افسردگی صبح چیست

افسردگی صبح چیست
چندین نوع افسردگی وجود دارد، نوعی افسردگی به نام افسردگی روزانه در بعضی ساعات روز علایم شدیدتری نشان می دهند. از نشانه های افسردگی درماندگی، ناراحتی و ناامیدی است. این علایم می توانند در صبح بدتر شوند. افسردگی روزانه هر روز، در یک زمان خاص شدید تر می شود. این زمان صبح یا عطر است. افسردگی صبح فقط تنها ساعات اولیه صبح را شامل میشود و این افسردگی در طول روز محو میشود طوری که انگار هرگز وجود نداشته، معمولا کسانی که از افسردگی رنج میبرند صبح احساس پر انرژی بودن را میکنند و به طور عمده در عصر و شب احساس غم دارند.
افسردگی در صبح معمولا همراه با عدم تمایل شروع کردن یک روز جدید، نداشتن انگیزه، نارضایتی غیر قابل توصیف، حس داشتن سنگینی و تمایل داشتن به خواب بیشتر، در ادامه بیشتر به علایم افسردگی در صبح می پردازیم.
علایم افسردگی صبح:
افرادی با افسردگی صبح معمولا دچار اختلال افسردگی شدید هستند و علایم شان صبح ها بیشتر خود را نشان می دهند ولی با گذشتن صبح این احساس افسرده کمتر شده و از بین می رود. برای تشخیص افسردگی باید 5 علایم یا بیشتر را به مدت دو هفته تجربه کند.
علایم افسردگی شامل:

افسردگی صبح چیست
- حالت افسردگی در طول روز ادامه پیدا کند و تقریبا هر روز فرد را درگیر کند و در ساعاتی از روز بیشتر شود.
- عدم لذت از انجام فعالیت ها
- کاهش چشمگیر وزن بدون اینکه فرد رژیم گرفته باشد یا تلاشی جهت کاهش وزن صورت گرفته باشد.
- مشکل در خوابیدن یا خوابین بیش از حد
- ناآرامی در طول روز و هفته
- احساس بی ارزش بودن و گناه
- مشکل در تمرکز، فکر کردن و تصمیم گیری
- علاقه به خودکشی، مرگ یا آسیب رساندن به خود
فردی با افسردگی صبح می تواند علایم زیر را نشان دهد:

افسردگی صبح چیست
- مشکل در بیدار شدن در روز
- از لحاظ فیزیکی برای بیدار شدن مشکل دارد.
- فرد نمی تواند به طور واضح فکر کند به ویژه در صبح
- عدم انجام کارهایی که فرد باید صبح انجام دهد مانند لباس پوشیدن و مسواک زدن
علت: هنوز دلیل خاصی برای این افسردگی صبح پیدا نشده است. اما فاکتورهایی که ممکن است درگیر باشند وجود دارد. به علت اینکه این نوع افسردگی صبح رخ می دهد، متخصص علت آن را به عدم تعادل در ریتم شبانه روزی نسبت می دهند.
ریتم شبانه روزی بدن فرآیندی است که علایم سیکل خواب و بیداری را کنترل می کند در طول روز هورمون ها تغییر می کنند، روز می تواند بر روی ریتم شبانه روزی تاثیر بگذارد. یکی از این هورمون ها ملاتونین است که باعث خواب آلودگی فرد می شود. عدم تعادل ساعت درونی بدن و میزان خواب و قرار گیری در معرض نور می تواند منجر به تغییر حالت فرد بخصوص در افرادی با افسردگی شود.
فاکتورهایی که می توانند باعث افسردگی به خصوص افسردگی صبح شوند:

افسردگی صبح چیست
- تاریخچه ی فامیلی و خانوادگی افسردگی
- اعتیاد به الکل و یا مواد
- اختلالات خواب، درد و اضطراب می تواند بر روی تغییر حالت فرد اثر داشته باشد.
- تغییراتی که اخیرا در زندگی فرد رخ داده است مانند طلاق یا از دست دادن عزیزان
- آسیب
درمان افسردگی صبحگاهی

افسردگی صبح چیست
در ادامه به چند روش اشاره می‌کنیم که می‌توانند افسردگی صبحگاهی شما را کمتر کنند:
۱- دارو‌ها
معمولا روش درمان افسردگی صبحگاهی متفاوت است و برخلاف افسردگی های دیگر به داروی SSRI  پاسخ نمی دهد و باید برای درمان این نوع افسردگی از داروی  SSNRI استفاده کرد. البته فراموش نکنید که این داروها باید زیر نظر متخصص تجویز شود.
۲- درمان گفتاری
درمان‌های گفتاری  مانند درمان شناختی رفتاری، درمان میان‌فردی و روان درمانی  نیز می‌توانند افسردگی صبح را درمان کنند. همچنین ترکیب دارو و درمان گفتاری با هم می‌تواند بسیار موثر باشند. این درمان‌ها به متخصص کمک می کند که متوجه شود چه علت های باعث افسردگی شما شده و برای درمان اقدامات لازم را انجام دهد.
۳- نور درمانی
نور درمانی یا فتوتراپی روش دیگری است که در درمان افسردگی صبحگاهی  مفید است. در این روش فرد در نزدیکی یک جعبه نور می‌نشیند. این جعبه، نور روشنی را از خو ساطع می‌کند که یک نور طبیعی را شبیه سازی می‌کند. بعضی از متخصصان بر این باور هستند که قرار گرفتن در معرض نور، بر روی مواد شیمیایی مغز اثر می گذارد گرچه این روش درمان برای اختلالات افسرگی استفاده می شود اما ممکن است  برای درمان افسردگی صبحگاهی مفید باشد
۴- درمان الکترومغناطیسی
 درمان الکترومغناطیسی نیز می‌تواند یکی از درمان‌های موثر به شمار آید. در این روش ، جریان الکتریکی از طریق مغز رد می‌شود تا یک شوک کوچک به آن وارد کند. این درمان باعث تغییر در برخی رفتارهای شیمیایی مغز می‌شود که می‌تواند علائم افسردگی را تغییر دهد. هنگام درمان با این روش فرد کاملا بیهوش است و این جریان الکتریکی کاملا کنترل شده به مغز وارد می شود و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

آب پنیر چیست

جو دوسر چیست و چه خواصی دارد؟

ویترکتومی چیست

زوفا چیست

آیا می‌دانید ژله رویال چیست

یک رژیم غذایی نرمال شامل چیست

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر