اختلال روانی سلفیتیس

اختلال روانی سلفیتیس
به احتمال زیاد همه ما افرادی را دیده ایم که در هر شرایطی خواهان ثبت لحظه ها هستند. دسته ای از این افراد علاوه بر ثبت لحظه ها علاقه مندند که همواره حضور فعالی در عکس ها داشته و به اصطلاح با هر صحنه و رویدادی عکس سلفی بگیرند. معمولا هم برای این افراد فرقی ندارد شرایط چگونه بوده و از مراسم شادی و پایکوبی گرفته تا وحشتناک ترین تصادفات، دارای عکس سلفی با صحنه مورد نظر هستند.
شاید عجیب به نظر برسد اما، دسته دیگری از این سلفی گیران فعال، حتی در شرایطی که هیچ رویداد و صحنه ی خاصی هم نباشد؛ با وسایل منزل، فنجان چای، لباس های تازه خود و خلاصه هر موضوعی که به ذهنشان برسد یا دم دستشان عکس می گیرند و تمایل بسیاری به انتشار عکس های سلفی خود در شبکه های اجتماعی دارند.
با توجه به این که روز به روز بر تعداد افراد علاقه مند به سلفی گرفتن افزوده می شود؛ گروهی از متخصصان حوزه روانشناسی و آسیب شناسی تحقیقاتی را در این زمینه شروع کردند و پس از مدتی دریافتند، اعتیاد به عکاسی از خود، در این سلفی گیران فعال در واقع نوعی اختلال روانی جدی با عنوان سلفیتیس است و بی توجهی به اختلال رفتاری این دسته از افراد جامعه تهدیدی جدی برای سلامت روانی کل جامعه محسوب می شوند.
در این مطلب سعی می کنیم تا حدودی مضرات و آسیب های روانی اعتیاد به سلفی را بیان کرده و شخصیت افراد معتاد به این کار را بررسی نماییم.
بیماری روانی وسواس سلفی گرفتناختلال روانی سلفیتیس
در سال 2014 انجمن روانپزشکی آمریکا اختلال روانی را با عنوان بیماری روانی وسواس سلفی گرفتن در دسته اختلالات روانی به ثبت رسیده ی خود، قرار داد. هر چند در ابتدای امر توجهی به این موضوع نمی شد و اکثر افراد آن را جدی نمی گرفتند؛ اما تحقیقات گستره تر در این زمینه نشان داد این اختلال در واقع نوعی بیماری روانی است و نیاز به توجه و مراقبت ویژه دارد.
اعتیاد سلفیتیس خود دارای سطوح مختلفی است و محققان آن را به سه سطح اصلی حاد، مزمن و مرزی طبقه بندی کرده اند. این محققان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که جلب توجه، اعتماد به نفس، انطباق اجتماعی، رقابت اجتماعی، ارتقای محیطی و تعدیل خلق و خو در واقع دلایلی است که بر اساس آنها افراد اقدام به این کار کرده و سطوح مختلف این بیماری روانی نیز بر اساس همین شاخص ها مشخص می گردد.
در میان شاخص های گفته شده، رقابت اجتماعی یکی از پر رنگترین شاخص هایی است که افراد مبتلا به سلفیتیس مزمن از آن رنج می برند. پس از آن اعتماد به نفس دومین شاخص اصلی در ابتلا به این اختلال است و در واقع افرادی که معمولا از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند، با این کار به دنبال همسو شدن با اطرافیان خود هستند.
همچنین در طی این تحقیقات مشخص شد، مردان کمی بیشتر از زنان به این عارضه دچار می شوند و افراد در محدوده سنی 20-16 سال بیشتر از این عارضه رنج برده و تعداد افراد درگیر بالای 25 سال بسیار کم و انگشت شمار است؛ هر چند ابتلا به این اختلال سن خاصی ندارد و حتی ممکن است افراد مسن را نیز درگیر نماید.
آیا من نیز دچار اختلال سلفیتیس هستم؟اختلال روانی سلفیتیس
اظهار نظر در مورد ابتلا به اختلال روانی سلفیتیس نیاز به بررسی دارد، اما می توان با تست ساده ای در این زمینه به وجود یا عدم وجود این اختلال در مورد خود یا حتی دیگران رسید.
- در صورتی که حداقل روزی سه عدد سلفی از خود می گیرید اما آنها را در هیچ شبکه اجتماعی منتشر نمی کنید، دارای اختلال سلفیتیس مرزی هستید.
- در صورتی که روزانه حداقل سه عکس سلفی از خودتان را در شبکه های اجتماعی منتشر می کنید، دارای اختلال سلفیتیس حاد هستید.
- در صورتی که دارای علاقه بسیار شدیدی به گرفتن عکس سلفی دارید و روزانه حداقل شش عکس از خود می گیرید و آنها را در شبکه های اجتماعی منتشر می کنید، دارای اختلال سلفیتیس مزمن هستید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر