از توریسم تولد تا پاسپورت کانادایی

کشور چین برای اینکه زنان باردار را تشویق کند که در کانادا بچه هایشان را به دنیا بیاورند، این آگهی تبلیغاتی را منتشر کرده است که «پاسپورت کانادایی هدیه ای است که شما به فرزندانتان می دهید». این تبلیغات در چین، برای دور زدن قانون تک فرزندی در این کشور است. شرکتهای خاصی در کشورهای مختلف، خدماتی مثل گرفتن نوبت از بیمارستان در کانادا، هماهنگی های لازم جهت اقامت موقت، خدمات پزشکی قبل و بعد از زایمان را به متقاضیان ارایه می دهند. البته بازار توریسم تولد (birth tourism) در کشورهای آسیایی بسیار پر رونق تر از نقاط دیگر دنیاست.

از توریسم تولد تا پاسپورت کانادایی

کشورهایی همچون کانادا و ایالات متحده امریکا، آرژانتین، برزیل، مکزیک، اکوادور، ونزوئلا، پرو، جامائیکا، کاستاریکا، بولیوی، هندوراس، پاکستان، پاراگوئه و ... در قوانینشان از «اصل خاک» تبعیت می کنند. البته در آمریکا این شیوه فعلا به دستور رییس جمهور به حالت تعلیق درآمده است. بر اساس قانون «اصل خاک» هر نوزادی که در داخل مرزهای یک کشور متولد شود، شهروند آن کشور محسوب می شود. کشورهای اروپایی از سال 2004 تصمیم گرفتند این قانون را برکنار کنند یا با شرط های خاصی اجرا نمایند. به طور مثال اگر یکی از والدین در فرانسه و آلمان تابعیت و یا اقامت دائم داشته باشد، نوزاد متولد شده می تواند در خاک این کشور تابعیت بگیرد.

از توریسم تولد تا پاسپورت کانادایی

در واقع قانون «اصل خاک» باعث شده در کشورهایی مثل کانادا، آمار افرادی که مقیم این کشور نیستند و تنها برای تولد نوزادشان راهی کانادا شده اند، افزایش یابد. این قانون از سال 1947 در کانادا اجرا می شود و نمایندگان پارلمان  نسبت به این قانون اعتراض دارند و دلیلش آن است  که والدین کودکانی که شهروندی کانادا را دریافت می کنند، هیچ سندی برای اقامت و یا شهروندی این کشور ندارند. بر اساس آمار های گرفته شده در کانادا، در سالهای 2017 تا  2018، آمار تولد نوزادان از مادران غیر کانادایی 24 درصد افزایش یافته و تقریبا 900 کودک در سال از مادران غیر کانادایی متولد می شوند. هم چنین وزارت بهداشت بریتیش کلمبیا اعلام کرده که 26 مرکز بهداشتی، مشغول ارائه خدمات موقت به مادران غیرکانادایی قبل و بعد از زایمان هستند.
پاسپورت کانادایی رتبه چهارم  در رده بندی جهانی معتبرترین پاسپورت ها را دارد. هم چنین برای سفر از کانادا به آمریکا نیازی به ویزا نیست. در واقع به همین دلیل است که بسیاری از خانواده های ایرانی که از توان مالی خوبی برخوردارند، هزینه ای نزدیک به 500 میلیون تومان برای تولد فرزندانشان کنار می گذارند تا یک پاسپورت معتبر جهانی را به عنوان نخستین هدیه به فرزندشان تقدیم کنند.

از توریسم تولد تا پاسپورت کانادایی

هم چنین فرزندشان زمانی که به سن قانونی رسید، می تواند برای زندگی، تحصیل یا کار مقیم کانادا شود. هزینه زایمان طبیعی در کانادا، برای مادرانی که شهروند این کشور نبوده اند، حدود 5 هزار دلار کانادا است. به علاوه خدمات دیگر شامل قرار گرفتن تحت نظر پزشک و خدمات پزشکی و آزمایشگاهی و سونوگرافی حدود 10 هزار دلار کانادا هزینه دارد. البته شرکتهای ارائه دهنده خدمات birth tourism با  استفاده از طرح بیمه درمانی برای گردشگران کانادایی، هزینه زایمان و مراقبت های بعد از آن را کاهش می دهند. افرادی که این بیمه را خریداری می کنند، دیگر لازم نیست هزینه ایی پرداخت کنند. هزینه ایی که بابت این بیمه پرداخت می کنید، با توجه به جنسیت، سن و شرایط سلامتی بیمه شونده متفاوت است و از 10 هزار دلار تا 300 هزار دلار کانادا متغیر می باشد. توجه داشته باشید افرادی که قصد دارند برای تولد فرزندشان به کانادا سفر کنند، باید حدود 3 ماه پیش از تولد نوزادشان، وارد این کشور شوند. پس هزینه این مدت هم به هزینه های زایمان اضافه خواهد شد. توریسم تولد یکی از پرسودترین فعالیت توریسمی در کشورهایی مثل کانادا می باشد و برای تولد هر نوزاد حدودا 20 هزار دلار درآمد نصیب این کشور می شود. بر اساس آمارهای اعلام شده، از هر 500 تولد یک تولد متعلق به مادری غیر کانادایی است. اکثر این ماداران از کشورهای چین به کانادا می آیند تا برای فرزندشان پاسپورت کانادایی بگیرند.

از توریسم تولد تا پاسپورت کانادایی

البته در سال های اخیر هم  چهره های سرشناس هنری برای زایمان به کانادا سفر کرده اند. یکی از دفاتر خدمات مسافرتی در مورد فروش  بسته های توریسم تولد می گوید، گاهی 90 درصد مسافرانی که به کانادا سفر می کنند، مادران بارداری هستند که به قصد زایمان در کانادا ویزای گردشگری می گیرند. بعد از زایمان و پر کردن فرم، والدین باید مبلغی حدود 80 دلار کانادا جهت صدور پاسپورت پرداخت کنند. تقریبا دو هفته پس از تولد نوزاد، پاسپورت تحویل خانواده می شود. البته نوزاد برای ورود به ایران، باید پاسپورت ایرانی هم داشته باشد. والدین بلافاصله پس از زایمان، باید مدارک مربوطه را به ایران ارسال کنند تا هنگام ورود به ایران مشکلی برای نوزاد پیش نیاید. با اینکه توریسم تولد برای اتباع کشورهایی مثل ایران و چین، بسیار ارزشمند است؛ اما در طولانی مدت می تواند در کشور مقصد، مشکلات زیادی را به وجود بیاورد.

از توریسم تولد تا پاسپورت کانادایی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

روش جدید هدف قرار دادن تومورها با استفاده از نانوتکنولوژی

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

چگونه از رمز عبور خود محافظت کنیم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر