اختراعات دنیای مدرن

اختراعات دنیای مدرن
کنترل دیابت با پچ‌های جدید هوشمند
دانشمندان در دانشگاه کارولینای شمالی یک پچ مصنوعی بدون درد با سلولهای بتای طبیعی اختراع کردند که می‌تواند سطوح قند خون را به میزان دلخواه تنظیم کند.
در واقع این پچ انسولین هوشمند، می‌تواند سطح قند خون افزایش یافته در جریان خون را شناسایی کرده و در مواقع مورد نیاز در جریان خون انسولین ترشح کند.
نتایج این پژوهش نشان می‌دهد، این دستگاه برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 پیشرفته، که نیاز به نظارت مداوم بر سطح انسولین خون دارند، بسیار مفید می  باشد.

اختراعات دنیای مدرن

سرتاسر این پچ کوچک مربع شکل با صدها میکروسوزن که مانند یک مژه چشم می  باشد، پوشیده شده است. این سوزن‌ها با واحد‌های ذخیره سازی میکروسکوپی انسولین و آنزیم‌های سنجش گلوکز پر شده‌اند که در زمان بالا رفتن بیش از حد قند خون به طور خودکار انسولین ترشح می‌کنند. در فرد مبتلا به دیابت، سلولهای بتا، سلول منحصر به فرد پانکراس که مسؤول ذخیره سازی و تنظیم هورمون انسولین هستند، کاهش می یابد. این پچ غیر سمی که استفاده از آن آسان و سریع است به افراد دیابتی کمک بسیاری می کند.
معاینه سریع و آسان چشم با جدیدترین اسکنر دستی

اختراعات دنیای مدرن
تیم تحقیقاتی موسسه فناوری ماساچوست (ام آی تی)  یک اسکنر دستی اختراع کردند که امکان معاینه آسان‌ و سریع‌ شبکیه چشم را فراهم می‌کند.
معمولا معاینه‌ چشم با استفاده از ابزار نسبتا بزرگی انجام می‌شود که بیشتر در مطب یک چشم‌ پزشک یا بیناسنج  وجود دارد. ولی این اسکنر قابل‌حمل  می باشد و به یک دوربین فیلم‌برداری شباهت دارد.
این دستگاه می تواند در عرض چند ثانیه چشم بیمار را معاینه می کند. هم چنین با استفاده از فرآیند اندازه‌گیری منفرد، به دنبال یافتن شرایطی مانند رتینوپاتی دیابتی، گلوکوم و دژنراسیون ماکولاست.
این دستگاه از روشی توموگرافی (پرتونگاری مقطعی) انسجام نوری (OCT) استفاده می‌کند که در آن پرتوهای نور مادون‌قرمز بر روی شبکیه تابانده می‌شوند. با اندازه‌گیری هر دو مدت زمان انعکاس پرتوها و شدت این انعکاس‌ها، اسکنر قادر به ارائه تصویری سه‌بعدی و رادارمانند از شبکیه است.
البته این فناوری در اسکنرهای بزرگ‌تر معمولی نیز وجود دارد، اما این اسکنر جدید دارای یک آینه مینیاتوری جهت اسکن پرتو تصویربرداری‌کننده نیز می  باشد.
 یکی از مشکلات  موجود در مورد اسکنر‌های دستی، لرزیدن دست کاربر است که منجر به تولید تصاویر مبهم می‌شود. البته برای رفع این نارسایی، این اسکنر به سرعت چندین اسکن را از یک بخش شبکیه و از جهت‌های مختلف تهیه می‌کند. سپس این اسکن‌ها برای تشکیل یک تصویر کامپوزیت سه‌بعدی، ترکیب می‌شوند و جزئیاتی که در یک اسکن وارد نشده‌اند، در اسکن‌های دیگر گنجانده می‌شوند. اسکنرهای قابل‌حمل دیگر از پیش موجودند، اما ارائه اسکن سه‌بعدی با سرعت بالا و وجود آینه مینیاتوری، مشخصات منحصر به ‌فرد اسکنر موسسه ام آی تی است. دانشمندان امیدوارند با توسعه بیشتر این اسکنر، بتوان از اسکنرهای کوچکتر در کشورهای در حال توسعه استفاده کرد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دنیای زیر آب پاتایا تایلند

دنیای پرندگان و پارک میمون آفریقا

طرز تهیه وکتل میوه ایی، کافه گلاسه، نوشیدنی شکلاتی مدرن و می

فارست گامپ ، دنیای یک ساده دل

پوشک کردن بچه در دنیای باستان

پروژه ی دنیای سینمایی مارول 1: مرد آهنی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر