اخلاق بازجویی

در مجلس خبرگان قانون اساسی ایران وقتی بر سر منع شکنجه در قانون اساسی ایران بحث درگرفت، آیت الله مشکینی که از مخالفان این قانون بود استدلال می کند که چه اشکال دارد از قاتل شهید مطهری با دوتا چک اعتراف گرفت. شهید بهشتی در برابر این استدلال می گوید این کسانی هم که به دار و درفش رسیدند و ما علیه آن ها انقلاب کردیم، از همین یکی دو تا چک زدن ها شروع کردند. نهایتا این اصل در قانون اساسی ایران قرار می گیرد اما همچنان مخالفان بسیار پر قدرتی دارد که اعتنایی به قانون اساسی هم ندارند.

اخلاق بازجویی

عده ای با قرار دادن مسئله ی امنیت و به خصوص امنیت ملی هر گونه عملی را در قبال فرد متهم برای گرفتن اعتراف و اطلاعات مجاز می دانند. این افراد عمدتا وابسته به محافظه کاران و مجامعی می باشند که با توسل به احکام سنتی و دینی چنین اعمالی را مجاز می شمارند. در مقابل این افراد کسانی هستند که حدود اخلاق را از امنیت مهم تر می شمارند و عقیده دارند اگر ما هم چنین روشی را در مقابل افراد خلاف کار در پیش بگیریم، تفاوتی با آن ها نخواهیم داشت. این افراد عمدتا دموکرات ها و معتقدان به مفهوم نوین حقوق بشر هستند که هر عملی را به واسطه ی تایید سنت و دین مجاز نمی شمارند. دو طرف این ماجرا مدت زیادی است که با دلایل و اهداف گوناگون در برابر یک دیگر صف آرایی کردند. در دوره های مختلف و در نقاط مختلفی از جهان به قدرت رسیدند و نظرات خود را به اجرا درآوردند.

اخلاق بازجویی

در کتاب اخلاق بازجویی به این مسئله ی مهم برخورد می کنیم که آیا برخورد با متهم و حتی مجرم شامل هر عملی که بازجو یا پلیس می خواهد می شود یا باید حدودی را در هر شرایطی نگه داشت. این مسئله در دو بخش داخل هر کشور و سطح بین المللی بررسی می شود و نویسنده تلاش دارد بایدها و نبایدهای برخورد با متهم و مجرم را نشان دهد. باید گفت بستن دست پلیس به وسیله ی اخلاق از نوآوری های لیبرالیسم است که به سختی مخالف بسیط الید بودن قدرت حاکمه است و در مقابل این محافظه کاران هستند که برای خود نه تنها قدرت که بسیط الید بودن در قدرت به هرشکلی که صلاح می دانند و به گمانشان صلاح دیگران هم هست می خواهند. این کتاب در بخش اول شامل 5 فصل است که با توجه به ظهور حکومت های لیبرال به اختیارات پلیس، حقوق فردی و بایسته های این امر در داخل کشورها می پردازد. در بخش دوم شامل سه فصل این مسئله در مورد اسیران جنگی و مجرمان بین المللی بررسی می شود و انواع بازجویی مورد موشکافی قرار می گیرد.

اخلاق بازجویی

اطلاعات کتاب:

نام کتاب: اخلاق بازجویی

نویسنده: مایکل اسکرکر

ترجمه: افشین خاکباز

انتشارات: نشر نو

تعداد صفحات: 416

قیمت: 44000 تومان

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر