چاپ

اسپرولینا

اسپرولینا گیاه ناآشنا برای ما ایرانیان است. با اینکه طعم و ظاهر خوبی ندارد ولی سازمان ملل متحد توصیه فراوانی دارد که این غذا وارد برنامه غذایی هر فردی گردد. زیرا که امروزه خواصی که برای آن کشف شده بسیار است.

اسپرولینا (1)

یکی از خواص مهمی که اسپرولینا دارد خاصیت ضد پیری و چاقی آن است. این گیاه با اینکه شبیه جلبک می باشد ولی اکثرا آن را به عنوان جلبک گیاهی می شناسند. که ظاهر خوبی ندارد اما سرشار از پروتئین می باشد. اسپرولینا حاوی ویتامین های A و گروه B بوده، و همچنین ویتامین های دیگری را چون E و  H نیز را در خود دارد.

اسپرولینا (1)

این گیاه می تواند جایگزین خوبی برای گوشت باشد و کارآیی بالایی نیز دارد. برای همین ناسا افشره این گیاه را در برنامه غذایی فضانوردان جای داده و ورزشکاران نیز در طی دوره ورزشی برای تامین کالری لازم بدن خود از آن استفاده می کنند.
اسپرولینا قدمت طولانی دارد به طوریکه غذای بعضی از تمدن ها مثل اینکاها و آسپکها در قدیم بوده، که یک نوع آن به نام اسپرولینا پلانسیس شکل چند سلولی رشته ای و مارپیچی دار دارد که یک ریز جلبک فتوسنتز کننده سبز آبی می باشد.
این گیاه را جزو خانواده سیانوباکتریها برشمرده اند که به دلیل ویتامین و عناصر معدنی و آنتی اکسیدان های موجود فراوان از مواد خوراکی معجزه آسا در طبیعت به حساب می آید.

اسپرولینا (1)

اسپرولینا از لحاظ ارزشی جایگزین مواد غذایی زیر است:
•پروتئین موجود در آن جایگزین تخم مرغ که باعث افزایش بافت عضلانی بوده و قدرت عضلانی را زیاد می کند.
•کلسیم آن ده برابر شیر می باشد که برای جلوگیری از پوکی استخوان است.
•بتا کاراتن آن به راحتی جایگزین هویج است که 5/2 برابر آن بوده و باعث افزایش قدرت بینایی و ایمنی بدن می شود.
•آنتی اکسیدان آن یازده برابر بلوبری است و خاصیت ضد سرطان دارد. و باعث افزایش طول عمر می گردد.
•ویتامین B12 آن دو برابر بیشتر از جگر می باشد که روند سلامت و بهبود مغز را تسهیل و سرعت می بخشد.
•آهن اسپرولینا 5/3 برابر اسفناج و باعث سلامت خون است.

اسپرولینا (1)

گیاه اسپرولینا باعث کاهش اشتها می شود و برای کسانی که می خواهند و با سرعت بیشتری همینطور بدون استرس اضفه وزن خود را کاهش دهند بهترین ماده غذایی و می توان آن را به عنوان یک غذای کامل به حساب آورد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
بازدید: 54

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر