الگو سازی در طراحی فضا (3)

این ویژگی ها این الگو را تعریف می کند. این ها رابطه هایی است که این الگوی «در عالم» و عینی را تعریف می کند. و حال به همین الگو «در ذهن دهقان» توجه کنید. این الگو حاوی همان اطلاعات الگوی عینی است؛ شاید با جزئیات و تفصیل بیشتر. اما علاوه بر آن، دو جنبه دیگر هم دارد. نخست اینکه حاوی دانش لازم برای ساختن چنین ساختاری از سطحه هاست: اینکه پیش از پر کردن و تراز کردن سطحه ها دیواره ها را می سازند؛ اینکه سوراخ های آبرو کوچکی در دیواره های بیرونی تعبیه می کنند ... خلاصه اینکه در این حالت سطحه بندی به صورت قاعده ای بیان می شود. قاعده ای است که به دهقان می گوید در دامنه تپه ای واقعی چه کند تا آن را به وضعی در آورد که حاوی این الگو باشد - یعنی چگونه خود آن الگو را در عالم ایجاد کند.

الگو سازی در طراحی فضا (3)

و این الگو متضمن ضرورتی نیز هست. این الگو مسئله ای را حل می کند. صرفا یک الگو نیست که شاید بر دامنه ای به کار برود یا نرود. الگویی مطلوب است و کسی که می خواهد بر دامنه ای کشت کند و آن را از فرسایش مصون دارد، باید این الگو را ایجاد کند تا عالمی پایدار و سالم را محفوظ دارد. بدین معنا، الگو نه تنها به او می گوید که اگر بخواهد الگوی سطحه بندی را پدید آورد چه باید بکند، بلکه به او می گوید که چنین کاری در شرایط خاصی برای او ضروری است، و باید چنین الگویی را در آنجا پدید آورد. در این معناست که سیستم الگوها زبانی به وجود می آورد. وقتی سازنده طويله الگوهای طویله ای را به درستی برای ساخت طويله دیگری به کار می برد، می تواند طویله ای به وجود آورد. این طويله همواره مناسباتی را که الگوها اقتضا می کند داراست؛ اما سایر اندازه ها و زوایا و مناسبات به اقتضای موقعیت و به سلیقه سازنده بستگی دارد. مجموعه طويله هایی که با این سیستم ایجاد می شود همگی در وجوه صوری ای که از قواعد (همان قواعد صوری ای که ذکر شد) بر می آید مشترک اند، اما در پس این اشتراک به راستی تنوع بی پایانی وجود دارد.

الگو سازی در طراحی فضا (3)

از دیدگاه ریاضی، ساده ترین نوع زبان سیستمی است که حاوی دو مجموعه باشد :

١. مجموعه ای از عناصر یا نمادها، ۲. مجموعه ای از قواعد برای ترکیب این نمادها.

نمونه ای از این نوع زبان، زبان های منطقی است. در هر زبان منطقی نمادها کاملا انتزاعی است، قواعد، قواعد نحوي منطقی است و جملات را گزاره های خوش ترکیب می خوانند. مثلا ممکن است چنین زبانی را با این مجموعه نماد * و + و = و X ، با این قاعده تعریف کنند: «هیچ نمادی نباید دو بار کنار هم بیاید».

الگو سازی در طراحی فضا (3)

هر زبان طبیعی، مانند انگلیسی، سیستم پیچیده تری دارد. . در اینجا نیز مجموعه عناصری در کار است، که در این مورد مجموعه واژه هاست. و نیز قاعده هایی وجود دارد که ترکیب های مجاز واژه ها را تعیین می کند. اما، علاوه بر آن، ساختار واژه ها نیز هست - یعنی شبکه پیچیده روابط معنایی، که هر واژه را در پیوند با واژه های دیگر تعریف می کند، و نشان می دهد که هر واژه چگونه با سایر واژه ها مرتبط می شود. مثلا به این جمله بسیار ساده توجه کنید: «آن درخت روی تپه است.» در اینجا واژه ها عبارت از این عناصرند: «درخت»، «تپه» و غیره. این عناصر مطابق قواعد مشخصی ترکیب شده اند و جمله ای ساخته اند. ساده ترین این قواعد، قواعد نحوي است که مشخص می کند مصدر «استن» در اینجا باید به صورت «است» صرف شود و صفت اشاره «آن» باید پیش از اسمی که مرجع آن است بیاید؛ و مانند این ها.

علاوه بر این، معنای جمله از شبکه روابط بین واژه ها حاصل می آید. مثلا این شبکه به ما می گوید که درخت بر «زمین» می روید و «تپه» نوعی «زمین» است، و لذا درخت می تواند روی تپه ای واقع باشد. زبان الگو سیستم باز هم پیچیده تر از این قبیل است.

الگو سازی در طراحی فضا (3)

عنصر همان الگوست. ساختاری بر الگوها حاکم است که تعیین میکند چگونه هر الگو به تنهایی مجموعه ای از الگوهای خردتر را شامل میشود. نظمی هم وجود دارد که در درون الگوها قرار دارد و نحوه ایجاد آنها را بیان می دارد، و همین طور نحوه قرارگیری آنها را با در نظر گرفتن به الگوهای دیگر مشخص میکند. اما در این مورد خاص، الگو هم میتواند عنصر باشد و هم میتواند قاعده باشد، که این قواعد و عناصر تفکیک ناپذير هستند. الگو همان عنصر است و هر الگو قاعده نیز هست، قاعده ای که ترکیب های مجاز عناصر را - که خودشان نیز الگو هستند - معین می کند. در زبان طبیعی مثل انگلیسی سیستمی است که به ما امکان می دهد از واژه ها بی نهایت ترکیب یک بعدی، به نام جمله، بسازیم. . در وهله اول به ما می گوید که در موقعیت مورد نظر کدام ترکیب واژه ها جمله ای درست و مجاز است و کدام نیست. و به علاوه، در آن موقعیت کدام ترکیب واژه ها معنادار است و کدام نیست. این سیستم مجموع ترکیب های واژه ها را به ترکیب های معنادار محدود می کند.

الگو سازی در طراحی فضا (3)

در وهله دوم، عملا سیستمی در اختیارمان می گذارد که به ما امکان می دهد همین جمله های معنادار را بسازیم. یعنی نه تنها در موقعیت مورد نظر جمله های معنادار را تعیین می کند؛ بلکه ابزار لازم برای ساختن این جملات را در اختیارمان می نهد. به عبارت دیگر، این زبان سیستمی مولد است که به ما امکان می دهد در هر موقعیتی جملاتی متناسب با آن موقعیت بسازیم. زبان الگو سیستمی است که به کاربرانش امکان می دهد از الگوها بی نهایت ترکیب سه بعدی بسازند. ترکیب هایی که به آن ها بنا و باغ و شهر می گوییم. اولا آن عده ترکیب­های فضایی را که در فرهنگ مورد نظر معنا دارد تعیین می­کند. این مجموعه به مراتب کوچکتر از مجموعه ترکیبهای بی معنای درهم ریخته است که در واقع کپه ای است از آجر و فضا و هوا و پنجره؛ آشپزخانه­هایی مشرف بر تقاطع بزرگراه ها، درختانی که کج و معوج درون ایستگاه راه آهن می رویند، که مجموعه ای از عناصر هست، اما هیچ معنایی ندارد. ثانیا زبان الگو عملا به ما قدرت میدهد که این ترکیب های منسجم فضاها را ایجاد کنیم. لذا زبان الگو نیز مانند زبان طبیعی، سیستمی مولد است. نه تنها قواعد ترکیب را به ما میگوید بلکه هرچند بار که بخواهیم به ما نشان میدهد که ترکیب ها را چگونه بسازیم که مطابق قواعد باشد.

الگو سازی در طراحی فضا (3)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر