اعتیاد جوانان

اعتیاد یکی از خطراتی است که جوانان و نوجوانان کشور را تهدید می کند. امروزه جهان با مسئله افزایش سرسام آور مصرف مواد مخدر و قاچاق آن روبرو است و این امر پیامدهای بسیار منفی و نامطلوبی برای جوامع و به ویژه نسل جوان آن دارد. پیشگیری از اعتیاد بسیار حائز اهمیت است و اگر برنامه ریزی در جهت پیشگیری انجام گیرد در هزینه های اقتصادی و اجتماعی صرفه جویی خواهد شد. در این مقاله درباره اعتیاد و راه های مقابله با آن صحبت خواهیم کرد. ما را تا پایان همراهی کنید.

اعتیاد

چگونه با اعتیاد مبارزه کنیم؟
از زمان های گذشته تا کنون مبارزه ای مستمر و طولانی با اعتیاد شده است. با این حال نتیجه مطلوب حاصل نشده است و هر روز بر تعداد معتادان در جوامع افزوده می شود. می توان گفت علت نا موفق بودن برنامه های مبارزه با اعتیاد این بوده است که روش مبارزه درست و مناسب نبوده. دلیل اصلی دیگر که می توان به آن اشاره کرد این است که زندگی امروز و شرایط اجتماعی، زمینه بازگشت به اعتیاد را ایجاد می کند.
لازم به ذکر است که مبارزه با اعتیاد باید در همه زمینه های فرهنگی، اجتماعی و شخصیتی انجام شود. اگر در مبارزه با اعتیاد یک برنامه همه جانبه و جامع داشته باشیم گامی مهم در جهت از بین بردن این بلای خانمان سوز برداشته ایم.
اما نکته بسیار اساسی این است که از دام افتادن جوانان و نوجوانان به اعتیاد جلوگیری کنیم. درواقع پیشگیری از اعتیاد مهم ترین برنامه برای ریشه کن کردن بلای خانمان سوز اعتیاد است.

اعتیاد

چگونه از اعتیاد پیشگیری کنیم؟

جهت پیشگیری از اعتیاد باید به روشن کردن افکار عمومی بپردازند و خطرات ناشی از اعتیاد را مدام گوشزد کنند. و اما بحث مهم در پیشگیری از اعتیاد اشتغال است. با ایجاد اشتغال مخصوصا اشتغال جوانان می توانیم به میزان زیادی از آمار ابتلا به اعتیاد بکاهیم. چنان چه امکان اشتغال و درآمد جوانان وجود داشته باشد سلامت روانی آنان تضمین شده است. بیکاری منشا فساد و تباهی افراد جامعه خواهد شد. بنابراین اشتغال و درآمد داشتن، زمینه ساز زندگی سالم و پربار مردم جامعه خواهد بود.
زندگی قابل پیش بینی و اصلاح روابط جوانان و جامعه و خانواده در پیشگیری از اعتیاد بسیار مهم و اساسی است.

اعتیاد


کاستن حس تهی بودن از زندگی و افزایش حس امید به زندگی و همچنین رهایی از احساس پوچی و بی معنایی و خلاء معنوی در نهایت باعث پیشگیری از اعتیاد می شود. داشتن حس مثبت به زندگی افراد را از خطرات مختلف مصون می کند.
باید گفت معتادان باید برنامه های ترک اعتیاد و بازتوانی را دنبال کنند و مدد کاران اجتماعی نیز باید به کمک آنان شتافته و برای افراد معتاد بیکار کاریابی کنند و روابط خانواگی افراد به دام افتاده را اصلاح کنند. مدد کاران اجتماعی باید با خانواده های معتادان ارتباط مستقیم داشته باشند.
اگر پیگیری و نظارت مداوم وجود نداشته باشد ممکن است فرد دوباره به دام اعتیاد بیفتد. پس همه باید دست به دست هم داده و در جهت پبشگیری از اعتیاد تلاش کنیم. به امید آن که روزی فرا برسد که دیگر شاهد این نباشیم که افراد در دام اعتیاد دست و پا می زنند.

اعتیاد

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر