چاپ

افسانه های یهودی در سریال سوپرنچرال

اطلاعات فیلم:

نام سریال: ماورا الطبیعه (supernatural)

تهیه کننده: اریک کرایپ

بازیگران: جنسن اکلس، جرد پادکلی، میشا کالینز، مارک شپرد

افسانه های یهودی در سریال سوپرنچرال

سریال سوپرنچرال در ژانر وحشت و جنایی در سال 2005 شروع به کار می کند. داستان کلی این سریال کارهایی است که دو برادر با نام سم و دین وینچستر برای مبارزه با هیولاها، جادوگران و شیاطین انجام می دهند. در کنار این داستان کلی، یک رشته ی به هم متصل کننده از اتفاقات در فصول مختلف وجود دارد که تقدیر این دو برادر است.

قرن ها پیش خاخام های یودی سعی می کنند کاری انجام دهند که خدا انجام می دهد، آن ها می خواهند مانند خدا موجودی را خلق کنند و به وسیله ی آن قدرت و اهمیت خود را نشان دهند. پس موجودی بزرگ و قدرتمند از گل می سازند که شبیه انسان است و با جادوها و وردهای زیاد موفق می شوند به این موجود جان دهند. اما این موجود برخلاف انسان ها هوش و اختیار ندارد، چیزی که تنها خدا می توانست به کسی بدهد. اما در عین حال قدرت زیادی داشت و بارها به کمک یهودیان آمد، چون از گل ساخته شده بود و نمی مرد و در عین حال تنها گوش به فرمان خاخامی بود که صاحبش بوده است. قرن ها بعد وقتی نازی ها می خواهند یهودیان را بکشند، فرقه ای از یهودیان با دانایان کلام متحد می شوند و دانایان کلام به آن ها یاد می دهند که مثل گذشته گولم بسازند و از خود دفاع کنند.

افسانه های یهودی در سریال سوپرنچرال

نقطه ی مقابل این اتحاد، تول ها بودند که برای نازی ها کار می کردند و فرقه ای بودند که مانند دانایان کلام از اصرار ماورایی اطلاع داشتند ولی برخلاف آن ها در جهت کارهای شوم از این اطلاعات استفاده می کردند. نهایتا اتحاد دانایان کلام و یهودیان پیروز می شود، اما تول ها نابود نمی شوند و موفق می شوند در طی تاریخ باقی بمانند تا انتقام خود را از یهودیان بگیرند. آن ها یکی از خاخام های این اتحاد را می کشند و گولمی که از او باقی مانده بود به نوه اش می رسد. سم و دین که برای حل کردن پرونده ای راهی می شوند که در آن یک نفر خود به خود سوخته است، با نوه ی این خاخام و گولمش آشنا می شوند و به آن ها کمک می کنند که از دست تول ها نجات پیدا کنند.

گولم یکی از افسانه های یهودی است که نامش در کتاب مقدس یهودیان آمده و دو روایت در موردش وجود دارد. یکی اینکه گولم ها هم مثل انسان ها توسط خدا ساخته شدند اما به آن ها عقل و اختیار اعطا نشد تا در خدمت انسان ها باشند و دیگری اینکه خاخام های یهودی برای دفاع از خود و معابدشان گولم ها را ساختند و به وسیله ی جادو زنده کردند. شباهت ظاهری گولم تصویر شده در اسطوره های یهودی موجب شده چنین تصوری پیش بیاید که منشا آن ها برخورد انسان هموساپینس (انسان خردمند مانند ما) با انسان نئواندرتال (عموزادگان کم هوش تر اما قدرتمندتر هموساپینس ها) در شصت هزار سال پیش تا زمانی است که نئواندرتال ها منقرض شدند. احتمال می رود که خاطره ی این برخورد در شمال اروپا و آسیای مرکزی در اسطوره های یهودیان که از قدیمی ترین اقوام هستند تاثیر گذاشته باشد و اسطوره ی گولم به وجود آمده باشد. در معابد یهودی باستانی هنوز هم مجسمه هایی که شکل گولم را تداعی می کند وجود دارد.

افسانه های یهودی در سریال سوپرنچرال

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
بازدید: 81

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر