اقتصاد سبز

در طی دو دهه گذشته، تخریب محیط زیست، ادامه حیات روی زمین را تهدید کرده است. علیرغم تلاش های بسیاری از دولت های سراسر جهان برای توسعه و اجرای استراتژی های ملی برای توسعه پایدار،که شامل اقدامات سیاست گذاری شده و برنامه 21هستند، نگرانی های زیادی در مورد پیشرفت های اقتصادی و محیط زیست در بسیاری از کشورها وجود دارد. در برابر چالش های اقتصادی و زیست محیطی، تلاش های ملی و بین المللی برای ترویج اقتصاد سبز به عنوان یک منبع جدید رشد در سال های اخیر تشدید شده است. اقتصاد سبز موضوع سیاست اقتصادی و سیاست توسعه پایدار است .

 

 اقتصاد سبز

چرا اقتصاد سبز
رویکردهای غالب برای رشد و توسعه اقتصادی چند دهه گذشته از دیدگاه های اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و اشتغال ناکارآمد بوده است. این رویکردها به استفاده بیش از حد از منابع طبیعی منجر شده اند که در دراز مدت از نظر زیست محیطی تجدیدناپذیر هستند و موفق به برآورده شدن آرزوهای بخش بزرگی از جامعه که به دنبال کار و درآمد مناسب هستند نشده است. تخريب محيط زيست باعث افزايش فقر تنوع زيستي، کمبود آب، تخريب اراضي و استخراج ناپايدار منابع طبيعي می شود. آلودگی در حال حاضر یک نگرانی عمده در بسیاری از شهرهای بزرگ است و انتظار می رود انتشار گازهای گلخانه ای (GHG) در سه دهه آینده در اقتصادهای با درآمد متوسط و کم درآمد دوبرابر شود، و دمای جهانی انتظار می رود در طول این دوره بین 3 و 6 درجه سانتی گراد افزایش یابد. 

 

 اقتصاد سبز
غلظت بیشتر گازهای گلخانه ای در جو نیز هزینه های قابل توجه اقتصادی را، به ویژه از نظر بهره وری، به همراه خواهد داشت. علاوه بر این، رویدادهای سخت آب و هوایی مرتبط با تغییرات آب و هوایی – مانند افزایش دما، سیل و وقایع طبیعی - هزینه های اقتصادی منفی قابل توجهی را در جامعه ایجاد می کنند. این امر مشکلات در کشورهای در حال توسعه را افزایش می دهد، مانند فقر و نابرابری و همچنین سوء تغذیه و امنیت غذایی، به این دلیل که خانوارهای با درآمد پایین، هزینه قابل توجهی رابه نسبت درامد بر مواد غذایی و کالاهای مرتبط با انرژی خرج می کنند.
این روندها هزینه های عظیم اجتماعی و اقتصادی را تحمیل می کنند. انتقال به یک اقتصاد سبز فرصت قابل ملاحظه ای برای ایجاد کاری مناسب فراهم می آورد و در برگیری اجتماعی را در حالی که اقتصاد جهانی بر روی مسیر رشد پایدار حرکت می کند افزایش می دهد. حرکت به سمت اقتصاد سبز به شدت بین ملت ها متفاوت خواهد بود؛ که به سرمایه انسانی و طبیعت خاص هر کشور و سطح نسبی توسعه آن بستگی دارد.

 

 اقتصاد سبز
گردشگری در اقتصاد سبز
براساس گزارشی از اقتصاد سبز سازمان ملل، گردشگری یکی از ده بخش اقتصادی است که به بهترین وجه قادر است تا انتقال به یک اقتصاد سبز پایدار و جامع را آغاز کند. گردشگری پتانسیل قابل توجهی را به عنوان یک محرک برای رشد اقتصاد جهانی دارد. اقتصاد گردشگری 5٪ از تولید ناخالص داخلی (GDP)جهان را نشان می دهد، در حالیکه در حدود 8 درصد از کل اشتغال را تشکیل می دهد. گردشگری سبز دارای فرصت هایی برای ایجاد مشاغل سبز جدید است. سفر و گردشگری که منابع انسانی گسترده ای دارند به طور مستقیم و غیر مستقیم 8٪ از نیروی کار جهانی را استخدام می کنند. برآورد شده است که یک کار در صنعت گردشگری حدود یک و نیم کار اضافی یا غیرمستقیم در اقتصاد مربوط به گردشگری ایجاد می کند. انتظار می رود گردشگری سبز که شامل بهبود کارایی در سیستم های انرژی، آب و زباله می شود، پتانسیل اشتغال این بخش را با افزایش استخدام و فرصت های قابل توجه در گردشگری به سمت فرهنگ محلی و محیط زیست تقویت کند. توسعه گردشگری می تواند برای حمایت از اقتصاد محلی و کاهش فقر طراحی شود. اثرات اقتصاد محلی گردشگری به وسیله سهم هزینه های گردشگری در اقتصاد محلی و همچنین میزان فعالیت های اقتصادی غیرمستقیم تعیین می شود. افزایش درگیری جوامع محلی، به ویژه فقرا، در زنجیره ارزش گردشگری می تواند به توسعه اقتصاد محلی و کاهش فقر کمک می کند. 

 

 اقتصاد سبز
سرمایه گذاری در گردشگری سبز می تواند هزینه های انرژی، آب و زباله را کاهش داده و ارزش تنوع زیستی، اکوسیستم ها و میراث فرهنگی را افزایش دهد. انتظار می رود بهبود مدیریت زباله برای کسب و کارهای گردشگری در هزینه های کسب و کارهای گردشگری و ایجاد شغل صرفه جویی کند و باعث افزایش جذابیت مقاصد شود. گردشگران خواستار گردشگری سبز هستند. بیش از یک سوم مسافران گردشگری دوستارمحیط زیست را ترجیح داده و حاضر به پرداخت هزینه های بین 2 تا 40 درصد بیشتر برای این تجربه هستند

 

 اقتصاد سبز

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل خانه سبز مشهد

درخت سبز کیش

بزرگترین سیاره سبز در دبی

با خواص گوجه سبز آشنا شوید

بررسی پتانسیل انرژی سبز در ایران

خورش گوجه سبز

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر