اصولی که به ازدواج موفق کمک می‌کند

موارد زیر مهم ترین اصول ازدواج ‌اند که لازم هست قبل از ازدواج در نظر گرفت:

1- ریشه کفویت

منظور از ریشه کفویت آن هست که عوامل کارساز در ازدواج در دختر و پسر متفق باشد. یعنی دختر پسر از نظرفرهنگی، عقاید مذهبی، عقاید سیاسی، قومیت، اختلاف سنی، سطح تحصیلات و... تا حد امکان به یکدیگر قریب باشند.

2- ریشه جامعیت

منظور از ریشه جامعیت در اصول ازدواج آن هست که شدنی هست تمام عوامل متفق باشند ولی یک یا چند مورد متفق نباشند. در چنین حالتی باید توجه داشت عوامل اثرگذار دو نوع هست؛ یکی عواملی که متفقی آنها به طور نسبی الزامی هست و دیگری عواملی که می‌تواند یکی دیگری را تکمیل کند. به عنوان نمونه یک دختر کمرو شدنی هست با یک پسر سرزنده که اهل بگو بخند هست به این دلیل ازدواج کند که کم حرفی او را شوهرش تکمیل کند ولی چنانچه مسئله تفاوت سن مطرح باشد مثلاً یک مرد 40 ساله با هیچ عاملی نمی‌تواند یک دختر ۲۲ ساله را ارضا نماید. بنابراین هر عامل کاراییگذاری باید جداگانه بررسی شود.

اصولی که به ازدواج موفق کمک می‌کند

3- پرهیز از تعجیل و تاخیر

انجام ازدواج به صورت شتابزده و عجولانه و بدون شناخت کافی سپردن سرنوشت به دست تصادف و قضا و قدر هست و پایانش تباهی هست. همچنین عدم هستفاده از فرصت‌های خوب و کمال گرایی افراطی در ازدواج شدنی هست موجب از دست دادن موقعیت‌هایی شود که پس از گذشت زمان و بالا رفتن سن قابل جبران نباشد.

4- ریشه استقلال

یکی از مواردی که در حیات زناشویی اهمیت دارد استقلال در حیات هست. این مسئله را باید قبل از انجام عقد و نامزدی مشخص کرد. حیات با پدرشوهر و مادرشوهر یا پدرزن و مادرزن، نتیجه‌اش اختلاف و ناشادی هست. حیات در یک اتاق بهتر از حیات در باغی هست که مادرشوهر در آن سکونت دارد.

اصولی که به ازدواج موفق کمک می‌کند

5- ریشه اجتناب از امید دادن

بسیاری از اوقات در دوران نامزدی و قبل از آن مواردی که کفویت وجود ندارد و یا از نظر خصوصیات اخلاقی، پسر و دختر تفاهم ندارند. در این موارد والدین و اطرافیان به دختر و پسر القا می‌کنند که به مرور زمان مشکلات حل خواهد شد. این نصایح به اصطلاح پدرانه یا دوستانه ضمانت اجرایی ندارد و سرنوشت حیات را نمی‌توان به امیدی داد که نقش بر آب هست. از اصول ازدواج این هست که ملاک، حال در نظر گرفته شود نه امید به تغییرات آینده.

6- ریشه پرهیز از سنت‌های نادرست

سنتی با ارزش هست که منطقی و قابل توجیه باشد، سنت‌های غیر منطقی شبیه ازدواج به ترتیب سن، ازدواج خویشاوندی با این هستدلال که عقد دختر عمو و پسر عمو را در آسمان بسته‌اند و مواردی از این قبیل سرنوشت حیات را به دست اوهام سپردن هست. خانواده‌ها باید از تبعیت از سنت‌های نادرست دور شوند و زیر بار چنین فشارهایی نروند.

اصولی که به ازدواج موفق کمک می‌کند

7- ریشه اجتناب از یکسونگری

منظور از یکسونگری آن هست که پسر یا دختر تحت کارایی یک عامل مثلاً زیبایی، ثروت و مشابه آن خرد و هوش خود را از دست بدهند و تحت کارایی احساسات عجولانه تصمیم به ازدواج بگیرند. پسر و دختر باید در موقع گزینش همسر به تمام عوامل کاراییگذار توجه کنند.

8- ریشه پرهیز از پذیرش هر نوع تحمیل

در مواردی پدر و مادر یا خویشاوندان با دیدگاه‌های خصوصی خویش می‌خواهند به پسر یا دختر خوب همسری را تحمیل کنند که خوب نیست. این پدران و مادران به هستناد آن که مثلا دخترعمویت ثروتمند هست یا هستدلال‌هایی از این قبیل فرزند خود را برای ازدواج تحت فشار می‌گذارند. از اصول ازدواج درست این هست کهخانواده‌ها از اینگونه تحمیل‌ها دست برداشته و دختر و پسر به هیچ عنوان نباید زیر بار ازدواج تحمیلی بروند.

اصولی که به ازدواج موفق کمک می‌کند

9- ریشه عدم پذیرش شرایط غیر متعارف

بعضی از خانواده‌ها در دوران نامزدی و یا زمان عقد شرایط عجیب به خوهستگار قبلنهاد می‌کنند و شرط عقد را موکول به آن می‌نمایند. قبلنهادهایی ناخوشایند و سلطه جویانه شبیه مهریه‌های سنگین که پذیرش آن قابل توجیه نیست. گاه نیز چنین شرایطی از طرف پسر عنوان می‌شود. مثل اینکه همسرش باید از مادرش پرستاری کند یا حقوق خود را چنانچه شاغل هست در اختیار مرد بگذارد و از این قبیل شرایط که قبول آن از طرف دختر پیامدهای غیرقابل قبولی خواهد داشت.

10- ریشه برگشت از نیمه راه ضرر

مراحل ازدواج شامل زمان قبل از نامزدی، نامزدی و عقد برای شناخت بهتر و بررسی خوب یا ناخوب بودن پیوند زناشویی هست. از اصول ازدواج هست که در هر یک از این مراحل که دختر یا پسر به جایی برسد که ازدواج خوب نیست، عقبگرد و انصراف از تداوم مراحل پسی ضروری هست. برگشت از نیمه راه ضرر، نفع هست.

11- ریشه بررسی در گذر از مراحل ازدواج

پسر و دختر در پایان هر مرحله از مراحل ازدواج باید وضعیت خود را در رابطه با طرف مقابل بررسی کنند. نقاط گذر عبارتند از نامزدی، عقد و عروسی که در صورتی باید از این مراحل بگذرند که بررسی انجام شده نتایج مثبت داشته باشد.

اصولی که به ازدواج موفق کمک می‌کند

12- پرهیز از نادیده گرفتن خانواده‌ها

شدنی هست پسر و دختر از هر لحاظ هم کفو و با توجه به تمام اصول، ازدواج آنان خوب باشد ولی باید در نظر داشت که آن‌ها به تنهایی حیات نخواهند کرد. خانواده‌های دو طرف نیز باید همخوانی داشته باشند زیرا آنها در درازا حیات با یکدیگر معاشرت داشته و کم و بیش حیات آنان به هم مربوط می‌باشد.

13- پرهیز از تعصب و تحجر

بعضی افراد به دلیل تعصب مذهبی، اخلاقی، عقیدتی و احتیاط‌های شرعی، نادیده به ازدواجی مبادرت می‌کنند و یا دست به ازدواج ایثارگرانه می‌زنند و یا معتقدند که همسر سید بگیرند و لو ناخوب باشد. اینگونه ازدواج‌ها فرجام خوبی نخواهد داشت و دیر یا زود با ناسازگاری مواجه می‌شود و در پاره‌ای موارد به طلاق می‌انجامد.

14- توجه به مشاوره گروهی

نظر به اینکه ازدواج و زناشویی اعم از مراحل قبل از ازدواج یا پس از آن در رابطه با کل خانواده مطرح هست لذا تا جایی که امکان دارد باید در موارد ضروری با شرکت اعضای خانواده طرفین مشاوره قبل از ازدواج صورت بگیرد.مشاوره کمک می‌کند که خانواده‌های پسر و دختر در جریان نامزدی و عقد و مسائل مربوط به آن قرار بگیرند و تصمیم خوب‌تری اتخاذ کنند.

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

دیگه لازم نیست حواستون به کالری باشه. رژیم گیاهخواری داشته ب

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد