اسکیزوفرنی

اطلاعات کتاب:

نام کتاب: اسکیزوفرنی

نویسنده: کریستوفر فریت و ایو جانستون

مترجم: آرش طهماسبی

انتشارات: ماهی

تعداد صفحات: 248

قیمت: 18500 تومان

اسکیزوفرنی

مجموعه ی مختصر و مفید که توسط انتشارات ماهی منتشر می شود، شامل موضوعات مختلف از مسائل و علوم کلی تا مفاهیم جزئی است که بسیار ساده و روان برای آشنایی عموم با مسائل منتشر می شود. این مجموعه در قطع جیبی منتشر شده و مجلدات بسیار خوش خوان و خوبی برای عموم دارد. این مجموعه به هیچ وجه تخصصی نیست و برای افزایش عمق دانایی متخصصان به کار نمی آید اما موجب افزایش مطالعه و آشنایی خوب اکثر افراد در خانواده می شود.

تصور کنید شما صداهایی را می شنوید که دیگران نمی شنوند، چیزهایی می بینید که دیگران نمی بینند و برداشتی از امور دارید که دیگران ندارند. این اتفاق به مرور شما را گوشه گیر می کند، از اجتماع دور شده، افسرده شده و به مسائل شخصی خود رسیدگی نخواهید کرد. این ها علائم اولیه  یکی از پیچیده ترین بیماری های روانی یعنی اسکیزوفرنی است. مهم ترین وجه درمان بیماری های روانی، آگاهی درونی فرد به بیمار بودن است که آن را insight می گویند و چنین چیزی در اسکیزوفرنی بسیار به ندرت رخ می دهد، چون بیمار واقعا چیزهایی می بیند و می شنود اما نمی داند این ها اختلال مغز او هستند و واقعیت ندارند. به همین خاطر عمده ی بیماران از دریافت درمان خود داری می کنند. در اکثر بیماری های روانی نه تنها بیمار که حتی بیش از او همراهانش دچار عذاب می شوند و باید گفت در اسکیزوفرنی این مسئله بسیار پررنگ است. اسکیزوفرن ها گاه دچار ترس های شدیدی می شوند و به اطرافیان آسیب می زنند، نگهداری در شرایطی که درمان را نپذیرند بسیار دشوار است و از مواردی است که در حقوق طلاق را به همسرش اجازه می دهند. برای همین موارد است که آگاهی از اسکیزوفرنی و شناخت آن اهمیت دارد، چرا که تقریبا غیر پیش بینی است.

اسکیزوفرنی

کتاب اسکیزوفرنی به مروری کوتاه از اسکیزوفرنی اختصاص دارد تا عموم افراد با این بیماری و نحوه ی برخورد با اسکیزوئیدها آشنا شوند. به خاطر تاثیر ژنتیک در این بیماری و اهمیت ازدواج با کسی که خودش دچار این بیماری نباشد تا مشکلات بعدی پیش نیاید، خواندن این کتاب اهمیت بیشتری پیدا می کند. اسکیزوفرنی در 8 فصل با عناوین :

تجربه ی اسکیزوفرنی

مفهوم اسکیزوفرنی

کارکردهای ذهنی در اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی داروها و محرک ها 

عوامل زیستی، عوامل محیطی

درک نشانه های اسکیزوفرنی

و اهمیت اسکیزوفرنی نوشته شده است.

اگر به این موضوع بیش از سطح معمول علاقه مند شدید، کتب بسیار خوبی در انتها برای مطالعه بیشتر معرفی شده اند. همچنین فیلم ها و آثار زیادی برای آشنایی با اسکیزوفرنی تاکنون ساخته شده اند که از آن میان« ذهن زیبا» برای درک حالات یک شخص اسکیزوئید بسیار مفید است.

اسکیزوفرنی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر