استفاده از لنزهای تماسی

استفاده کردن از لنزهای تماسی می تواند زندگی را راحت تر کند، دیگر نیازی به عینکی که بر روی شیشه های آن خش و خطوط بیافتد و شکسته یا گم می شود، نیست. می توانید از تمیز کردن لنز قسر در بروید یا با لنزهای خودتان در استخر بروید یا بدون در اوردن لنزها بخوابید و تمام این ها باعث ایجاد مشکلاتی می شود.

 

استفاده از لنزهای تماسی

علایم ایجاد مشکلات لنزی:

بسیاری از مشکلات چشمی از جمله خشکی چشم متوسط یا عفونت های شدید علایمی مشابه با علایم مشکلات ناشی از لنزهای تماسی دارند:

-تاری دید

-سوزش، خارش، درد چشم

-حساسیت به نور

-ریزش اشک بیش از حد یا وجود ترشعات دیگر

-قرمزی چشم

انواع مشکلات لنزهای تماسی:

عفونت: اکثر عفونت های چشمی مربوط به لنزهای تماسی بر اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شوند. عفونت می تواند باعث تورم قرنیه (سطح جلوی چشمی) شود. اگر عفونت ها درمان نشوند، باعث زخم عمیق و از دست دادن دید می شود.

کمبود اکسیژن: قرنیه اکثر اکسیژن لازم را از هوا تامین می کند. وقتی از لنزهای تماسی استفاده می کنید به دلیل اینکه روی سطح قرنیه قرار می گیرد، مانع از رسیدن اکسیژن لازم به قرنیه می شود. این مساله می تواند باعث به وجود امدن مشکلات جدی از جمله کدر شدن دید می شود. این مشکل اغلب برای افرادی به وجود می اید که فراموش کرده اند قبل از خواب لنز خود را بیرون بیاورند.

التهاب ملحتمه: این التهاب باعث تورم و قرمزی پلک هایتان می شود. این التهاب در واقع نوعی واکنش الرژیک به لنز است. بدین صورت که بدن شما لنز را به عنوان چیزی که نباید در چشم شما باشد در نظر گرفته و با آن مبارزه می کند. اگر علایم شدید نباشد، احتیاجی به درمان نیست. معمولا علایم به خودی خود رفع می شوند اما در موارد شدید، متخصص برای شما داروهای استروییدی یا ضد التهاب تجویز می کند تا علایم تان را کاهش دهد و گاهی به شما پیشنهاد می کند تا مدتی از لنزهایتان استفاده نکنید و یا از یک محلول شستشو یا لنز متفاوت استفاده کنید.

خشکی چشم: با هر پلک زدن، اشک بر روی سطح قرنیه پخش می شود. همین عمل ساده باعث مرطوب نگهداشته شدن چشم شما می شود و احتمال عفونت را پایین می اورد. اگر به اندازه کافی پلک نزنید و یا غدد اشکی شما به خوبی کار نکند، چشم های شما خشک شده و باعث مشکلاتی خواهند شد. استفاده طولانی مدت از لنز می تواند باعث خشکی چشم می شود.

خراش قرنیه: لنزهای تماسی می توانند باعث ایجاد خراش روی قرنیه شوند. مثلا شما در هنگام برداشتن لنز از روی قرنیه، باعث ایجاد خراش می شوید. خود لنزهای تماسی نیز می تواند باعث به وجود امدن خراش شوند. اگر شما لنزهایتان را به دقت تمیز نکنید، موارد اضافی روی لنز می توانند روی قرنیه خراش ایجاد کنند. در اکثر موارد خراش قرنیه بدون درمان بهبود پیدا می کند، ولی در صورت عدم بهبود می تواند منجر به عفونت شود.

عکس العمل های الرژیک: حساسیت الرژیک به خود لنز، محلول لنز یا در موارد کمتر شایع حساسیت به موارد تشکیل دهنده ی لنز که در این صورت باید محلول یا لنزهای دیگری را امتحان کنید. 

 

استفاده از لنزهای تماسی

نکاتی در مورد لنز چشم:

-قبل از زدن و برداشتن لنز، دست هایتان را بشویید.

-از قرار دادن دو عدد لنز در یک جا لنزی، خودداری کنید، زیرا باعث چسبندگی می شود.

-موقع زدن لنز، بر روی قرنیه فشار اضافی وارد نکنید تا باعث آسیب قرنیه نشود.

-موقع برداشتن لنز، مراقب باشید ناخن هایتان به قرنیه صدمه نزند.

-هنگام خواب، لنز را در آورید و هرگز با لنز نخوابید، حتی اگر لنزهای دائمی دارید.

-علاوه بر تمیز کردن لنز، آن ها را هر چند وقت یک بار با محلول های شستشودهنده، ضدعفونی کنید.

-لنز را به چشم بزنید و سپس از مواد آرایشی استفاده کنید. همچنین، ابتدا لنز را از چشم خارج کنید، سپس مواد آرایشی را پاک کنید.

-در حالی که لنز بر روی چشم هایتان قرار دارد، از اسپری های معطر کننده، قطره یا پماد چشمی استفاده نکنید.

-کسانی که در محیط های آغشته به مواد شیمیایی کار می کنند، اگر مجبور به استفاده از لنز باشند، باید هنگام کار از عینک های محافظ استفاده کنند. چشم هایتان را ماساژ ندهید، زیرا ممکن است لنز به بیرون بیافتد.

-اگر بعد از زدن لنز احساس جسم خارجی کردید، لنز را در آورید و پس از شستشو با سرم نرمال سالین مجدداً آن را بر روی چشم قرار دهید.

-حداکثر مدت زمان استفاده از لنز در طول روز، شش ساعت می باشد.

-به طور مرتب، برای کنترل چشم و لنزهایتان، به چشم پزشک مراجعه کنید.

 

استفاده از لنزهای تماسی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

روش جدید هدف قرار دادن تومورها با استفاده از نانوتکنولوژی

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

چگونه از رمز عبور خود محافظت کنیم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر