اسطوره شناسی و هری پاتر (3)

اطلاعات کتاب:

نام کتاب: هری پاتر و زندانی آزکابان

نویسنده: جی کی رولینگ

مترجم: ویدا اسلامیه

اسطوره شناسی و هری پاتر (3)

مجموعه ی هری پاتر یکی از تاریخ سازترین دوره های رمان نوجوانان در تاریخ بوده است. شاید بتوان گفت مشهورترین و پرطرفدارترین مجموعه از این حیث همان هری پاتر رولینگ باشد که قریب به دو دهه بازار رمان نوجوان را در اختیار خود داشت. رولینگ توانست با این مجموعه یک نسل از افراد را برجای بگذارد که در دوران نوجوانی شروع به خواندن هری پاتر کردند و تا آمدن آخرین جلد آن در سنین جوانی همچنان به مطالعه می پرداختند.

در قسمت سوم هری پاتر او متوجه می شود کسی به نام سیریوس بلک از زندان آزکابان فرار کرده است. او که در مدرسه با استاد جدیدی در حال درس خواندن است می فهمد که سیریوس بلک پدرخوانده اش بوده و با یک پاپوش به آزکابان رفته است. اسطوره های جالب در این بخش از هری پاتر هم اضافه شده است که در ادامه می آید.

  1. گرگینه ها یکی از خرافات مردم اروپایی هستند. البته هیچ گاه مشخص نشده است که چرا برخی فکر می کردند گرگینه ها وجود دارند و علت وجود داشتن آن ها چیست، اما آن ها برای مردم اروپا وجود داشتند. گرگینه ها توانایی تبدیل شدن به گرگ داشتند و این توانایی در زمان بدر کامل ماه به وجود می آمد. گرگینه ها توانایی شناختی نداشتند و به همه حمله می کردند. در هری پاتر هم یکی از اساتید او گرگینه است، اما با دارو و حمایت دامبلدور خود را کنترل می کند. اما دقیقا زمانی که کنترلش از دست می رود به همه از جمله پاتر و بلک حمله می کند.

 اسطوره شناسی و هری پاتر (3)

  1. زوروان خدای زمان در ادیان باستانی ایران بود که اهریمن و اهورامزدا را از شکم خود بیرون می آورد. نقش خدای زمان به عنوان برترین قدرت در اسطوره های ایرانی، مصری و یونانی وجود دارد. زمان می تواند هر چیزی را تغییر دهد و حتی بزرگ ترین خدایان مثل زئوس هم توانایی برابری با او را ندارند. در قسمت سوم هری پاتر هم زمان به عنوان قدرتی برتر ظاهر می شود. قدرتی که توانایی ایجاد هر تغییری را دارد. اما در عین حال همان گونه که اختلال در زمان در اسطوره ها ممنوع است، در هری پاتر هم با خطراتی همراه است.

 اسطوره شناسی و هری پاتر (3)

  1. پیش گویی یکی از توانایی های منحصر به فرد در اسطوره های تمام زمان ها بوده است. سقوط ضحاک به وسیله ی کاوه ی آهنگر، سقوط فرعون به وسیله ی موسی، سقوط پادشاهی ماد به وسیله ی کورورش، قحطی در مصر، جدا شدن کره از چین توسط جومونگ، سقوط امپراتوری ساسانی به وسیله ی لشگر اعراب و چندین و چند مثال دیگر وجود دارد که پیشگویی ها چه نقش بزرگی در اسطوره ها و به تبع در تاریخ داشتند. افراد پیشگو به تعداد بسیار کم تری از قهرمانان بودند. در یونان برای چند صد سال تنها یک پیشگو در معبد دلفی حضور داشت، برخی پیشگوها عمر جاودان داشتند و برخی در جسم دیگر حلول می کردند. از ادیان تا ادبیات و از تاریخ تا سیاست، همیشه می توان اثر پیشگویی را دید و دنبال کرد. در هری پاتر هم یک استاد پیشگو وجود دارد. البته در اکثر موارد پیشگویی او بسیار مضحک و بی اهمیت است، اما بالاخره یک پیشگویی تلخ و دردناک می کند که به حقیقت هم می پیوندد. در هری پاتر هم پیشگویی یک امر نادر و البته مهم است. نکته ی جالب این است که در اکثر موارد پیشگوها حق گفتنش را ندارند، چرا که موجب اختلال در تقدیر شده و فجایع به بار می آیند.

اسطوره شناسی و هری پاتر (3)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر