اختلال عدم توجه و پیش فعالی

این اختلال در کودکان با علایم پیش فعالی، افعال آنی، بدون تفکر و بدون توجه، تظاهر می یابد. این علایم منجر به تاثیر سو بر روی خلق، تحصیل، رفتار و افعال اجتماعی خواهد داشت و تشخیص هم بر پایه بروز علایم و اثرات ان بر روی فعالیت های فردی و اجتماعی کودک است. این اختلال یک بیماری مزمن است و از انجا که نیاز به بررسی مرتب پاسخ به درمان وجود دارد، لزوم یک ارتباط ارگانیک بین خانواده کودک، معلم و پزشک را می طلبد. همراه با اختلال پیش فعالی ممکن است اختلالات دیگری هم ممکن است، وجود داشته باشد که در بعضی موارد درمان آن اختلالات می تواند درمان پیش فعالی را تحت تاثیر خود قرار دهد، اختلالاتی مانند صرع، اوتیسم، تیک، اختلالات خواب، سو مصرف مواد و اختلالات رفتاری.

 

اختلال عدم توجه و پیش فعالی

انواع کودکان بیش فعال:

بیش فعالی دارای ویژگی های بارزی است که شامل پرتحرکی، کمبود توجه و تمرکز، بروز اعمال ناگهانی و غیرقابل پیش بینی می شود. این اختلال سه نوع است:

اختلال اول: در گونه اول که کودک فقط در توجه و تمرکز مشکل دارد.

اختلال دوم: در نوع دوم فقط پرتحرکی دیده می شود و بالاخره نوع ترکیبی که کودک هم پرتحرک است و هم مشکل توجه و تمرکز دارد. این اختلال در کودکان دبستانی و در پسرها سه تا پنج برابر شایع تر از دختران است و بیشتر در پسران اول خانواده مشاهده می شود.

اختلال سوم: معمولا اختلال از سه سالگی به بعد تشخیص داده می شود. کودکان مبتلا در دوره شیرخواری اکثرا پرتحرک هستند و دست ها و پاهای خود را زیاد حرکت می دهند، کم خواب، کم غذا هستند و زیاد گریه می کنند. از علایم دیگر این اختلال می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم: 

 

اختلال عدم توجه و پیش فعالی

- قطع پی‌درپی گفت‌وگو و مکالمه بزرگ‌ترها

- بی‌صبری و بی‌تحملی شدید طوری که هر آنچه طلب کرد، باید در همان لحظه آن را دریافت کند.

- پرحرفی‌

- مدام در حال حرکت و جنب‌و‌جوش بودن

- بی‌صبری و نداشتن تحمل برای ایستادن در صف و رعایت نوبت

- عصبی و حساس بودن و مرتب پایین و بالا پریدن

- هل دادن بقیه‌ی کودکان و برهم زدن بازی بقیه

- انجام تکلیف‌های مدرسه بدون توجه و دقت

- برداشتن وسایل و اسباب‌بازیهای کودکان دیگر

- نداشتن مهارتهای لازم در برقراری ارتباط‌های اجتماعی با دیگران

- گم‌کردن وسایل شخصی 

 

اختلال عدم توجه و پیش فعالی

درمان:

خط اول درمان پیش فعالی در کودکان قبل از سنین مدرسه (کمتر از شش سال)، درمان رفتاری با کمک والدین است. ولی در صورتی که کودک شامل موارد زیر باشد، تجویز دارو مناسب تر است:

- فرار کردن از مهدکودک یا مرکز پیش دبستانی

- خطر اسیب رساندن به سایر کودکان و مربیان خود

- سابقه ی خانوادگی قوی

- مواجهه با الکل و کوکایین در دوران جنینی ( اعتیاد مادر به الکل یا کوکایین)

- در صورتی که علایم پیش فعالی با سایر اختلالات کودک تداخل و هم افزایی داشته باشد.

ولی در مورد کودکانی که در سنین مدرسه قرار دارند. (بیشتر از شش سال)، درمان دارویی با رفتار درمانی یا بدون رفتار درمانی، خط اول خواهد بود. در این مورد بالعکس درمان با دارو شروع می کنیم و در صورتی که بیمار به دارو پاسخ مناسب ندهد، درمان رفتاری را اضافه می کنیم. قبل از درمان باید شرح دقیق با محوریت اختلالات قلبی، عروقی در خود کودک و خانواده وی اخذ شود. قد، وزن، فشار خون و ضربان کودک گرفته شود. شرح حالی از عوارض شایع داروها قبل از درمان گرفته شود (اشتها، الگوی خوابیدن، سردرد و دل درد) و در مورد کودکان بزرگتر و جوانان شرح حال دقیقی از سو مصرف مواد گرفته شود. 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر