اعتیاد

یکی از مهم ترین مسائلی که بیشتر در حوزه جوانان مورد بررسی قرار میگیرد و از آفت های اجتماعی به شمار میرود، اعتیاد است. شاید هر روز افراد معتاد زیادی را در پارک ها یا محله های شهر میبینیم و به این فکر میکنیم که چه عواملی دست به دست هم میدهند تا جوانی به این حال و روز بیفتد. باید به خاطر داشته باشیم که اعتیاد یک بیماری است و به افراد مبتلا به آن باید به چشم یک بیمار نگاه کرد.

 

اعتیاد

از عمده ترین دلایل دچار شدن فرد به این بیماری، محیط و دوستان نا اهل است. اگر به روابط خود با دوستانمان نگاهی بیندازیم متوجه میشویم گاهی کارها و رفتارهایی را در بین آن ها انجام میدهیم که ناپسند و دور از شخصیت اصلی ماست، به همین دلیل است که دوستان ناباب میتوانند ما را به بیراهه بکشند؛ همچنین قرار گرفتن در محیط های آلوده، با توجه به شخصیت ما میتواند برایمان خطرناک باشند و به مسیری که نباید، سوق داده شویم. برای مثال در مکانی که تعدادی در حال استعمال دخانیات هستند نباید از خود ضعف نشان داده و به فکر استعمال آن باشیم. 

 

اعتیاد

دوست خوب واقعا نعمت بزرگی است و باید در انتخاب همنشینان خود توجه کافی داشته باشیم. شاید بسیاری از کسانی که اکنون به بیماری اعتیاد دچار شده اند، گمان میکردند با استفاده کم و اصطلاحا تفریحی اتفاقی نمیفتد و همه چیز را تحت کنترل دارند اما خاصیت اعتیاد و مواد مخدر همین است که به مرور زمان فرد را اسیر خودش میکند که رهایی از این اسارت میتواند خیلی سخت باشد. یکی دیگر از دلایل استعمال مواد مخدر و استفاده از آنها، وجود شرایط نامساعد خانوادگی و مواردی است که در خانواده به آن توجه نمیشود.

در خانواده ای که آرامش بین اعضای آن وجود ندارد احتمال کشیدگی به سمت دخانیات بسیار بالاست. بعد از آشفتگی های فکری بحث های خانوادگی، جوان تنها با یک تلنگر ساده مسیر ناهمواری را برای خود ایجاد میکند. جوانان بعد از استفاده این مواد و تلقین این که دخانیات میتواند دارویی آرام بخش برایش باشد، ذهنیت بدی است که پاک کردن آن میتواند مشکل ساز باشد و بسیاری از دلایل ریز و درشت که با کمی آگاهی و همچنین افزایش قدرت "نه" گفتن در خانواده ها و دوستان به راحتی میتوانیم در مقابل این پدیده ناگوار اجتماعی مقاومت کنیم و فرزندان خود را در اجتماع پاک و مصوم نگه داریم. تمام این حرف ها قبل از دچار شدن به اعتیاد بود اما بعد از آن چه باید کرد؟ نقش خانواده ها باید چه باشد؟ نقش خود فرد چیست؟ و ... 

 

اعتیاد

مهم ترین مسئله ای که باید در مواجهه با فرد معتاد در نظر بگیریم این است که نگاه ما به وی به عنوان یک بیمار باشد. پس زدن این افراد از اجتماع خود نیز میتواند انگیزه ی سوق به استعمال دخانیات باشد. مسائل روانی نقش زیادی در ایجاد حس پشیمانی و ندامت در فرد از این کار دارد. باید واقعیت استعمال مواد مخدر و همچنین بلاهای وابسته به آن را در ذهن فرد نهادینه کنیم تا با انگیزه و نیروی درونی خود به ترک دخانیات اقدام کند؛ اگر خود فرد به این نتیجه نرسد که ترک کند، مراحل بعدی پاک کردن فرد بسیار مشکل خواهد بود. ایجاد حس همراهی و کمک از طرف ما، به صورتی که فرد بیمار احساس ترحم نکند و در مقابل ما قرار نگیرد، گام بسیار مؤثری در جهت میل او به ترک خواهد بود. اعتیاد بلایی است که میتواند استفاده کنندگان از مواد و حتی خانواده و دوستانشان را نیز به نابودی بکشاند، این مسئله را جدی بگیریم و بدانیم همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

 

اعتیاد

اعتیاد

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر