اسطوره شناسی و هری پاتر (1)

اطلاعات کتاب:

نام کتاب: هری پاتر و سنگ جادو

نویسنده: جی کی رولینگ

مترجم: سعید کبریایی

اسطوره شناسی و هری پاتر

مجموعه ی هری پاتر یکی از تاریخ سازترین دوره های رمان نوجوانان در تاریخ بوده است. شاید بتوان گفت مشهورترین و پرطرفدارترین مجموعه از این حیث همان هری پاتر رولینگ باشد که قریب به دو دهه بازار رمان نوجوان را در اختیار خود داشت. رولینگ توانست با این مجموعه یک نسل از افراد را برجای بگذارد که در دوران نوجوانی شروع به خواندن هری پاتر کردند و تا آمدن آخرین جلد آن در سنین جوانی همچنان به مطالعه می پرداختند.

اسطوره شناسی و هری پاتر

در بخش اول این مجموعه که هری پاتر و سنگ جادو نام داشت، اسطوره های زیادی به کار رفته است که در زیر به معرفی و بررسی آن ها می پردازیم.

  1. در هاگواتز 4 گروه برای دانش آموزان وجود دارد، گریفیندور، اسلیترین، ریونکلا و هافلپاف. گروه گریفیندور نمادش یک شیر است که در دو طرفش بال دارد و سرش شبیه عقاب است. این شیر همان شیر دال یا گریفین است. گریفین موجودی افسانه ای است که در اساطیر خاورمیانه نقش داشته است. در باقی مانده های آشور، بابل و ایلام نقوش و مجسمه هایی از شکل های اولیه ی گریفین وجود دارد، اما کامل ترین گریفین های شناخته شده در تخت جمشید و پاسارگاد حضور دارند که بر سر ستون ها یا ورودی دروازه ها قرار داده شده اند. عقاید باستانی تر گریفین را محافظ ورودی شهر تبس در مصر باستان می دانستند، ایرانیان گریفین را محافظ انسان ها و یا گنج ها می دانستند که در برابر اهریمن، دروغ و جادو ایستادگی می کند. به نظر می آید رولینگ برای انتخاب نام گروه گریفیندور که جای هری پاتر و دوستانش می باشد یک دوره اسطوره شناسی خاورمیانه را مرور کرده باشد.

 اسطوره شناسی و هری پاتر

  1. عدد هفت در این بخش از هری پاتر نقش مهمی دارد. البته رولینگ در ادامه هم توجه خود به عدد هفت را پنهان نمی کند. چوب های جادو در این فیلم همگی مشتقی از عدد هفت هستند. چوب مادر هری پاتر 21 سانتی متر بود و چوب پدرش 28 سانتی متر. همچنین چوب هری پاتر و لرد ولدومورت هر دو 35 سانتی متری بودند. کاربردهای عدد هفت در اساطیر به شکل باور نکردنی زیاد است. دوزخ و بهشت هر کدام هفت طبقه، هفت گناه کبیره، هفت دریا، هفت آسمان، هفت سال قحطی در مصر و... این عدد آن قدر مهم و تاثیرگذار بوده که حتی در مواقع عدم وجودش هم خود را وارد می کرده و تاثیر می گذاشته است. برای مثال وقتی امامان شیعه به هفت می رسد، برخی همان جا هفت امامی می شوند و گمان می کنند باید به خاطر عدد هفت، امامت در همین جا متوقف شود، یا پیروان مولوی که از 6 دفتر بودن مثنوی حس خوش آیندی نداشتند، بعد از مرگ وی دفتر هفتمی نوشته و به آن اضافه می کنند. کسی نمی داند چرا عدد هفت این همه اهمیت دارد. ویل دورانت عقیده دارد این عدد اولین رده در دسته بندی ریاضی باستان بوده است (مانند عدد ده در ریاضیات امروز) که بعد از آن برای مثال اعداد دو رقمی می شوند و حدس و گمان های دیگری از این دست. با این همه عدد هفت در یک رمان جادوگری نمی تواند نقشی نداشته باشد.

 

 اسطوره شناسی و هری پاتر

  1. زبان به عنوان جادو اشتباهی بود که در سده های مختلف توسط افراد گوناگون به وقوع پیوست. این افراد وقتی به کتبی بر می خوردند که زبان و خط آن را نمی شناختند، آن را به عنوان کتاب جادوگری می شناختند. کشیش های مسیحی وقتی پا به شهرهای مایا می گذارند، کتاب خانه ی آن جا را که مملو از اطلاعات ارزشمند در مورد این قوم ناشناخته بوده، به عنوان کتب جادوگری می سوزانند، مغول ها وقتی به ایران می آیند همین رفتار را با همین مقصود با کتب ایرانی می کنند و از این دست بسیار زیاد است. در مجموعه ی هری پاتر هم وردهای جادویی عمدتا به زبان دیگری است و در اکثر موارد مشتق از یونانی و لاتین می باشد. برای مثال ورد پتریفیکوس توتالوس که فرد را مانند سنگ بی حرکت و جامد می کند مشتق از Petr به معنای سنگ در لاتین و total از انگلیسی است که تغییراتی هم در آن داده شده است. در واقع رولینگ اشتباه رایج درک زبان ناشناخته به عنوان جادو را به عنوان یک اصل واقعی قرار می دهد.

 اسطوره شناسی و هری پاتر

  1. سنگ جادو و اکسیر حیات دو عنصر بسیار بسیار قدیمی در جهان باستان و اسطوره ها می باشد. مشابه های این اسطوره تقریبا در تمام تمدن ها وجود داشته است. سنگ جادو قطعه ای به شکل الماس است که در تماس با دیگر جامدات آن ها را به طلا بدل می کند و اکسیر حیات مایعی است که نوشیدن آن موجب عمر جاودان می شود. علم کیمیاگری در رابطه با سنگ جادو ایجاد شده است و شیمی نوین را ایجاد کرده است و علم پزشکی نیز در رابطه با اکسیر حیات ایجاد شده است و منتهی به پزشکی امروز می شود. اسکندر مقدونی به دنبل یافتن اکسیر حیات تا هند لشگرکشی کرد و خضر نبی با نوشیدن آن عمر جاویدان یافت. همچنین ذوالقرنین و بسیاری از فاتحان جهان برای یافتن عمر جاویدان و ثروت زیاد به دنبال سنگ جادو و اکسیر حیات بودند.

اسطوره شناسی و هری پاتر

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر