اجزای دوربین های دیجیتال عکس برداری (2)

در مقاله ی قبل اجزای یک دوربین دیجیتال را به طور کلی بررسی کنیم و با نام و موقعیت قرارگیری نصبی آن ها در دوربین آشنا شدیم. در این مقاله قصد داریم برخی از این اجزا را به طور مختصر معرفی کنیم.

اجزای دوربین های دیجیتال عکس برداری (2)

یکی از اجزایی که در اکثر دوربین های دیجیتال امروزی قرار دارد فلاش های داخلی هستند. در واقع دوربین دیجیتال شما با استفاده از نورسنج داخلی خود می زان نور محیط را می سنجد و در صورتی که شما آن را بر روی حالت خودکار یا Auto تنظیم کرده باشید، در صورت کم بودن نور محیط از فلاش داخلی استفاده کرده و آن را به کار می اندازد. این فلاش های داخلی در دوربین های قدیمی تر و دوربین های کامپکت نیز وجود داشته اند اما دقت آن ها کافی نبوده است و در بعضی موارد به طور هم زمان با دکمه ی شاتر عمل نمی کرده اند. اما امروزه دقت ایت فلاش ها بسیار بالا رفته است و حتی نور آن ها با توجه به نور محیط کم و زیاد نیز می شود. در تصویر زیر می توانید یک فلاش ثابت را در دوربین های قدیمی و یک فلاش بازشونده را در دوربین های امروزی مشاهده کنید.

 اجزای دوربین های دیجیتال عکس برداری (2) 

نمایاب، منظره یاب یا ویزور در تمام دوربین ها موجود است. البته دوربین های امروزی در واقع دو نمایاب دارند، یکی نمایاب اپتیکال و دیگری نمایاب الکترونیکی که همان نمایشگر یا LCD دوربین شما می باشد. کاربرد این نمایاب ها در حقیقت این است که به شما نشان دهد لنز شما در حال دیدن و ثبت چه منظره ای با چه کادری است. البته همان طور که می دانید نمایاب الکترونیکی کاربردهای دیگری نیز دارد که از جمله ی آن ها می توان به نمایش منو و تنظیمات دوربین و نمایش رنگ، تعادل رنگی و اطلاعات عکس و بازنمایش عکس ها یا فیلم هایی که از قبل توسط دوربین گرفته شده است، اشاره کرد. بنابراین می توان گفت که شما به عنوان یک عکاس به وسیله ی نمایاب دوربینتان قادر خواهید بود که ببینید در حال گرفتن چه عکسی و با چه اطلاعاتی هستید. در تصویر زیر نمایاب اپتیکال و نمایاب الکترونیکی نمایش داده شده است.

اجزای دوربین های دیجیتال عکس برداری (2)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

موزه بطری های شیشه ای پاتایا تایلند

برج های دوقلوی پتروناس کوالالامپور مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر