بهترین جاذبه های گردشگری استان آذربایجان غربی

از آن جایی که استان آذربایجان غربی در مرز کشور قرار دارد ترکیبی از فرهنگ های فارسی، ترکی و ارمنی می باشد. این استان جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوانی دارد که بهترین فصل ها برای بازدید از بهترین مکان های گردشگری این استان فصول بهار و تابستان است. در این مقاله به معرفی بهترین جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی می پردازیم.

تخت سلیمان

این مکان تاریخی ۱۲۴ هزار متر مربع مساحت دارد که در گذشته محل سکونت مغول ها و اشکانیان بوده است. تخت سلیمان متعلق به دوره ی ساسانیان است که البته بخشهایی از این اثر تخریب شد و در دوره ی ایلخانی مرمت گردید. یکی از مهم ترین آتشکده ها ی این دوره آتشکده شاهی و معبد آناهیتا می باشد و ایوان خسرو و و آتشگاه های  کوچک و دروازه ها و دیوارهایی از بناهای تاریخی مهم محسوب می شوند. ارتفاع و ضخامت سنگ های حصار بیرونی به ترتیب ۱۴ و ۵ می باشد و با سنگ ها تراش دار نماسازی شده است.

پل قطور

بزرگترین پل هوایی در خاورمیانه پل قطور است که سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. این پل در مرز بین ایران و ترکیه قرار دارد و یکی از شهر های توابع خوی می باشد. دو شرکت ایرانی و اتریشی در سال ۱۳۴۷ اقدام به پی ریزی آن کردند و شاسی این پل توسط آمریکایی ها ساخته شد. این پل در سال ۱۳۴۹ توسط یک زن مهندس آلمانی تکمیل شد. طول ارک فلزی این پل ۲۲۳ متر و طول آن ۴۴۸ متر و مجموعا دارای ۸ دهنه می باشد. در قدیم رنگ این پل قرمز بود و در زمان جنگ ایران و عراق به رنگ خاکی تغییر یافت.

بازار خوی

این شهر به علت قرار گرفتن بر سر راه جاده های بازرگانی مثل جاده ابریشم و مکه یولی بازار وسیعی را دارا می باشد و هم چنین چون دارای کاروانسراهای متعددی جهت استراحت بازرگانان و تخلیه کالا است، مرکز اقتصادی و بزرگترین بازار می باشد. این بازار یکی از بناهای ارزشمند است که در گذشته به علت سوانح طبیعی و انسانی دچار تغییراتی شد اما هنوز هم روند توشعه اقتصادی ادامه دارد. بازار قدیمی این شهر مربوط به دوره ی صفوی است.

قره کلیسا

اولین کلیسای دنیا قره کلیسا است که متعلق به دوره ی اشکانیان می باشد و در چالدران واقع شده است. این اثر تاریخی نهمین اثر کشور است که در لیست آثار جهانی قرار دارد. این کلیسادارای معماری خاص و دو گنبد هرمی می باشد. این بنا در گذشته از سنگ تراشه های سیاهرنگ تشکیل شده اما در حال حاضر رنگ این سنگ تراشه ها سفید می باشد. کلیسای سیاه از طرح های زیبای همانند بقایای حجاری و گردونه خورشید تشکیل شده ولی کلیسای سفید دارای نقش های گل و بوته و اشکال حیوان و انسان می باشد. برج زیبای ناقوس کلیسا تنها یک طبقه دارد که در زمان قاجاریه ناقص ساخته شده است. این مکان دارای کتیبه های به خط ارمنی می باشد که به صورت سنگ کنده شده می باشد.

آرامگاه شمس تبریزی

این آرامگاه یکی از مکان های زیارتی و گردشگری شهر خوی در این استان می باشد که هر ساله علاقه مندان و گردشگران از داخل و خارج برای گرامیداشت شمس تبریزی از این مکان بازدید می کنند.

این استان مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که برخی از آن ها کلیسای ننه مریم و مسجد مناره و هم چنین دژ بسطام می باشد.

 

کلیک ها: 118

جاذبه  های گردشگری  ارومیه

در این مطلب قصد دارم برای شما دوستان عزیزی که تصمیم سفر کردن به شهر ارومیه را دارند. 10 تا از بهترین  مکان های دیدنی ارومیه را به شما معرفی نماییم تا وقتی به این شهر زیبا سفر نمودید  این جاهای  دیدنی را مشاهده فرمایید و از سفر خود نهایت بهره راببرید. شهر ارومیه مانند  همه شهر های ایرانی دیدنی های بسیار زیادی  دارد که همه آن ها را نمی توانم در این مطلب به شما معرفی کنیم برای همین تصمیم گرفتم که بهترین ها را به شما معرفی کنم . امیدوارم  که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

 پارک جنگلی شیخ تپه ارومیه

پارک جنگلی شیخ تپه در  ارومیه یکی از مکان های گردشگری ارومیه می باشد.  این پارک جنگلی در جنوب شرقی ارومیه بر روی  ارتفاعات نزدیک  به شهر و در حوالی  تپه باستانی شیخ  قرار دارد. میزان قدمت این تپه به دوره مادها قبل  از رواج دین زرتشت می رسد. که در حال حاضر به دلیل ساخت و ساز های بی رویه از زیبایی و چشم انداز آن  آن کاسته شده است. این پارک جنگلی در بلوار نبوت قرار دارد.

جاذبه های گردشگری ارومیه

 چشمه آب معدنی کوه زنبیل در ارومیه

چشمه آب معدنی کوه زنبیل  در حوالی دریاچه ارومیه قرار دارد. از جاذبه های این منطقه  داشتن حوضچه ای بسیار زیبا است که به صورت  دایره شکل در آمده است. این حوضچه حدود  25 سانتی متر عمیق ا ست. هم چنین اطراف این حوضچه سنگ کاری شده است و تصویر  زیبایی به این حوضچه داده است. اگر کمی دیگر به اطرافتان  نگاه کنید چشمه های دیگری هم در این محدوده  قرار دارند که هرکدام واقعا دیدنی و زیبا هستند. اگر  شما در پیدا کردن آدرس این منطقه با مشکل مواجه شدید می توانید از بومیان این منطقه سوال نمایید آن ها حتما را هنمایی تان می کنند.  چشمه آب معدنی کوه زنبیل ارومیه واقع در دهستان نازلو چای است. به شما پیشنهاد می کنم حتما به این منطقه سر بزنید.

جاذبه های گردشگری ارومیه

 چشمه آب گرم هفت آباد در ارومیه

 چشمه آب گرم هفت اباد  در 45 کیلومتری شهر ارومیه قرار دارد که واقع  در روستایی به نام هفت آباد قرار است. از جاذبه های دیدنی  این مکان می توان به دامنه های و پیرامون اطراف آن اشاره نمود.هم چنین یک کوه آتشفشان که هنوز غیر فعال است درپیرامون  این چشمه قرار دارد. که زیبایی های این مکان را چندین برابر کرده است. این مکان بسیار توریست پذیر  است و اکثر مسافران که به ارومیه می آیند  حتما به این منطقه  سر می زند. چشمه آب گرم هفت آباد در روزهای گرم فصل  تابستان پذیرای  مهمانان و  دیگر گردشگران است که می خواهند خاطره خوبی از این منطقه داشته باشند.  چشمه آب گرم هفت آباد در  45 کیلومتری ارومیه قرار دارد وبعد از  بخش سیلوانا و محال مرگور به این منطقه می رسید.

جاذبه های گردشگری ارومیه

 آبشار سوله دوکل در ارومیه

از  مکان های دیدنی  ارومیه آبشار سوله دوکل است، این آبشار که  دیزج نیز نام دارد، و یکی از بلند ترین آبشار های ایران  می باشد و منظره بی نظیر و  زیبایی دارد. و اغلب سال گردشگران و افراد  زیادی به این منطقه سر می زنند. و از محیط بی نظیر  این آبشار لذت می برند. آبشار  سوله دوکل در ارومیه در دامنه کوه دالانپر در نوار مرزی ایران ترکیه و عراق قرار دارد. جالب  این است  بدانید این کوه متعلق به سه کشور ایران و عراق و ترکیه است. آبشار سوله دوکل  در جنوب غربی ارومیه واقع در  روستای دیزج از توابع زیوه است.

جاذبه های گردشگری ارومیه

 پیست اسکی خوشاکو در ارومیه

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ارومیه پیست اسکی خوشاکو  می باشد.  این پیست که تمام سال در  فصل زمستان پر از توریست و گردشگران ایرانی است. این پیست اسکی به دلیل  طبیعت بسیار ناب به غیر از اسکی بازان گردشگران زیادی را جذب می کند. اگر برای اسکی کردن به این مکان می روید با توجه داشته باشید که این پیست  روز جمعه  ها از ساعت 9 صبح تا 4 بعد از ظهر پذیرای  افراد علاقمند به  این ورزش است. پیست اسکی خوشاکو  ارومیه  در  بخش سیلوانه قرار دارد.

جاذبه های گردشگری ارومیه

دره‌ ی قاسملو در ارومیه

یکی از شلوغ ترین  مکان های دیدنی ارومیه دره قاسملو است که همه ساله  گردشگران زیاد به این مکان سر می زنند. این دره قاسملو جزوه تفرحیگاه های  بسیار مهم  ارومیه است.  یکی از علت  ها جذب گردشگر به  این مکان  وجود چشم‌ انداز های طبیعی و هم چنین چشمه‌‌ هایی که در داخل باغ‌‌ ها و دره‌‌ ها وجود دارد. . بهترین  موقع برای بازدید از دره قاسملو در فصل بهار و تابستان می باشد. دره‌ قاسملو ارومیه ، در حدفاصل بین ارومیه و اشنویه است.

جاذبه های گردشگری ارومیه

 موزه بزرگ در ارومیه

اگر به ارومیه سفر می کنید  حتما از  موزه این شهر دیدن کنید.  به طور خلاصه و در یک کلام می توان گفت این موزه یکی لز فوق العاده ترین  و بهترین موزه های ایران است. این موزه از سال 1346 کار خود را آغاز کرده است و دارای اشیای گران قیمت  و تاریخی  است. هم چنین در این موزه کتاب های خطی با ارزشی  وجود دارد که با دیدن آن ها شگفت زده و متعجب  خواهید شد. وسایل  دیگری هم در این موزه وجود دارد. حتما به این مکان سر بزنید  و از دیدن آن لذت ببرید. موزه  ارومیه در خیابان بهشتی  قرار دارد.

  دریاچه در مارمیشو

این دریاچه نزدیک  دریاچه ارومیه واقع شده است.  اما سال ها است  که گردشگر زیادی به آن جا نمی رود  اما رفته رفته با  اتفاقات مختلفی  که برای دریاچه ارومیه افتاد دریاچه مار می شو بود که  جزو مناطق گردشگری  شهر ارومیه محسوب شد. از جاذبه های دریاچه مارمیشو  وجود طبیعت بی نظیر و زیبا و کوهستانی این منطقه می باشد به شما پیشنهاد می کنم که در فصل تابستان از این منطقه دیدن کنید. هم چنین  در فصل بهار هم می توانید از این منطقه دیدن کنید ولی در فصل زمستان بهتر است از این منطقه دیدن نفرمایید. دریاچه مارمیشو در 45 کیلومتر پس از غرب شهر ارومیه قرار دارد.

 دریاچه بی نظیر ارومیه

از دیگر مکان های دیدنی و پربازدید  ارومیه دریاچه ارومیه است که همه ما با این دریاچه آشنا هستیم، و می دانیم این دریاچه یکی از  بزرگترین دریاچه شور ایران است  و این دریاچه میان  آذربایجان غربی و شرقی قرار دارد. به علت کم توجهی ها به این دریاچه قسمتی  از آن خشک شده است و    مشکلات  زیادی را برای مردم  این  منطقه ایجاد کرده است اما باز هم زیبا به نظر می رسد و بسیار دیدنی  است .پس اگر به  ارومیه رفتید حتما به این  دریاچه معروف و دوست داشتنی سر بزنید.

 

کلیک ها: 310

نظرات اخیر

  • مهمان - ارومیه قلب آذربایجان

    ? ارومیه قلب آذربایجان ? به دیار آذربایجان شهر اورمیه شهر والیبالی و والیبال خیز خطه آذربایجان خوش اومدید. آذربایجان دیارنا ، گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز. ما آذربایجانی ها به خصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها ) خونگرمو مهمان نوازیم. یاشاسین آذربایجان ❤ یاشاسین اورمیه ❤ ??? عشقیم اورمیه...
نمایش سایر نظرات