ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

معرفی کتاب سیذارتا

کتاب سیذارتا یکی از آثار هرمان هسه است که در سال ۱۹۴۶ جایزه نوبل ادبی دریافت کرد. این کتاب درباره مردی است که سفری معنوی را برای خودشناسی خویش آغاز کرده است. با ما همراه باشید تا بیشتر با این رمان شاعرانه و خواندنی آشنا شوید.

درباره‌ی کتاب سیذارتا

معمولا اسامی که کتاب های این نویسنده دارند، کمی عجیب میباشد و باعث می شود که مخاطب بیشتر جذب این کتاب ها بشود. از این مدل کتاب ها می توان به کتاب‌هایی مانند سیذارتا، دمیان، رسهالده و گرترود اشاره کرد. سیذارتا، رمانی خواندنی و متفاوت است که برای افراد زیادی در سرتاسر دنیا الهام‌بخش و اثرگذار بوده است. در زبان سانسکریت، سیذارتا یعنی شخصی که به هدف خود رسیده است. این کتاب درباره پسری برهمنی است که دوست دارد علاوه بر آموزه‌های معلمان و پدرش، خودش به آرامش و خودشناسی دست یابد. بعد از سال‌ها ریاضت و سختی، سیذارتا معنی زندگی مادی را درمی‌یابد و تصمیم می‌گیرد به زندگی‌اش خاتمه دهد؛ اما اتفاقی عجیب رخ می دهد و او را از انجام این کار منصرف می کند. دیدگاه سیذارتا به زندگی تغییر کرده و او راه رستگاری را در پیش می‌گیرد. سیذارتا برای پیدا کردن وجود حقیقی خودش‌ و رسیدن به کمال انسان، راه‌های زیادی را طی می کند. در آثار هسه، شور به زندگی و عشق به آزادی، در قالب اسطوره‌ها نشان داده می‌شوند. او اعتقاد دارد که فرد پیش از دست‌یابی به بقیه‌ی اهداف زندگی‌اش، باید خودش را بشناسد. آثار او هیچ‌وقت از طبیعت جدا نبوده و نباید تأثیر طبیعت در آثار هسه را دست‌کم گرفت.
آثار هسه همیشه  سرشار از آموزه‌های انسانی و الهام‌های شگفت‌انگیز می باشد. او در کتابش به‌خوبی مبارزه‌ی روح و جسم را به‌تصویر می‌کشد و به‌ دنبال تعادل بین این دو است. خود هسه گفته است: تمام این داستان‌ها مربوط به خود من بودند، بازتابی بودند از راهی که در پیش گرفته ‌بودم؛ از رؤیاها و آرزوهای پنهانم و از رنج تلخم.

در حاشیه

•    هرمان هسه، ادیب، نقاش و نویسنده‌ی سوییسی-آلمانی است. او  در سال 1946 موفق به دریافت جایزه‌ی نوبل ادبیات شد و به ‌عنوان پرخواننده‌ترین نویسنده‌ی اروپایی در قرن بیستم شناخته‌ شده است.
•    درواقع  انگیزه نوشتن این کتاب زمانی به ذهن هسه خطور کرد، که او به هند رفت و به مذاهب و آیین‌های شرقی علاقه مند شد. در ادامه بخش هایی از این کتاب را در اختیارتان قرار می دهیم.

بخش‌هایی از کتاب

•    همان‌طور که چرخ کوزه‌گر زمانى که به گردش درآمده باشد، مى‌گردد و براى مدتى مى‌چرخد تا آن‌که رفتارش آهسته و آهسته‌تر شود و از گردش بازایستد؛ به همین‌گونه نیز چرخ ریاضت، چرخ تفکر، چرخ تمیز، مدت‌هاى مدیدى در روح سیذارتا در گردش بودند، اما اینک دیگر آن گردش، آهسته شده و نزدیک به سکون گردیده بود و همچون شبنمى که بر ساقه‌ی درخت مرده‌اى نشسته، به‌ آهستگى سوراخ‌هاى آن را پر کند و به‌ آهستگى نابودش سازد. به‌ همین طریق نیز جهان و حالت سکون در روح سیذارتا داخل شده، به‌آهستگى روح وى را ممتلى کرده بود.
•    هرگز تن آدمی گناه‌کارِ گناه‌کار یا پاک‌ِپاک نیست. اینکه چنین می‌نماید تنها از آن راه است که می‌پنداریم زروان (گذر روزگار) چیز برونی است، اما زروان برونی نیست. این را بارها دریافته‌ام و اگر زروان برونی نباشد، پس آن خط که گویی میان این جهان و جاودانگی کشیده شده و آن را دوپاره کرده یا میان رنج و رستگاری یا میان هورمزد و اهریمن، آن خط نیز پنداری است.
من گناه‌کارم و تو گناه‌کاری؛ اما روزی گناه‌کار از نو، برهمن خواهد شد و به نیروانا دست خواهد یافت؛ اما این پندار است؛ تنها برابر نهادن دو یا چند چیز است. اگر به کتاب های صوتی علاقه دارید، می توانید از وب سایت های معتبر این کتاب را خریداری نمایید.

کلیک ها: 0
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

معرفی کتاب استاد عشق

کتاب استاد عشق خاطرات پروفسور سیدمحمود حسابی را شرح می دهد. این کتاب توسط فرزند او، ایرج حسابی، جمع‌آوری و تدوین شده است. این کتاب، برای اولین بار در سال ۱۳۸۰ چاپ و منتشر شد و به دلیل استقبال بیش از حد از این کتاب، در سال ۱۳۹۲ به چاپ هفتادوسوم رسید. کتاب استاد عشق شامل ۱۸ بخش می باشد. این کتاب ابتدا با درآمدی بر زندگی پرفسور حسابی شروع شده و در ادامه به روایت خاطرات و افتخارات ایشان پرداخته شده است. در آخر کتاب هم عکس‌هایی از مراحل مختلف زندگی این شخصیت برجسته وجود دارد. پروفسور حسابی دوران کودکی سختی را سپری کرده و به‌دلیل بی‌مهری‌های پدرشان،‌ بیماری مادر، غربت و دوری از وطن و همچنین تلاش‌هایشان در زمینه تحصیل و پیشرفت علمی، برای کسانی که به‌دنبال رسیدن به اهداف و یافتن جایگاهی علمی‌اند، بسیار الهام‌بخش است. اینکه زندگی ایشان توسط پسرشان روایت می شود، باعث شده تا با جزئیات بیشتری از شخصیت ایشان آشنا شویم. این روایت‌ها از همان ابتدا مخاطب را مجذوب داستان زندگی ایشان می‌کند. یکی از ویژگی های خاص شخصیت پروفسور حسابی، این است که ایشان به فرهنگ ایرانی و همچنین تربیت فرزندانش اهمیت زیادی قائل بودند. برای مثال، پروفسور حسابی که خودش شیفته و عاشق حافظ بود، زمانی که در شب یلدا، ایرج عبارتی را در غزل حافظ اشتباه می‌خواند، تصمیم می‌گیرند که شعر حافظ را به او بیاموزد. در این‌باره ایرج حسابی می‌گوید: «من که از این تصمیم خوشحال شده بودم، با خود گفتم حداکثر دو سه هفته بیشتر طول نمی‌کشد و دیوان حافظ را تمام می‌کنیم. از فردای آن روز حافظ خواندیم. از شبی نیم‌ساعت شروع شد و به دو ساعت‌ و‌ نیم رسید، تا اینکه پس از ۵ سال دیوان حافظ تمام شد.»

معرفی کتاب استاد عشق

آیا این کتاب برای شماست؟

اگر دوست دارید بیشتر با شخصیت پروفسور حسابی آشنا شوید، کتاب استاد عشق بهترین انتخاب است. هم چنین اگر به مطالعه زندگی‌نامه مشاهیر علاقه‌ هستید، حتما از مطالعه کتاب استاد عشق به‌خاطر روایت زندگی پرفراز و نشیب و ویژگی‌های اخلاقی و شخصیت برجسته علمی ایشان لذت خواهید برد.

در حاشیه:

معرفی کتاب استاد عشق
پروفسور حسابی به چند زبان زنده دنیا از جمله زبان‌های فرانسه، انگلیسی، عربی، ایتالیایی، سانسکریت، یونانی، پهلوی، اوستا، ترکی، روسی و آلمانی تسلط داشتند. به دلیل تلاش‌های زیادی که در زمینه‌های گوناگون علمی و فرهنگی انجام داده اند، بزرگ‌ترین نشان علمی فرانسه، کوماندرو دولالوژیون دونور (connandeur de la legion d’honneur) و اُفیسه دولالوژیون دونور (officier de la legion d’honneur) به ایشان اعطا گردید. هم چنین در سال ۱۳۶۶ در کنگره شصت سال فیزیک ایران، از ایشان به‌عنوان (پدر علم فیزیک ایران) قدردانی شد. یکی از جذاب ترین بخش این کتاب، در مورد خدمات ارزشمند ایشان پس از بازگشت به وطن از جمله تأسیس دانشگاه تهران است.

بخش‌هایی از کتاب

هیچ‌وقت یادم نمی‌رود، من فقط به‌خاطر اینکه بیش از این‌ها از اروپایی‌ها عقب نیفتیم و هر طور شده دانشگاهی تأسیس کنیم، قبول کردم که علی‌رغم همه‌ی نگرانی‌ها به نزد شاه بروم. حکمت هم با تلاش زیاد وقت ملاقاتی تنظیم کرد و پیش شاه رفتم. بیش از نیم ساعت با شاه صحبت کردم، از ضرورت تأسیس دانشگاه برایش گفتم. او با دقت به حرف‌های من گوش می‌داد. این فرصت برایم غنیمت بود. حرف‌هایم که تمام شد، شاه گفت: همه‌ی این‌‌ها که گفتی درست؛ ولی بگویید این دانشگاه به چه درد می‌خورد؟ فکر کردم باید چند مثال بزنم تا موضوع و اهداف تأسیس چنین مرکزی برایش کاملا روشن بشود و او را متوجه اهمیت آن بکنم.

معرفی کتاب استاد عشق

کلیک ها: 3
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

معرفی کتاب لطفا گوسفند نباشید

متاسفانه بسیاری از افراد تصور می کنند که شناخت کافی از خودشان دارند و نیازی به خواندن کتاب نیست. اما این باور غلط می باشد. شما با مطالعه کتاب‌هایی که موضوع‌شان شناخت خود است، متوجه خواهید شد که چقدر می تواند بر ابعاد زندگی شما تاثیر گذار باشد. پرسش‌ها و تعاریف مطرح شده ایی که با آن مواجه می شوید، شما را به چالش می کشد. «لطفا گوسفند نباشید» عنوان جالب کتابی در زمینهٔ خودشناسی است که امروز قصد معرفی آن را داریم؛ با ما همراه باشید.

معرفی کتاب لطفا گوسفند نباشید

در مقدمهٔ این کتاب آمده است: «کتاب حاضر صرفاً نقل‌قولی است از زرتشت تا پیامبر، از سقراط تا آندره ژید، از شریعتی تا آنتونی رابینز به همت انتشارات ثامن به سرپرستی محمود نامنی و سعی شده تا دربارهٔ تمامیت زندگی، از تولد تا مرگ سخنی گفته شود». این کتاب در حوزهٔ روانشناسی عمومی دسته بندی شده و نویسنده با روایت داستان‌، حکایت‌ و نقل قول‌هایی به همراه تحلیل آنها، تلاش کرده تا راه خودشناسی را برای افرادی که قصد طی کردن آن را دارند، آسان کند. برای نگارش این اثر از منابع ایرانی و خارجی زیادی استفاده شده و همین جامعیت کتاب، باعث شده که مخاطبان زیادی را به سمت خودش جذب کند. در ادامه به شرح هر کدام از فصل‌ها می‌پردازیم. فصل اول با عنوان «چگونه باید آموخت» شامل بخش‌ها و موضوعاتی از قبیل «مادر نیمه‌گمشده»، «خودآگاهی چیست؟» «زندگی چیست؟»، «مدیریت احساس چیست؟»، «چگونه دوست انتخاب کنیم؟»، «لبخنددرمانی، غم‌درمانی» و… است. در پایان هرکدام از این بخش‌ها، می توانیدخلاصه‌ای از بحث ها را مطالعه کنید.

فصل دوم شامل عبارات تأکیدی می باشد. این بخش با دقت و حساسیت زیادی نوشته شده و از بیش از صد کتاب روان‌شناسی استفاده شده است.  

فصل سوم که «پرسش‌های بی‌پاسخ» نام دارد شامل سؤالاتی است که نویسنده در مورد آنها این‌گونه توضیح می‌دهد: «این پرسش‌ها به منظور شناخت و تحلیل درون و گشودن گره‌های کور روح و روان و هزارتوی افکار و خصایص شما انتخاب شده‌اند.»

فصل چهارم شامل  آزمون‌های خودشناسی می باشد. شما بعد از پاسخ دادن، می توانید تحلیل آنها را در انتهای هر بخش مشاهده کرد.

این نویسنده دارای آثار دیگری در زمینهٔ روان‌شناسی عمومی می باشد و می توان به «لطفا پدر و مادر خوبی باشید»، «لطفا همسر خوبی باشید»، «لطفا موفقیت را باور کنید»، «لطفا معتاد نشوید»، «لطفا انسان باشید»، «لطفا مدیر موفقی باشید» اشاره کرد.

معرفی کتاب لطفا گوسفند نباشید

آیا این کتاب برای شماست؟

اگر به دنبال کتابی با موضوع خودشناسی هستید، پیشنهاد می کنیم کتاب  «لطفا گوسفند نباشید» را مطالعه کنید. این کتاب شامل مثال‌ها، داستان ها و سؤالات چالشی زیادی در این زمینه است که مطمئنا خواندن آن برای شما جالب می باشد.

بخش‌هایی از کتاب

معرفی کتاب لطفا گوسفند نباشید

در آینهٔ اندیشه و خرد، خود را نگریستن، یعنی خودآگاهی. خودآگاهی یعنی اشراف بر اعمال خود. خودآگاهی چراغی است برای ظلمانی شب‌های فرداهایمان. با رسیدن به خودآگاهی می‌فهمیم که چرا آمدیم؟ چه کار باید بکنیم؟ کجا باید برویم؟ خودآگاهی انسان را هدفمند و جهت‌دار می‌سازد. اگر بدانید در این جهان چه رسالتی دارید و چه مسئولیتی بر دوش، آنگاه شما را می‌توان کسی خواند که به خودآگاهی رسیده است. خودآگاهی، یگانه تفاوت بین انسان و حیوان است.

کلیک ها: 4
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

معرفی کتاب دختر پرتقالی

این کتاب در مورد پسری پانزده‌ ساله می باشد که پدرش را در چهارسالگی از دست داده است. پدر او قبل از مرگش، به دلیل اینکه می‌داند وقت چندانی برای پدری کردن و آموختن به فرزندش را ندارد، تصمیم می گیرد که برای پسرش نامه‌ای بنویسد. نویسنده این داستان قصد داشته که با طرح سؤالات فلسفی خود با مضامینی همچون زندگی، مرگ و عشق، مخاطب خود را به چالش بکشد. داستان به شکل نامه از طرف پدری که سال‌ها پیش زندگی را ترک کرده، مطرح شده‌ است. شرح داستان به صورت نامه، فضای معماگونه ای ایجاد کرده که در جذب مخاطب بسیار موثر بوده است.

معرفی کتاب دختر پرتقالی
در قسمتی از کتاب می‌خوانیم: «من از شب‌هایی می‌ترسم که دیگر زنده‌ نخواهم بود. خیلی می‌ترسم… دنیا خیلی پیر است. شاید ۱۵ میلیارد سال عمر داشته باشد و با این حال کسی نتوانسته بفهمد که جهان چگونه به وجود آمده است. همهٔ ما در افسانهٔ بزرگی زندگی می‌کنیم که هیچ‌کس اطلاع درستی از آن ندارد.»

دربارهٔ نویسنده

نویسنده این داستان، یوستین گردر است که اهل اسلو نروژ می باشد. رشته‌ دانشگاهی او، الهیات و زبان‌های اسکاندیناوی بوده است. او آثار زیادی را نوشته که از معروف ترین های آنها می توان به «قصر قورباغه‌ها»، «راز فال ورق»، «درون آیینه، درون یک معما»، «راز تولد»، «آنتوان و جاناتان»، «دنیای آنا»، «کوتوله زرد» و… اشاره کرد.

آیا این کتاب برای شماست؟

یوستین گردر تا به امروز، آثار جذابی را نوشته که بهترین اثر او، کتاب دنیای سوفی است. در واقع همین آثار دوست داشتنی، باعث شده که مخاطبان زیادی سمت این کتاب جذب شوند. اگر عاشق خواندن رمان هستید، دختر پرتقالی انتظارات شما از خواندن یک رمان را برآورده نخواهد کرد؛ اما اگر به دنبال خواندن فلسفه در قالب داستان هستید، پیشنهاد می کنیم کتاب دختر پرتقالی را بخوانید.

معرفی کتاب دختر پرتقالی

بخش‌هایی از کتاب

زمانی را تصور کن که تازه همه‌چیز به وجود آمده بود و تو در آستانه‌ٔ حیات بودی و حق انتخاب داشتی؛ می‌توانستی برای یک‌بار به دنیا بیایی، اما نمی‌دانستی که چه‌وقت باید زندگی‌ات را شروع کنی؟ چگونه و چه مدت؟ فرض‌کن فقط همین را می‌دانستی که اگر تصمیم می‌گرفتی به این دنیا بیایی، زمانی این اتفاق می‌افتاد که وقتش رسیده بود. این را هم می‌دانستی که وقتی زمان یک دور بچرخد، باید دوباره زمان و هرچه در آن است را ترک کنی و شاید برایت ناخوشایند باشد؛ زیرا برای بسیاری از انسان‌ها این افسانه آن‌قدر دل‌پذیر است که وقتی به ترک‌کردنش فکر می‌کنند، اشک در چشمان‌شان حلقه می‌زند.
اگر ترغیب شده اید که بقیه این داستان را بخوانید، پیشنهاد می کنیم همین الان این کتاب را خریداری کنید.

معرفی کتاب دختر پرتقالی

کلیک ها: 3
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

معرفی کتاب نظریه ی عمومی جادو

اطلاعات کتاب:

نام کتاب: نظریه ی عمومی جادو

نویسنده: مارسل موس

مترجم: حسین ترکمن نژاد

انتشارات: نشر مرکز

تعداد صفحات: 196

قیمت: 29500 تومان

معرفی کتاب نظریه ی عمومی جادو

جادو را می توان گفت عمری نه تنها به اندازه ی انسان خردمند یا هموساپینس دارد، که حتی در اجداد ما انسان های خردمند هم وجود داشته است. یافته های متعدد در اروپا، استرالیا و آمریکای شمالی نشان می دهد انسان ها حتی پیش از ورود به عصر خردمند شدن و آخرین مرحله ی تکامل شناخته شده، به جادو اعتقاد داشته اند. آن ها وسایلی می ساختند و در مکان هایی قرار می دادند که تاکنون معلوم نشده است چه استفاده ای از آن ها داشته اند. به مرور معلوم شد انسان های ابزارساز، برخلاف نظر عمومی تنها ابزار برای نیازهای خود نمی سازند، بلکه گاهی ابزارهایی می سازند که اتفاقا نه تنها به آن نیاز ندارند، که نمی توانند به آن نیاز داشته باشند. پس از تحقیقات بیشتر مشخص شد، نوعی احترام و اعتقاد میان چنین ابزارهایی با انسان ها وجود داشته است. عقیده ی بسیاری این است که چنین اعتقادی وقتی به وجود آمد که در حضور یک تکه سنگ با شکلی خاص، به طور شانسی شکارها موفق تر بوده اند. پس از آن این تکه سنگ را الگوی ساخت چیزهای جدید قرار دادند و در کنار خود نگه داشتند تا این شانس همواره نزد آن ها باشد. این را شاید بتوان اولین رویکرد انسان برای تمایل به چیزهای متافیزیکی دانست، عقیده ای که می گوید تنها تلاش برای شکار اهمیت ندارد، بلکه باید سنگی مثلا مثلثی شکل هم همراه ما باشد تا شکار موفقی داشته باشیم. به مرور چنین عقایدی پیچیده تر شدند و اشکال جدیدی به خود گرفتند. در جادوهای انسان متمدن نه تنها زندگی ما تحت تاثیر چیزهایی بود، که می شد ما هم بر آن ها تاثیر گذاریم و از آن ها استفاده کنیم و به این شکل جادوگری فعال به وجود آمد. به درستی معلوم نیست ادیان منشا جادوها هستند یا جادوها منشا ادیان اما می توان گفت عدم گسترش علم در هزاره های نخستین تمدن انسانی علت گستردگی جادو و دین بوده است. انسان ها برای سوالاتی که نمی دانستند یا رسیدن به هدف هایی که در توانشان نبود، مداوم به درگاه ادیان یا دخمه های جادوگران مراجعه می کردند. گستردگی جادو اما با علم تجربی هم که در سده های پیشین گسترش یافته از بین نرفت. هنوز هم به آن اعتقاد راسخی وجود دارد و البته درآمد زیادی هم برای جادوگران فراهم می کند.

معرفی کتاب نظریه ی عمومی جادو

کتاب نظریه ی عمومی جادو یکی از بهترین آثاری است که با استفاده از اسناد و مدارک و تحقیقات گسترده ی جامعه ی روز مسئله ی جادو را واکاوی می کند. نگاه مارسل موس به جادو که ترکیبی از باستان شناسی، تاریخ، انسان شناسی و روان شناسی است، ایده ی جامعی از تحولات این پدیده در طی تاریخ و نقش ان در جهان امروز به ما می دهد. مارسل موس که از امیل دورکیم تاثیر زیادی گرفته و بر لوی اشتراوس تاثیر زیادی گذاشته است، کتاب پر اهمیت دیگری با عنوان هدیه و طبقه بندی ابتدایی تالیف کرده است. نظریه ی عمومی جادو در در پنج فصل با عناوین منابع و زمینه ی تاریخی، تعریف جادو، عناصر جادو، تحلیل و تبیین جادو و نتیجه گیری به نگارش درآمده است. برای نوشتن این کتاب منابع بسیار کم یاب مورد استفاده قرار گرفته است و چاپ آن در دوران مدرن به نوعی بازیابی اسنادی گم شده یا فراموش شده محسوب می شود.

معرفی کتاب نظریه ی عمومی جادو

کلیک ها: 8

زیر مجموعه ها