرمربی گری کارلوس کیروش باید میدادند.

این فلسفه ای است که اکنون توسط کیروش بر فوتبال ملی حاکم شده است و روح این فلسفه هم بر پارک کردن اتوبوس، بسته بازی کردن، امید به ضد حملات و در یک کلام (بازی نتیجه گرا) بنیان نهاده شده است. چنین معماری برای فوتبال ایران که خیلی هم کشور ستاره خیزی در فوتبال نیست به نوعی نابود کردن آینده است. خصوصا که کیروش تلاش میکند مانند هشت پا بر کل فوتبال ایران هم مسلط شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

تور ارزان قیمت ترکیه برای شهریور 94

تور ارزان قیمت کوش آداسی برای شهریور 94

هتل ایران اصفهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد