از گیاه شیرین بیان چه میدانید؟

شیرین بیان (نام علمی: Glycyrrhiza glabra) گیاهی از تیره باقلاییان می باشد این گیاه دارای ریشه و ساقه های زیر زمینی بوده و از در طب سنتی، تنقلات و به عنوان چاشنی بعضا در بعضی غذاها استفاده می‌گردد. در این مقاله به بررسی خواص گیاه شیرین بیان می پردازیم.

 

از گیاه شیرین بیان چه میدانید؟

ریشه شیرین بیان چیست

از آنجا که اندام ریشه در گیاه شیرین بیان قابل استفاده خوراکی می باشد معمولا به آن ریشه شیرین بیان می‌گویند. ریشه شیرین بیان دارای تاریخچه دارویی است که به هزاران سال پیش باز می گردد و گزارش شده است که آن ها از طریق سزار، اسکندر و فرعون های مصر باستان از آن استفاده می کردند.

فواید ریشه شیرین بیان

١_ یک آنتی اسید طبیعی: ریشه شیرین بیان نقش موثری در برطرف ساختن مشکلات معده و مشکلات سوء هاضمه از جمله ضد اسید بودن، زخم معده دارد. یکی از اجزای اصلی ریشه شیرین بیان اسید گلیسیریزیک می باشد که یک ضد التهاب قوی می باشد و جهت جلوگیری از رشد باکتری هلیکوباکتر پیلوری که یک عامل ایجاد ناراحتی های معده است مفید می باشد. شیرین بیان همچنین در جلوگیری از یبوست نقش موثری را ایفا می کند.

٢_ دستگاه تنفسی سالم: ریشه شیرین بیان در ایجاد مخاط سالم دستگاه تنفسی نقش مفیدی دارد. همچنین ریشه شیرین بیان می‌تواند بر روی ویروس های عامل بیماری دستگاه تنفسی موثر باشد.

٣-دوست کبد: ریشه شیرین بیان هم قادر است از کبد محافظت نماید و هم در بهبودی این عضو حیاتی از بیماری ها موثر واقع گردد. ریشه شیرین بیان می تواند با ویروس های عامل هپاتیت مبارزه نموده و یا حتی از بروز این بیماری پیشگیری نماید این ویژگی احتمالا به خواص ضد التهابی و وجود ایت ترکیبات در ریشه شیرین بیان می باشد .همچنین ریشه شیرین بیان دارای آنتی اکسیدان هایی می باشد و در نتیجه در جلوگیری از بیماری سرطان نقش موثری را ایفا می کند. خاصیت آنتی اکسیدانی ریشه شیرین بیان ممکن است به خاطر وجود ترکیب گلیسیریزین موجود در آن باشد که بر روی رادیکال های آزاد تاثیر گذاشته و مانع بروز سرطان می گردد.

٤_مدیریت استرس: مسئول بروز استرس در بدن هورمونی به نام کورتیزول می باشد ریشه شیرین بیان با اثر بر این هورمون و بهترین زمان استفاده از آن در زمان خستگی مزمن می باشد.

٥_ ضد افسردگی: ریشه شیرین بیان دارای 8 ترکیب ضد افسردگی می باشد که از بروز افسردگی جلوگیری می کند این ترکیبات تحت عنوان باز دارنده های MOAشناخته می شوند. گلیسیریزین موجود در شیرین بیان می تواند هورمون کورتیزول را از بین برده و بدن را محیای رویارویی با استرس کند. همچنین ترکیبات ایزوفلاوان و ایزوفلاون ترکیباتی هستند در پیش گیری از بروز افسردگی نقش بسزایی دارند.

شکل های استفاده از ریشه شیرین بیان

از گیاه شیرین بیان می توان به صورت چای یا دم نوش، ریشه و پودر گیاهی استفاده نمود.

مضرات مصرف شیرین بیان

از آنجا که گیاه شیرین بیان بر روی غدد فوق کلیه اثر می گذارد و ممکن است هورمون کورتیزول را سرکوب کند. در کل بر روی غدد فوق کلیه ممکن است آسیب های بگذارد و متابولیسم بدن را تحت تاثیر قرار دهد. از جمله مضراتی که می توان اشاره نمود.

_ افزایش فشار خون

_ بالا رفتن وزن بدن

_ تاثیر منفی آن بر روی طحال

_درد عضله

_ احتمالا سکته قلبی در زنان باردار و شیرده و همچنین افرادی که از داروهای خاصی استفاده می کند لازم است با احتیاط مصرف گردد و بهتر است که در این باره نظر پزشک را جویا شویم. 

از گیاه شیرین بیان چه میدانید؟

از گیاه شیرین بیان چه میدانید؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

روش جدید هدف قرار دادن تومورها با استفاده از نانوتکنولوژی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد