استادیوم ملی پکن - 5.0 out of 5 based on 1 vote

استادیوم ملی پکن

استادیوم ملی پکن

استادیوم ملی پکن یا لانه پرنده که با عنوان Bird Nest شناخته شده است؛ یک استادیوم معمولی نیست. این استادیوم در ناحیه ی Chaoyang شهر پکن قرار دارد. در اصل این سازه برای استادیوم اصلی بازی های المپیک سال 2008 طراحی شد. در این استادیوم رویدادهای المپیکی همچون فوتبال، فوتبال آمریکایی، پرتاب وزنه و دیسک و بسیاری از دیگر بازی ها برگزار شدند. بعد از اکتبر 2008 و تمام شدن المپیک، این سازه همچون یک جاذبه ی گردشگری  به روی عموم باز شد و مورد بازدید عموم قرار گرفت . اکنون نیز بسیاری از مسابقات ملی، بین المللی و فعالیت های تفریحی و ورزشی دیگر در استادیوم ملی پکن برگزار می شود. البته در سال 2022 بار دیگر شاهد مراسم افتتاحیه ی بازی های المپیک زمستانی در این استادیوم خواهیم بود.

استادیوم ملی پکن

طراحی این سازه ی بسیار عظیم و مدرن توسط معمارانی سوئیسی به نام های ژاکس هرزوگ و پیر دو مرون به همراه معماری چینی به نام لی شین کانگ صورت گرفته است. از نکات طراحی این استادیوم این است که طراحان از تمام فضای آن استفاده کرده و هیچ جا را پرت و مرده رها نکرده اند. ویژگی شاخص این بنا، نمای آن است که استیلی پیچ در پیچ آن را در برگرفته است. این قسمت تنها به نمایش درآمده است و هیچ پوششی ندارد اما در پایداری کلی ورزشگاه نقش مهمی ایفا می کند. شکل و ظاهر این استادیوم بسیار شبیه به لانه ی پرنده ای بزرگ می باشد که از نژاد انسان نگهداری می کند برای همین به آن لانه پرنده نیز می گویند. سال ساخت این استادیوم به تاریخ 24 دسامبر سال 2003 برمی گردد و در جولای 2004 این پروژه به دلیل اصلاحاتی در طرح، به طور موقت متوقف شد. بعد، در 27 دسامبر همان سال ساخت و ساز دوباره شروع شد و این سازه نهایتا در مارس 2008 به پایان رسید. هزینه ی ناخالص ساخت این استادیوم را معادل با 33 میلیون دلار آمریکایی حساب کرده اند یعنی به واحد پول چین حدود 2267 میلیون یوآن چین.

استادیوم ملی پکن

در مورد ویژگی های فنی استادیوم ملی پکن باید گفت، مساحت این بنا 25.8 هکتار است و در کل تعداد صندلی های ثابت آن به 80 هزار صندلی و تعداد صندلی های موقت آن 11 هزار می باشد. ظاهر این بنا نیز با سازه ای زیبا و نرم از جنس استیل پوشانده شده است. سقف این ورزشگاه به فرم زین اسبی طراحی شده است و محورهای طولی آن 323.3 متر طول دارند. محورهای عرضی نیز برابر با 296.4 متر می باشند. بلندترین نقطه استادیوم لانه پرنده ارتفاعی معادل با 68.5 متر دارد و حداقل ارتفاع آن 42.8 متر است. سقف بالای استادیوم با حباب های نیمه شفافی پوشانده شده اند. این سقف در جلوگیری از ریزش برف و باران به داخل استادیوم نقش مهمی را ایفا می کند. علاوه بر این در جلوگیری از تابش شدید آفتاب نیز نقش دارد. اما در عین حال نور کافی را برای روشن نگه داشتن استادیوم به داخل راه می دهد و در نتیجه چمن های استادیوم نیز می توانند به طور مناسب رشد کنند.

این استادیوم کاملا بر اساس تناسبات انسان ساخته شده است و تمام اجزا و المان های آن بگونه ای است که می توان گفت انسان دوستانه یا بر اساس مقیاس انسانی می باشند. غرفه های داخل این استادیوم انعطاف پذیر و قابل تغییر هستند و به روشهای مختلف تغییر می کنند. به این دلیل که بتوانند نیازهای مختلف تعداد بسیار زیاد تماشاچیان را برآورده سازند. در طول بازیهای المپیک صندلی های موقتی در بالای منطقه ی ایستادن قرار دارند. این ردیف صندلی ها از نظر علمی و استانداردهای طراحی بسیار مناسب بر روی سکو چیده شده اند. در این جاست که تماشاچیان بدون هیچ مزاحمت و مداخله ای می توانند تمام بازی را تماشا کنند و اصلا فرقی نمی کند بر روی کدام صندلی نشسته اند.

استادیوم ملی پکن

استادیوم لانه ی پرنده ی پکن مجهز به سیستم عمومی الکترو-آکوستیک می باشد. این امکانات و تجهیزات شاخص صداهای مزاحم در استادیوم را به 0.6 می رساند. این میزان به تماشاگران این امکان را می هدند که صدای گزارشگر را بسیار واضح و بدون خدشه بشنوند و از تماشای مسابقات لذت ببرند. از دیگر امکانات این استادیوم که ویژگی بسیار بارزی نیز می باشد این است که تعداد 200 جایگاه ویلچر در آن تعبیه شده است. به این صورت حتی افراد ناتوان و سالخورده نیز می توانند به تماشای بازی ها بروند و حق آنان نیز در این استادیوم لحاظ شده است. در هنگام طراحی این استادیوم نیز معماران و برنامه ریزان آن با آینده نگری کار خود را پیش می بردند که سازه در مراسم ها و مسابقات مختلف قابل استفاده و بهره برداری باشد. در واقع هدف آنان از ساخت لانه پرنده، سمبلی نه برای المپیک که در واقع بنایی بود که در تمام قرن ها جاودانه بماند.

استادیوم ملی پکن

در حول و حوش این استادیوم جاذبه های گردشگری دیگری همچون، مرکز آبزیان ملی و استادیوم سرپوشیده ملی وجود دارند که می توانید به بازدید از آنها نیز بروید. از جمله بخش های مفرح و مطلوب برای گرشگران بخش هپی اسنو و فصل یخی استادیوم می باشد. جشنواره ی هپی اسنو اند آیس (جشنواره ی یخ و برف پکن) هر ساله در این استادیوم برگزار می شود. زمان برگزاری این جشن ها از ماه دسامبر تا ماه فوریه سال بعد می باشد یعنی ماه آذر تا نیمه ی اسفند خودمان! در طول این دوره لانه پرنده پکن به بزرگترین ناحیه ی اسکی در منطقه شهری پکن تبدیل می شود. برای ورزش و بازی اسکی راحت می توانید به این جا بروید. گردشگرانی که در این بازه به استادیوم ملی پکن می روند می توانند در بیش از سی نوع ورزش و تفریح زمستانی شرکت کنند. از جمله این تفریح ها و ورزش ها می توان به اسکی پرش، اسکیت روی یخ، تویوب سواری روی برف، ماشین سواری روی یخ و اسکی روی برف اشاره کرد که هرکدام جذابیت و هیجان های خاص خود را دارند.

استادیوم ملی پکن

برای دسترسی داشتن به این مکان می توانید از اتوبوس و مترو استفاده کنید. از خوبی های این دو وسیله ابن است که به راحتی می توانید خود را به ورزشگاه ملی پکن برسانید. اگر در قالب تور گردشگری به آنجا رفتید راهنمای تور مسیر را به شما خواهد گفت و در غیر این صورت می توانید چنانچه با اتوبوس می روید در هر کجای پکن که هستید سوار بر اتوبوس های شماره 82، 419، 538 و 645 شوید. کافیست خود را به ایستگاه این اتوبوس ها برسانید. سپس در ایستگاه گوجیا تییوچانگ دونگ (استادیوم لانه پرنده پکن) پیاده شوید. چنانچه با مترو به استادیوم می روید نیز سوار خط مترو شماره ۸ شوید. سپس در ایستگاه آئوتی ژونگشین که همان ایستگاه مرکز ورزش های المپیکی است پیاده شوید. از ایستگاه خروجی شماره B2 خارج شوید. البته بعد از خروج از مترو باید مسافتی در حدود ۸۲۳ متر را به سمت شمال پیاده روی کنید تا به استادیوم لانه پرنده پکن برسید.

استادیوم ملی پکن

قیمت های ورودی در روزها و بازدیدهای مختلف متفاوت است و هر سال در قیمت ها بروزرسانی انجام می شود. بر طبق آخرین بروز رسانی که در تاریخ 5 مارس 2019 انجام شد ورودی عادی 40 یوآن، وی آی پی 80 یوآن، دید پرنده 100 یوآن، بازدید شبانه 80 یوآن، ماشین برقی در یک مسیر 10 یوآن و البته برای کودکانی که قد آنها کمتر از 1.2 متر باشد ورودی رایگان می باشد! شما هم دارید به این فکر می کنید چرا قد را ملاک قرار داده اند!؟ بهتر است سوالتان را آنجا مطرح کنید.

استادیوم ملی پکن

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

رستوران پکن سایات نوا ارمنستان

پارک ملی ران تامبور جیپور

موزه‌ هنر ملی کاتالونیا بارسلونا

هتل ماریوت سیتی وال پکن چین

هتل کت کور پکن چین

هتل گریت وال شرایتون پکن چین

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر