استان گیلان

استان گیلان در جنوب غربی دریای خزر و در میا ن رشته کوه های البرز و تالش واقع شده است. این استان از شمال به دریای مازندران و جمهوری آذربایجان از شرق به دریای خزر واستان مازندران،‌ از جنوب به استان های قزوین و زنجان و از غرب به استان اردبیل محدود است. استان گیلان از نظر ناهمواری به سه قسمت تقسیم می شود: ساحلی، ‌کوهپایه ای و کوهستانی.

 

استان گیلان

رشته کوه های البرز در جنوب و غرب و جلگه گیلا ن نیمی از استان را پوشانده است. استان گیلان در شمار پر آب ترین استان های کشور است. و از نظر بارندگی جزو نواحی مرطوب ایران است. گیلان دارای جاذبه های طبیعی بسیاری است. از جمله: مرداب انزلی،‌آبشار لوندیول،‌ غار درفک، ‌آبشار سجیران. جنگل های تالش،‌ سراوان، ‌دیلمان و لاهیجان. ییلاقات: فومن،‌ جواهردشت،‌ رحیم آباد، ‌چابکسر. استان گیلان علاوه بر جاذبه های طبیعی بناها و آثار تاریخی را در خود جای داده. اسپید مزگت. بقعه شیخ زاهد گیلانی، ‌پل غازیان،‌ تپه باستانی مارلیک،‌ قلعه رودخان، ‌روستای ماسوله ‌و مسجد جامع لنگرود از آن جمله اند.

 

استان گیلان

بقعه شیخ زاهد گیلانی

بقعه شیخ تاج الدین ابراهیم گیلانی معروف به زاهد گیلانی از مشایخ و دراویش نامی،‌ شاگرد شیخ صفی الدین اردبیلی در روستای شیخانور یا شیخانه بر در سه کیلومتری لاهیجان و در دامنه کوه و مزارع سرسبز چای واقع شده است. شیخ زاهد در سال ۷۱۱ هجری قمری فوت کرد ودر سال ۸۹۲ سلطان حیدر صفئی پس از خوابی که دیده بود به کمک معماران و نجاران شیروانی که به گیلان آمده بودند این بنا را ساخت و جسد شیخ را به این مکان منتقل کرد.

 

استان گیلان

بنای بقعه با دو اتاق مربع و مستطیل شکل در کنار هم قار گرفته اند. در کنار اتاق ها در سمت شمال ایوانی دراز با ۷ فیل پا در شرق حرم ایوانی با ۶ فیل پا و در حاشیه و قسمت جنوبی همین اتاق نیز ایوان دیگری با ۶ فیلپا قرار دارد. دیواره های ایوان ها تا ارتفاع ۱۱۵ سانتی متری با کاشی کاری هفت رنگ عصر قاجار تزیین شده است. طاقچه هایی با طاق جناقی در بخش های مختلف ایوان وجود دارد. دوقبر در این اتاق و دو قبر دیگر در اتاق دیگر که به غلام شیخ و یک یاز فرزندان تیمور منسوب است. کف اتاق حرم کاشی کاری شده است. زیباترین بخش بنا گنبد هرمی و هشت ضلع بقعه است که جلوه طبیعت اطراف خود را دو چندان کرده است.

 

استان گیلان

قلعه رودخان

بنای عظیم قلعه رودخان یا قلعه هزار پله در فاصله ۲۳ کیلومتری جنوب غربی فومن در ارتفاعات دهستان گوراب پس و بر روی یال کوه، ‌در فاصله دو دره و در ارتفاع ۶۸۷ تا ۷۸۸ متری از سطح دریا واقع شده است. این ارتفاعات در فاصله بین استان های زنجان و گیلان به شمار می رود و رودخانه ای به نام قلعه رود خان از این ارتفاعات سرچشمه گرفته و از جنوب به شمال می رود. مجموعه قلعه رودخان با مساحت ۵۰۰۰۰ متر مربع با کشیدگی غربی شرقی بنا شده است. در متون تاریخی از این قلعه به نام های قلعه ی حسامی، ‌قلعه سکسال و قلعه سگسار نیز یاد می شود.

 

استان گیلان

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

اقامتگاه های استان سمنان و روستای آشین

اقامتگاه بومگردی گیله بوم در گیلان

اقامتگاه های جزیره قشم و استان یزد

مراسم ازدواج در استان ایلام

دیدنی های استان گیلان (قسمت اول)

دیدنی های استان گیلان (قسمت دوم)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر