ارتباط دین با مغز

ارتباط دین با مغز
طبق باور ها، اعتقادات مذهبی می تواند  طول عمر  را افزایش دهد و به ما کمک کند که بهتر با بیماری برخورد کنیم. تحقیقاتی که در حوزه نورولوژی یا علوم  اعتقادات  مذهبی انجام شده، کشفیات شگفت انگیزی را عرضه  کرده اند که طرز تفکر ما راجع به مذهب را تغییر داده است. به عنوان مثال بعضی از دانشمندان پیشنهاد کرده اند که تجربیات مذهبی بخش هایی از مغز را فعال می کند که در زمان رابطه جنسی  و یا مصرف  دارو فعال می شوند. دیگر تحقیقات نشان داده اند که آسیب به نقاط خاصی از  مغز می تواند باعث شود، شما احساس کنید  کسی همراه شما در اتاق است. هم چنین یافته هایی بر تایید تاثیر  دین بر  سلامتی یافت شده اند.
آیا یافتن پایه های عصب شناختی تجربه های مذهبی به این معناست که این تجربه ها به صورت مصنوعی هم می توانند  ایجاد شوند؟
ادیان مختلف تاثیرات متفاوتی دارند:

ارتباط دین با مغز
ادیان متفاوت نقاط مختلفی از مغز را فعال و تحریک می کنند؛ مثلا ادیان بودایی و کاتولیک، ناحیه ی لوپ پیشانی مغز را فعال می کنند. این ناحیه در تمرکز و توجه، مهارت های برنامه ریزی و توانایی پروژه سازی در آینده و ساخت استدلال های پیچیده نقش دارند.
نماز و عبادت و مدیتیشن باعث افزایش  فعالیت در لپ های  کناری می شود که مسئول پردازش جهت یابی زمانی و فضایی هستند. راهبه های که به جای تصویر سازی ذهنی یا استفاده از کلمات، دعا می کنند. فعالیت های ناحیه پردازش زبان در مغز آنها فعال تر است. تحقیقات اخیر نشان داده اند که دین نواحی از مغز  را که  در زمان رابطه ی جنسی و مصرف مواد مضرر و گوش دادن به موسیقی فعال می شود را تحریک می کند.

ارتباط دین با مغز
مهم نیست که اعتقادات مذهبی داشته باشید یا نه، اما این مورد غیر قابل انکار است که در طول اعصار دین یک نیروی شکل دهنده عمده بر جوامع بشری داشته است. بنابراین کشف اینکه دین چه احساسی را در افراد ایجاد می کند، می تواند درک درستی از تاثیر آن بر روی انسان را ارائه بدهد. برای رسیدن به اهداف پژوهشی، این تیم ۱۹ نفر از اعضای کلیسای مورمون زیر ۴۰ سال را در مطالعه وارد کردند، از جمله ۷ زن و ۱۲ مرد که همه آن ها به عنوان افرادی مومن شناخته می شدند و یا یکی دو سال به صورت تمام وقت به عنوان مبلغ مذهبی کار کرده اند. مغز شرکت کنندگان اسکن شد و نتایج از یک الگوی جالب خبر داد. مناطقی از مغز که روشن شد، مدار پاداش مغز بود که دانشمندان می دانستند این مدار از چیزهایی مانند مواد مخدر و دارو، مواد غذایی لذیذ فست فود و موسیقی تحریک می شود. در این مطالعه، زمانی که شرکت کنندگان در مورد ناجی بودن، همراه بودن با خانواده های خود تا ابد و پاداش های آسمانی فکر می کردند، مغز و بدنشان از نظر جسمی پاسخ می داد. قسمت دیگری از مغز که روشن می شد، قشر جلوی مغز میانی بود که با وظایفی مرتبط با ارزیابی، قضاوت و استدلال اخلاقی ارتباط داشت، همچنین قسمت هایی از مغز که با تمرکز در ارتباط بود، نیز تحریک می شد.
هم چنین این تحقیقات نشان داده اند که چگونه مغز باعث ایجاد یک تجربه ی روحانی احساس حضور کسی  در اتاق یا  احساس خروج روح از بدن یا وارد شدن به جهان موازی دیگر می شود.

ارتباط دین با مغز

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر