استان گلستان

استان گلستان یکی از سه استان ساحلی دریای خزر است که در بخش شرقی دریا واقع شده است. استان گلستان از شمال به جمهوری ترکمنستان،‌ از شرق به استان خراسان شمالی، ‌از جنوب شرقی و جنوب به استان سمنان و از غرب به استان مازندران و دریای خزر محدود می شود. جنوب و شرق این استان را بخشی از رشته کوه های البرز و کوه ها ی شمال خراسان فرا گرفته و قسمت عظیمی از مساحت استان را نیز دشت های گسترده ترکمن صحرا و گرگان پوشانده است.

 

استان گلستان
استان گلستان با توجه به تنوع شرایط اقلیمی، ‌آب و هوایی و زیست محیطی و نیز برخورداری از جاذبه های فراوان طبیعت گردی یکی از قطب های مهم گردشگری شمال کشور محسوب می شود. وجود مناطق کوهستانی، ‌جنگل، ‌دریا ‌و دشت در کنار اقلیم مدیترانه ای - بیابانی استان گلستان را به یکی از گنجینه های طبیعی ایران تبدیل کرده است. طبیعت متنوع و چشم اندازهای ناب،‌ میراث باستانی و تاریخی،‌ تعدد قومیت های بومی و مهاجر از جمله ترکمن ها در این استان جاذبه گردشگری آن را دو چندان کرده است. تالاب گمیشان،‌ غار و آبشار شیر آباد، پارک جنگلی زرین گل،‌ آبشار کبود وال،‌ پارک ملی گلستان، ‌شبه جزیره میانکاله ،‌ منطقه ناهار خوران، ‌آبشار زیارت، ‌پارک های جنگلی و مناطق حفاظت شده حیات وحش از جاذبه های طبیعی استان گلستان به شمار می رود.

 

استان گلستان
گنبد قابوس
برج آرامگاهی شمس المعالی قابوس ابن وشمگیر آل زیار یکی از یادمان های بی نظیر معماری اسلامی است. که بر فراز تپه ای به مساحت ۴۸۰۰ متر مربع در شهرستان گنبد کاووس قرا رگرفته است. بنای این برج علارغم کاربرد بسیار کم عناصر تزیینی،‌ از یادگار های باشکوه وزیبای اوایل دوره اسلامی به شمار می آید.

 

استان گلستان

ساختمان برج متشکل از سه قسمت : شالوده، ‌ساقه و گنبد مخروطی شکل است و ۵۵ متر ارتفاع دارد. که با احتساب تپه حدود ۷۰ متر از سطح زمین های پیرامون خود مرتفع تر است. این بنای با شکوه در سال ۳۹۷ هجری قمری توسط قابوس بن و شمگیر و به منظور آرامگاه شخصی ساخته شد. وی در آن روزگار فرمانروای گرگان بود مردی فرهیخته،‌ هنرمند، ‌سلحشور و مشوق علم و هنر بود و در سال ۴۰۲ هجری قمری در گذشت.

 

استان گلستان

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آپارتمان گلستان مشهد

مرکز خرید گلستان کیش

اقامتگاه های استان سمنان و روستای آشین

اقامتگاه های جزیره قشم و استان یزد

مراسم ازدواج در استان ایلام

دیدنی های استان گیلان (قسمت اول)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر