نقد و تحلیل فیلم مادر من اثر نانی مورتی
نقد و تحلیل فیلم مادر من اثر نانی مورتی

فیلم مادر من محصول سینمای ایتالیا و به کارگردانی «نانی مورتی» از فیلمهای شاخص یک دهه اخیر سینمای ایتالیا است. فیلم روایتگر زندگی زن فیلمسازی است که مشغول ساخت یک فیلم در مورد کارخانه¬ایست که در حال ورشکستگی¬ست. مدیری آمریکایی برای ریاست به کارخانه آمده و در تلاش است که کارگران ناراضی کارخانه را که دست به اعتصاب و اعتراض زده-اند، آرام کند. در کنار این، مادر من به رابطه خانوادگی زن فیلمسازی نیز دقت نظر دارد، او مادر پیری دارد که نمونه یک مادر مهربان، مادر بزرگ دوست داشتنی و شخصیتی ساده و مظلوم است. مادر بزرگ به دختر قهرمان فیلم زبان لاتین درس میدهد ـ قبلا معلم بوده است ـ و در تدریس خود بسیار جدی است و نشان میدهد که در گذشته نیز معلم سخت گیری بوده است. زن فیلم ساز یک برادر هم دارد که نقش او را خود کارگردان یعنی نانی مورتی بازی کرده است. رفته رفته که زن فیلمساز درگیر ادامه دادن فیلم خود میشود روابطش هم در سر صحنه و هم در خانواده مورد کنکاش بیشتری قرار میگیرد.

نقد و تحلیل فیلم مادر من اثر نانی مورتی

سر کار او در ابتدا با بازیگر آمریکایی که نقش یک مدیر تازه وارد را ایفا میکند حسابی به مشکل برمیخورد. او مردی مغرور و از خود راضی است و همین برای زن قابل قبول نیست، او دائما دیالوگها را اشتباه میگوید و حاضر هم نیست تا اشتباهات خود را بپذیرد، دیر به محل فیلمبرداری می¬آید و انجام دادن این رفتار ناشایست از سوی بازیگر امریکایی، در روزهایی صورت میگیرد که زن، دل نگران مادرش نیز است. مادر پیر او حسابی حالش بد شده، به بستری شدن در بیمارستان نیاز پیدا کرده و وارد بخش مراقبت¬های ویژه میگردد. برادر با بازی نانی مورتی سعی میکند در این لحظات سخت بیشتر کنار خواهر و مادرش باشد و همین باعث نزدیکی بیشتر اعضای خانواده به یکدیگر میشود. شروع میکنند به مرور خاطرات و نوستالژی بازی و بعد از مدتها واقعا به یک خانواده گرم و صمیمی تبدیل میشوند. زن حالا دیگر ساخت فیلمش تنها دغدغه¬اش نیست و نزدیکی با اعضای خانواده حسابی حال او را خوب کرده است. در اواخر فیلم اما، مادر میمیرد و در نبود خود دختر و پسرش را با یکدیگر تنها میگذارد. آنها شروع میکنند به مرور قسمتهایی از خانه که مورد علاقه مادرشان بوده است و تلاش میکنند تا حضور مادر را در خانه همچنان حفظ کنند.

نقد و تحلیل فیلم مادر من اثر نانی مورتی
مادر من، فیلمی دراماتیک و رئالیستی است که تمام تلاش خود را میکند تا در سطح نماند و در عمق ذهن شخصیتهایش نیز کنکاش بکند و البته در این مسیر نیز تا حدود زیادی موفق میشود. زن کارگردان، ویژگیهایی دارد که بخوبی از او یک زن مستقل، قوی و البته در کنارش هم شکننده را به تصویر میکشد. او دختر و مادر خود را کنار خودش نگاه داشته و میخواهد که برایشان رفاه و آسودگی به ارمغان بیاورد اما در انجام این کار کوتاهی میکند چرا که ساخت فیلمش آنقدر برایش مهم شده است که مفهوم خانواده را پاک از ذهن او میبرد. شخصیت پردازی زن کاری قوی از سوی فیلمنامه نویس بوده که با بازیگردانی خوب نانی مورتی ـ که بعنوان بازیگر پارتنر هم نقش خود را بخوبی ایفا کرده ـ و همچنین بازی خوب بازیگر نقش زن، به شخصیتی خوب و موثر بدل گشته است. او تمام تلاش خود را میکند که ظاهری قوی و مستقل از خود نشان دهد اما میفهمیم و میدانیم که این قدرت ظاهری و پوشالی است و آنچه مشخص است این است که شکنندگی ایین زن، اتفاقا بدلیل دور افتادن او از خانواده و عزیزانش اتفاق افتاده است. در کنار این موضوع، شخصیت مادر در فیلم، اگرچه حسابی بر سطح درام فیلم افزوده و حس و حال فیلم را برای پیش رفتن به سمت و سوی یک درام خانوادگی مهیا میکند، اما بعنوان یک شخصیت حسابی در فیلم منفعل است و عملا هیچ کنش یا واکنشی که به پیشبرد داستان منجر شود از سوی او اتفاق نمی¬افتد. او فقط هست، با دخترش حرف میزند، به نوه¬اش زبان لاتین یاد میدهد، حالش که خراب میشود در بیمارستان بستری شده و موجب نزدیک شدن اعضای خانواده به هم میگردد و در آخر نیز تبدیل به خاطره¬ای میشود که حس و حال و فضای فیلم را شیرین و دوست داشتنی میکند اما این مورد که شخصیت مادر در این فیلم اینقدر بی کار و منفعل است و همیشه یا در حال تاثیر پذیرفتن است و یا اگر هم تاثیری میگذارد یا بخاطر بیمار شدنش است و یا بخاطر مرگش و این از وی یک شخصیت ناکارا در درام فیلم میسازد.

نقد و تحلیل فیلم مادر من اثر نانی مورتیشخصیت برادر با بازی نانی مورتی، شخصیتی قابل باور است که در عین آرامش و تلاش برای آرام نگاه داشتن محفل خانواده، سعی میکند با نزدیک شدن به خواهر تنها و خسته¬اش و همچنین مراقبت از مادر در روزهایی که خواهر سر صحنه فیلمبرداری است به اعضای خانواده کمک کند. نانی مورتی چهره و تن صدایش به یک مرد پخته و قابل اعتماد شبیه است، در فیلم هم گویا با تکیه بر همین چهره و تن صدا توانسته شخصیت برادر را تا این حد قابل اتکا و دوست داشتنی کند. مورتی یک کارگردان عاشق سینماست و کسی بود در اولین اکران فیلم طعم گیلاس مرحوم عباس کیارستمی در شهر رم، از این اکران مستندی ساخت و این-گونه ارادت و علاقه خود را به کیارستمی نشان داد. اتفاقا رگه¬هایی از سینمای کیارستمی نیز قابل تشخیص است در مادر من، البته که نمیتوان اسمش را تاثیرپذیرفتن از کیارستمی گذاشت بلکه مقصودم این است که کارگردانی که تا این حد علاقه به کیارستمی و سینمایش دارد اصلا چیز عجیبی نیست که چنین فیلمی هم بسازد، فیلمی که روابطی کاملا قابل تمیز و قابل باور از اعضای یک خانواده را نشان میدهد و همه چیز در اوج سادگی و صمیمیت بر پرده نمایش داده می¬شود.

نقد و تحلیل فیلم مادر من اثر نانی مورتی

ساختار درام فیلمنامه نیز ساختار پر پیچ و خمی نیست و آرام آرام جلو میرود تا ناگهان به مرگ مادر منتج میشود. مادر در نهایت فوت میکند و با فوت او فضای خانه نیز عوض میشود، مورتی در اینجا تمام تلاش خود را میکند که لحن فیلم به هیچ وجه تلخ و گزنده نشده و هنوز هم حس و حال شیرین خود را نگاه دارد. در پایان فیلم که یکی از شاگردان مادر می¬آید برای ادای احترام به معلم قدیمی خود و خانواده¬اش، فیلم در خلا مادربزرگ و یاد کردن از خوبی¬هایش حسابی سرزنده است و همین باعث میشود که فیلم را اثری در ستایش زندگی بدانیم. چقدر این مفهوم مخاطب را به یاد مفاهیم فیلمهای عباس کیارستمی ¬می¬اندازد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر