اثرات الکل بر سلامتی بدن

طبق تحقیقات دانشمندان در سالهای اخیر و به گفته بزرگان دین و کتاب آسمانی ما الکل به دلایل مختلف مضر شناخته شده است. که در این مطلب تاثیراتی که الکل برای بدن دارد را مطالعه و بررسی می کنیم.

 

اثرات الکل بر سلامتی بدن

اثرات مستقیم الکل بر روی مغز:
طبق گفته دانشمندان الکل تنها ماده ای است که به سرعت جذب بدن می شود. و هر چه غلظت الکل در خون بیشتر باشد بعد از آنکه خون وارد مغز شود تاثیرات خود را بلافاصله نشان داده در این حالت فعالیت مغز مختل می شود و باعث کندی و یا سرعت واکنش فعالیتهای مغزی می شود. و فرد دیگر قادر به فکر کردن نیست و از قدرت تجزیه و تحلیل، استدلال، توجه، دقت و قضاوت کمتری برخوردار می گردد. و از طرفی تمام قسمتها و بخشهای مغز شروع به فلج شدن می کند.

 

اثرات الکل بر سلامتی بدن
وقتی شخصی در حالت مستی قرار می گیرد، به علتهای واکنشهایی که از تاثیر الکل در مغز پیدا شده فرد بدون آنکه در مورد موضوعی تامل و فکر کند. شروع به مهمل بافی و حرفهای بیهوده زدن می کند. و به اصطلاحی در گفتن حرفای زننده و بیهوده جسورتر و با شهامت تر و گاهی حتی خوشحال و با هیجان تر می شود. زیرا که هیچ تسلطی بر مغز ندارد.
و شاید همین موضوع شادی باعث می شود که عده ای به سمت مشروبات الکلی بروند زیرا نداشتن کنترل و مدیریت کافی بر روی اعمال که هیجان کاذب را در آنها ایجاد می کند، و باعث سرمستی موقت می شود، آنها را ترغیب به مصرف مشروبات الکلی به طور دائم کند.
اثرات الکل بر عضلاتی که به طور ارادی کنترل می شوند:
به علتی که مغز کنترلی بر روی اعمال خود ندارد انتقال تحریکات عصبی بر اثر مصرف الکل به کندی پیش می رود و مختل می گردد. به طوریکه فرد در حرف زدن دچار لکنت زبان شده و گاهی به علت همین فلج شدن عضله های ارادی منجر به مرگ می گردد.
در حالت مستی چون عضله ها دچار فلجی شده اند احتمال اینکه شخص بمیرد زیاد است. و الکل بیشتر از آنکه انسان را مست و سرخوش کند، سیستم ارادی بدن فرد الکلی را به طور کامل فلج و می میراند.

 

اثرات الکل بر سلامتی بدن
اثرات الکل بر روی بینایی:
اثرات الکل بر روی بینایی با افزایش غلظت آن در بدن صورت می گیرد به این صورت که فرد الکلی دچار دوبینی شده وبه علت عملکرد کند مغز زمانی زیادی لازم دارد تا بتواند اشیا را یکی ببند. مانند شخصی که فردی شیشه خاکستری رنگی را جلوی چشم بگیرد و در روشنایی سحر گاه بخواهد رانندگی کند.
اثرات الکل بر قوه شنوایی:
یکی دیگر از عضوهایی که بدن فرد بدن الکلی در اثر نوشیدن الکل درگیر آن می شود. گوش و دستگاه شنوایی آن است. به طوریکه با نوشیدن الکل به علت اختلال در فعالیتهای مغزی تشخیص صداها از هم برای فرد الکلی مشکل می شود. و ممکن است یک صدا را قوی تر و یا یک صدا را بم تر بشنود.

 

اثرات الکل بر سلامتی بدن
اثر الکل بر قلب:
قلب نیز به نوعی د رجریان جذب الکل در خون قرار می گیرد. به طوریکه فشار خون فردی که الکل مصرف کرده بالا می رود. و همین امر باعث افزایش جریان شریانی خون فرد شده و باعث مسدود شدن و یا به اصطلاحی تلنبار شدن خون در دریچه قلب می شود. و فرد را دچار سکته قلبی می گرداند.
اثرات الکل بر کبد:
بیشترین تاثیری که الکل بر بدن دارد. اثر آن برای کبد می باشد.. زیرا کبد عضوی است که تمام مواد موجود در خون را پالایش کرده و چنانچه الکل در خون جریان یابد، وارد کبد می شود. و چون رژیم غذایی فرد الکلی الکل بوده و فاقد الکلیست های مزمن از نظر پروتئین و لیپوترپ است. این امر سبب پیدایش انفیلبارسیون چربی در کبد شده، و فرد دچار سیتروز کبدی و سرطان می گردد. و یا گاهی به علت دژنرسانس (تخریب بافت کبدی) فرد الکلی با بیماری یرقان دست و پنجه نرم می کند.

 

اثرات الکل بر سلامتی بدن
اثرات الکل بر روی کلیه:
الکل باعث متوقف کردن کارغده هیپوفیز پشتی که کارش تولید هورمون ضد دیورتیک ( متوفق کردن بیش از حد دفع ادرار) می شود، و همین امر باعث می شود تا افزایش حجم و تعداد دفعات دفع ادرار در فرد الکلی زیاد شود که باعث ضرر برای بدن و اختلال کار دفع است.
اثرات الکل بر هاضمه :
الکل باعث افزایش ترشح اسید معده شده، و چنانچه فرد الکل زیادی مصرف کند، این افزایش حجم و غلظت الکل باعث التهاب معده می شود. همینطور الکل به علتی که در روده کوچک زود هضم و جذب شده. باعث می شود تا ترشح موقتی روده ها به سرعت و با افزایش صورت گیرد که این عمل باعث ناراحتی و مشکلاتی برای دستگاه گوارشی فرد الکلی است.

 

اثرات الکل بر سلامتی بدن
اثرات الکل بر روی پوست:
بر اثر مصرف الکل عروق پوستی در فرد الکلی بازتر می شود. و به علت حجم زیاد خون بر روی عروق پوستی چهره بر افروخته تر می شود. اما فردی که بر اثر مصرف کردن زیاد الکل کبدش دچار اغمای کبدی شده باشد. رنگ پوستش پریده و زرد رنگ است.
د راین مطلب به اثراتی که الکل بر روی جسم فیزیکی و بدن انسان دارد اشاره شد. اما در مورد بعد اخلاقی و روانی نیز این موارد صدق می کند. چنانچه مغز فرد الکلی دچار اختلال و عدم تشخیص و فکر کردن باشد. از لحاظ روحی و روانی نیز اثرات آن نیز او را در برخواهد گرفت.
گاهی اختلال در فرد به شدت بالاست. که فرد بدون آنکه بخواهد اعمالی از او سر می زند که او را شرمسار کرده و عواقب بدی را برایش به همراه می آورد. زیرا فرد الکلی به علت فقدان تصمیم گیری و دقت و اختلالی که در اعمال عقلانی او به وجود آمده ممکن است به سوی انحرافات جنسی هیجانات عمیق و گاهی حملات تجاوزکارانه نیز کشانده شود.

 

اثرات الکل بر سلامتی بدن

اثرات الکل بر سلامتی بدن

اثرات الکل بر سلامتی بدن

اثرات الکل بر سلامتی بدن

اثرات الکل بر سلامتی بدن

اثرات الکل بر سلامتی بدن

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

12 فایده انار برای سلامتی

مصرف ویتامین D بدون مصرف منیزیم هیچگونه سودی برای بدن ندارد!

8 قاعده در رابطه با تأثیر تغذیه بر سلامتی

آیا میوه های دارای قند برای سلامتی مفید هستند؟

تاثیر آرتروز بر روی چشم ها

چشمهای شما چه چیزی راجع به سلامتی تان می گوید

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر