افزایش سن و مشکلات حافظه ایی

افزایش سن و مشکلات حافظه ایی
با افزایش سن، مشکلات حافظه ای آغاز می شوند. این مساله می تواند بخشی از مشکلات ناشی از افزایش سن  و کمی اذیت کننده باشد. اما در بعضی موارد این مساله می تواند نشان دهنده ی اختلالات شناختی خفیف باشد و تبدیل به زوال عقلی شود. عملکرد حافظه با افزایش سن کاهش می یابد. اما داستان، آن قدرها هم ساده نیست. عوامل زیادی در این رابطه وجود دارد که می تواند بر حافظه تاثیر بگذارد. حافظه افراد مسن می تواند با ارائه سرنخ، سنجش در ساعات مناسب روز، تحریک احساسات مثبت در فرد و عدم احساس تهدید، عملکرد بسیار خوبی داشته باشد. به علاوه برخی انواع حافظه مانند حافظه اطلاعات عمومی با افزایش سن بهبود می یابند.

افزایش سن و مشکلات حافظه ایی
صرف نظر از اینکه این مشکلات حافظه ای خفیف یا شدید باشد، قطعا آزار دهنده اند و می توانند بر کیفیت زندگی افراد تاثیر بگذارد. تحقیقات نشان می دهند که روشی برای حافظه و سلامت مغزی شما، پیاده روی منظم روزانه است.
تحقیقاتی که بر روی29 بزرگسال 60 ساله و بالای 60 ساله انجام شده و به مدت دو سال ادامه داشت، شرکت کننده ها به دو گروه تقسیم شدند
-گروهی که فعالیت های فیزیکی داشتند و شامل افرادی بودند که روزانه 4000 هزار قدم راه می رفتند.
-گروهی که فعالیت های فیزیکی بالایی داشتند و روزانه بالای 4000 قدم راه می رفتند.
تمام این شرکت کننده ها در ابتدا شکایت جزئی از کاهش حافظه داشتند ولی هیچ کدام دچار زوال عقلی نبودند. به منظور بررسی اثر بالقوه فعالیتهای بدنی بر توانایی های شناختی و حافظه، محققین از  MRI برای تعیین حجم و ضخامت هیپوکامپ که منطقه مغزی مرتبط با تشکیل حافظه و جهت گیری فضایی است.

افزایش سن و مشکلات حافظه ایی
طبق تحقیقات قبلی، سایز و حجم این ناحیه می تواند نشان دهنده ی سلامتی شناختی شما باشد. برای مثال حجم بالاتر هیپوکلامپ نشان دهنده ی حافظه ی موثر تر است. تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است، نشان داده اندکه فعالیت های فیزیکی بیشتر داشتند و بیشتر از 4000 قدم در روز  راه می رفتند(تقریبا  معادل 3 کیلومتر) هیپوکامپ ضخیم تری داشتند. گروهی که فعالیت فیزیکی بیشتری داشتند، دارای دقت بیشتر، توانایی بررسی اطلاعاتی بهتر و عملکرد موثر نیز بودند. هم چنین در مقایسه با گروهی که فعالیت های فیزیکی کمتر داشته، گروه اول حافظه ی قوی تری در به یاد آوردن نیز داشتند.

افزایش سن و مشکلات حافظه ایی
مطالعات نشان می دهد که مشکلات حافظه مرتبط با پیری، در مردان شدیدتر از زنان است و این موضوع هیچ ارتباطی با ژن مرتبط با آلزایمر  ندارد.
این تحقیقات بر روی 1246 داوطلب و با استفاده از تصویربرداری MRI و ارتباط این ژن با تجمع آمیلویید و بیماری آلزایمر انجام شده است.
تمام این موارد نشان می دهد که حافظه مردان با افزایش سن، آسیب پذیر تر از حافظه زنان است؛ البته این موضع ارتباطی به بیماری آلزایمر ندارد.
بیماری پیش رونده آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که باعث اختلال در حافظه، تفکر و رفتار فرد می شود. این بیماری معمولا پس از 60 سالگی بوجود می آید ولی دلیل آن همیشه کهولت سن نیست و عوامل ژنتیکی، سکته مغزی و شوک عاطفی نیز می توانند منجر به این بیماری شود.
دانشمندان براین باورند که نمی توان حافظه را به عنوان یک دستگاه ضبط بدون نقص تلقی کرد. این همان دلیلی است که سبب می شود نه تنها اطلاعاتی را فراموش کنیم بلکه آنها را اشتباها به خاطر آوریم. در افرادی با سنین بالاتر نیز به همین دلایل برخی از خاطرات و تجارب اشتباها یادآروی می شوند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد