همه چیز در مورد برج خلیفه دبی، بلندترین برج دنیا

برج خلیفه که به عنوان برج دبی نیز شناخته می شود در سال 2010 افتتاح شد و یک آسمان خراش در دبی امارات متحده عربی است. با ارتفاع بیش از 829.8 متر (2722 فوت)، برج خلیفه بلندترین ساختمان در جهان است.
ساخت برج خلیفه از سال 2004 آغاز شد، و نمای خارجی آن پنج سال بعد در سال 2009 تکمیل شد. ساختار اولیه آن از بتن است. بر اساس گزارشات، تصمیم ساختن این ساختمان براساس تصمیم دولت برای توسعه اقتصاد غیر نفتی و برای به دست آوردن شهرت بین المللی دبی بوده است. نام این ساختمان در ابتدا برج دبی بود، اما به افتخار حاکم ابوظبی و رئيس جمهور امارات متحده عربی، خلیفه بن زاید آل نهیان، برج خلیفه نامگذاری شد؛ این ساختمان به عنوان بلندترین ساختمان در جهان نیز نام دارد.


همه چیز در مورد برج خلیفه دبی | بلندترین برج دنیا

طراحی آن از معماری اسلامی منطقه، از جمله مسجد بزرگ سامرا گرفته شده است. طبقات آن شکل هندسی سه طرفه، به شکل Y و دارای فضای مسکونی و هتل هستند. بال های برج برای حمایت از ارتفاع ساختمان استفاده می شود. این برج دارای 57 آسانسور و 8 پله برقی است.


همه چیز در مورد برج خلیفه دبی | بلندترین برج دنیا

در یک زمان خاص در فرآیند معماری و مهندسی، مسائل مالی به وجود آمد، و نیاز به پول بیشتر و بودجه اقتصادی پیدا شد. شیخ خلیفه، حاکم امارات متحده عربی، کمک های مالی را به عهده گرفت، و در نتیجه تغییر نام برج به "برج خلیفه" را به دست آورد.
مدیریت بحران در ساخت برج خلیفه به طور کلی مثبت بوده و این ساختمان جایزه های زیادی را دریافت کرده است. شکایاتی از کارگران مهاجر از جنوب آسیا که اولین نیروی کار برای ساختمان بودند وجود دارد که بر پایه دستمزد کم بود. چندین خودکشی نیز گزارش شد.


همه چیز در مورد برج خلیفه دبی | بلندترین برج دنیا

ساخت و ساز این برج در تاریخ 6 ژانویه 2004 آغاز شد و نمای بیرونی ساختمان در تاریخ 1 اکتبر 2009 تکمیل شد. این ساختمان به طور رسمی در تاریخ 4 ژانویه 2010 افتتاح شد. معماری و مهندسی برج توسط Skidmore، Owings & Merrill از شیکاگو، با آدریان اسمیت به عنوان معمار اصلی و بیل بیکر به عنوان مهندس سازه اصلی انجام شد. پیمانکاران اصلی نیز سامسونگ و C & T کره جنوبی بودند.
برج خلیفه از مرکزی گسترده و چند منظوره شامل 30،000 خانه، 9 هتل، 3 هکتار پارک، حداقل 19 برج مسکونی، بازار دبی، و دریاچه برج خلیفه مصنوعی 12 هکتاری (30 هکتار) تشکیل شده است. تصمیم بر ساخت برج خلیفه بر اساس تصمیم دولت برای تغییر از یک اقتصاد نفتی به خدمات و گردشگری بود. به گفته مقامات، این امر برای پروژه هایی مانند برج خلیفه لازم بود تا بتواند به رسمیت شناختن بیشتر بین المللی و به این ترتیب بالا رفتن ارزش سرمایه گذاری در دبی کمک کند.

امتیازها

• بلندترین سازه موجود: 829.8 متری (2722 فوت)
• بلندترین آسانسور نصب شده در جهان
• طولانی ترین آسانسورهای مسافرتی جهان: 504 متر (1654 فوت)
• بلندترین لوله بتنی عمودی (برای ساختمان): 606 متر (1988 فوت)
• بلندترین ساختمان جهان که شامل فضای مسکونی است.
• بزرگترین نمای مشاهده در فضای باز: 124 طبقه در 452 متر (1،483 فوت)
• بزرگترین نصب آلومینیوم و شیشه در جهان: 512 متر (1680 فوت)
• بزرگترین کلاب شبانه در جهان: طبقه 144
• مرتفع ترین رستوران در جهان: طبقه 122 در 442 متر (1450 فوت)
• بزرگترین صفحه نمایش سال نو از آتش بازی جهان


همه چیز در مورد برج خلیفه دبی | بلندترین برج دنیا

گزارش های تأیید نشده از چندین برنامه افزایش ارتفاع برج از زمان آغاز به کار تا کنون وجود دارد.

معماری و طراحی

برج خلیفه از طراحی ترکیبی برج ویلیس که توسط فضل رحمان خان طراحی شده است، استفاده می کند. با توجه به سیستم لوله کشی خود، در مقایسه با ساختمان دولت امپایر، تنها نصف مقدار آن فولاد در ساخت و ساز برج خلیفه استفاده شده است. مشارکت رحمان خان در طراحی ساختمان های بلند تاثیر زیادی بر معماری و مهندسی داشته است. در برنامه ریزی اولیه خود، برج خلیفه به طور کامل مسکونی در نظر گرفته شده بود.

مناره مارپیچ در مسجد بزرگ سامرا

طراحی این برج همچنین از معماری اسلامی مشتق شده است. همانطور که برج از پایه بیضی به طور مسطح بالا می رود، در یک الگوی مارپیچی 27 بار شکسته می شود، و با عبور از ستون برج به سمت بالا رفته و ایجاد تراس های راحت در فضای باز می کند. این شکست ها به گونه ای تنظیم شده اند که لرزش در اثر باد را به حداقل می رسانند. بلندترین نقطه برج، 1.5 متر (4.9 فوت) است.
همه چیز در مورد برج خلیفه دبی | بلندترین برج دنیا

ساختمان برج خلیفه از بیش از 4،000 تن فولاد تشکیل شده است. لوله مرکزی آن دارای وزن 350 تن  و ارتفاع 200 متر (660 فوت) است.
شیشه های مورد استفاده دارای عملکرد عایق خورشیدی و حرارتی و همچنین یک سپر ضد تابش خورشیدی برای تابش نور خورشید بیابانی شدید، دمای بیابانی شدید و باد قوی را فراهم می کند. دمای اتاق های بیرونی در بالای ساختمان 6 درجه سانتیگراد (11 درجه فارنهایت) است که خنک تر از پایه آن می باشد.
این ساختمان دارای 57 آسانسور و 8 پله برقی است. این آسانسورها ظرفیت 12 تا 14 نفر در هر کابین را دارد، سریعترین سرعت بالا و پایین بردن تا 10 متر بر ثانیه (33 فوت در ثانیه) برای آسانسورهای دو نفره برج خلیفه است.

سیستم های لوله کشی

سیستم آب رسانی برج خلیفه حدود 100 کیلومتر (62 مایل) لوله دارد که به طور متوسط 946،000 لیتر (250،000 گالن) آب در روز مصرف می شود.


همه چیز در مورد برج خلیفه دبی | بلندترین برج دنیا

تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع در طبقه های بالایی که هوای آن خنک تر و پاک تر از زمین است، هوا را می گیرد. در اوج زمان خنک سازی، خنک کننده برج می تواند در مدت کوتاهی 13000 تن (26000000 پوند) یخ را در یک روز ذوب کند.

تمیز کردن پنجره ها

برای شستن 24،348 پنجره که در این برج کار شده است و در مجموع 120،000 مترمربع (1،290،000 فوت مربع) شیشه می باشد، این ساختمان دارای سه قطعه افقی است که هر کدام یک دستگاه سطل 1500 کیلوگرمی دارند. برای طبقه های 109 و بالاتر بصورت سنتی پنجره ها تمیز می شوند. در شرایط عادی، سه تا چهار ماه طول می کشد تا 36 کارگر کل برج را پاک کنند. دستگاه های بدون سرنشین تمیز کردن شیشه سفارشی برای این برج، در ملبورن استرالیا با هزینه 8 میلیون دلار ساخته شد.

پارک برج خلیفه

در برج خلیفه یک پارک 11 هکتاری طراحی شده است. گیاهان این پارک با آب جمع آوری شده از سیستم خنک کننده ساختمان آبیاری می شوند. این سیستم سالانه 68000000 لیتر آب (15000000 ضربه پنجم) را فراهم می کند.

کلیک ها: 56

پارک آبی وایلد وادی، پارکی مجهز در دبی

دبی، سرزمینی با زیبایی های مختلف، سرگرمی ها و فرهنگی غنی است. برخلاف برخی اعتقادات که یک شهر بیابانی دچار کمبود آب است، دبی شهری پر آب با ورزش ها و تفریحات آبی است. پارک وایلد وادی واقع در دبی نشان می دهد که تفریحات مربوط به آب یکی از سرگرم کننده ترین و بهترین نوع از تفریحات در جهان است. فعالیت های مختلف ساحلی و پارک های آبی زیادی در شهر دبی وجود دارد. این نوع تفریحات و پارک ها در شهر های اطراف دبی نیز وجود دارند.


پارک آبی وایلد وادی، پارکی مجهز در دبی
 پارک آبی وایلد وادی، منطقه ای شناخته شده برای سرگرمی و چیز های بسیار چالش بر انگیز است. این پارک برای اغلب کسانی که بیماری قلبی دارند ساخته نشده است. وایلد وادی یکی از پر طرفدارترین پارک های آبی در جهان است. این پارک در سال 1999 افتتاح شد تا به بازدید کنندگام طعم واقعی هیجان و آدرنالین بالا که تا به حال تجربه نکرده اند را بچشند. در وایلد وادی فرصت های زیادی برای تجربه ی انواع سواری های مختلف و آرامش به همراه دوستان و خانواده ی خود در تمام رده های سنی وجود دارند.


پارک آبی وایلد وادی، پارکی مجهز در دبی
پارک آبی وایلد وادی سریع ترین پارک آبی در حال رشد جهان است. این پارک در بین 20 پارک آبی برتر جهان در اروپا، آمریکا، آسیا و اطراف اقیانوس آرام قرار دارد. هیجان واقعی و لذت بردن مردم دبی و توریست ها باعث این انتخاب شده است. همچنین بزرگترین سواری ها در کل امارات در وایلد وادی قرار دارند. این پارک آبی وحشی اولین پارک آبی است که گواهینامه ISO را برای تکنولوژی ها و پیشرفت ها و ابعاد ایمنی در اختیار دارد. کارکنان این پارک با بیش از 41 ملیت مختلف به عنوان یک تیم در آن جا مشغول به کار هستند تا مهمانان و توریست ها یک روز بی عارضه و بی خطر و در سلامت کامل را سپری کنند. هر یک از کارکنان پارک آبی تحت آموزش های تخصصی 6 ساعت در ماه برای مهارت های به روز شده ی پارک تعلیم می بینند.


پارک آبی وایلد وادی، پارکی مجهز در دبی
 شخصی به نام الیس با تمام همکارانش، آژانسی جالب توجه از حیوانات در در پارک مدیریت می کنند. پارک وایلد وادی دارای سه رستوران،دو غرفه با میان وعده های عجیب و غواصی و دو فروشگاه برای خرید و سوغاتی است. مصرف الکل در این پارک ممنوع است و به طور منظم توسط کارکنان خود، پاک سازی محیط زیست را انجام می دهد. توسعه ی این مکان در حدی است که پیش بینی می شود در سال 2020 اندازه ی آن به 20 فوت برسد. ویژگی جالبی که  این پارک برنده ی جایزه ی نوآوری صنعت آب و فاضلاب معتبر جهان شده است، استفاده از تم ها و طراحی های سندباد در سراسر این مکان است.

کلیک ها: 28

آشنایی با پارک های آبی دوبی

همانطور که می دانید، دبی یکی از شهر های پر بازدید جهان است که سالانه عده ی زیادی از سرتاسر جهان به این شهر آمده و از جاذبه های گردشگری مدرن آن نهایت لذت را می برند. یکی از جاذبه های دیدنی این شهر که وفور در سرتاسر آن یافت می شود پارک های آبی هستند. همچنین یکی از دلایلی که بازدیدکنندگان و گردشگران از اقسام نقاط جهان به این شهر سفر می کنند، همین پارک های آبی هستند. اگر در ماه های آفتابی سال به این پارک ها می روید از هوای عالی و نور آفتاب نیز لذت خواهید برد. همچنین این جاذبه ی گردشگری یکی از مکان هایی است که افراد با تمام گروه سنی از آن لذت می برند و لحظات هیجان انگیزی را در آن می گذرانند. در ادامه قصد داریم تا شما را با بهترین پارک های آبی این شهر آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.


آشنایی با پارک های آبی دبی
1- Legoland Waterpark

در این پارک آبی به شدت می توانید خوش گذرانی کنید و اوقات خوشی را برای خود به ارمغان بیاورید. همچنین این پارک آبی محل مناسبی برای کودکان است. که البته می توانند در این مکان تمرین هایی که برا تقویت ذهن کودک است را انجام دهند. یکی از این فعالیت های طراحی شده، قایق سازی است که در آن کودک می تواند قایق رویاهای خود را بسازد و سپس آن را بیازماید. این پارک یکی از محل های مناسب برای کودکان و خانواده ها است زیرا می توانند اوقات خوبی را در کنار هم بگذرانند.


آشنایی با پارک های آبی دبی
2- Aquaventure

این پارک آب در استراحتگاه  Atlantis The Palm قرار گرفته است و به عنوان بزرگ ترین پارک آبی دبی در سرتاسر دنیا شناخته شده است. همچنین این مکان به قدری هیجان انگیز است که مطمئنا آدرنالین خون شما به شدت افزایش می یابد. این پارک به تنهایی شامل 2 برج اصلی است که به یک سرسره ی آبی متصل می شود. برای کسانی که عاشق هیجان هستند، انتخاب های زیادی وجود دارد.


آشنایی با پارک های آبی دبی
3- Wild Wadi

یکی از پارک هایی است که منظره ی بسیار زیبایی دارد، این پارک یکی از مکان های اصلی دوبی است. Wild Wadi Waterpark یکی از مکان های تفریحی دوبی است که سالانه عده ی زیادی، به ویژه گردگشران از آن دیدن می کنند و در این مکان به تفریح می پردازند. همچنین جالب است بدانید که این پارک آبی در سال 1999 ساخته شد و از آن زمان به بعد محل تفریج جوانان و خانواده ها شد. این پارک بیش از 15 سال است که ساخته شده ولی امکانات آن همچنان به روز است.

4- Splash Pad at The Beach

این پارک آبی یکی از پارک های ایمن تفریحی است. Splash Pad at The Beach محلی برای تفریح خانواده ها و کودکان است و سالانه عده ی زیادی را به خود جذب می کند.

کلیک ها: 44

لذت تفریح و خرید در دبی

 لذت تفریح و خرید در دبی

دبی، یکی از مقصدهای محبوب مسافرت در بین ایرانیان است. البته از سرتاسر دنیا هم گردشگران زیادی به دبی سفر می کنند. دبی دارای جاذبه های فراوانی است و همین باعث شده که هر سال گردشگران زیادی از این شهر دیدن کنند. یکی از برنامه هایی که پیشنهاد می کنیم در تور دبی انجام دهید، بازدید از مراکز خرید این شهر می باشد. دبی به عنوان یکی از شهرهای تجاری به شمار می آید که از نظر تجاری و اقتصادی در رتبه های بالای جهانی قرار دارد. با ما همراه باشید تا معروف ترین مراکز خرید دبی را به شما معرفی کنیم.

دبی مال بزرگترین مرکز خرید دبی

 لذت تفریح و خرید در دبی

یکی از برترین مراکز خرید دبی، دبی مال می باشد.  شما در دبی مال، می توانید انواع برندها را پبدا کنید. دبی مال، دارای امکاناتی از جمله هزار و دویست فروشگاه، بیست و دو سالن سینما، یک زمین یخ استاندارد المپیک، آکواریوم و حیات وحش زیر آب، شهربازی و تعداد زیادی رستوران می باشد و به همین دلیل بزرگترین مرکز خرید دنیا محسوب می شود. شما در این مرکز، علاوه بر خرید می توانید اوقات خوبی نیز سپری کنید. در طبقه اول این مرکز خرید، خیابان مد با کلکسیونی از گران ترین و لوکس ترین برندهای پوشاک جهان قرار دارد که برندهایی هم چون ورساچه، گوچی، دولچه و گابانا، لویی ویتون، شانل، کریستین دیور و آرمانی در این مکان یافت می شود. هم چنین بزرگترین بازار طلای سرپوشیده جهان نیز در همین مرکز خرید قرار دارد. برای رسیدن به این مرکز خرید، بهترین گزینه مترو است.

مرکز خرید ابن بطوطه

 لذت تفریح و خرید در دبی

مرکز خرید ابن بطوطه دبی در بزرگراه شیخ زاید، نزدیک ورودی 6 منطقه آزاد جبل علی قرار دارد. نام این بازار از روی اسم جهانگرد معروف اهل مراکش که در قرن 14 میلادی می زیسته، گرفته شده است. معماری این مرکز خرید با توجه به ماجراهایی که این جهان گرد در طول سفر خود داشته، طراحی شده و دارای شش بخش می باشد. هر کدام از این بخش ها، ویژگی ساختاری معماری و هنر آن دوران یعنی قرن چهاردهم را تداعی می کنند. مثلا در بخش ایران، طاق های هلالی آجری و کاشی کاری های فیروزه ای، فضایی سنتی ایران را نشان می دهد. این مرکز خرید، بزرگترین مرکز خرید جهان به شمار می رود.
شما می توانید در سفر خود به دبی، هر کالایی از جمله ساعت، جواهرآلات، عطر و ادکلن، لوازم آرایش، کامپیوتر و لوازم جانبی آن، کیف و کفش، اسباب بازی و جدید ترین مد های لباس را خریداری نمایید. تمام مراکز خرید دبی، دارای پارکینگ، سیستم های خنک کننده قوی، رستوران ها و کافی شاپ های متعدد می باشند. قیمت اجناس در این مراکز خرید، ارزان است؛ زیرا در دبی مالیات فروش پرداخت نمی شود. ساعت کاری این مراکز از ساعت 10 صبح تا 10 شب می باشد. پیشنهاد می کنیم اگر به شهر دبی سفر کردید، حتما به مراکز خرید این شهر سری بزنید.

کلیک ها: 49

بهترین تفریحات شبانه در دبی

بهترین تفریحات شبانه در دبی

دبی، به عنوان زیباترین شهرهای مدرن دنیا به شمار می رود. این شهر به دلیل معماری منحصر به فرد و بی نظیرش، گردشگران زیادی را به سمت خودش جذب کرده است. شما در دبی می توانید تفریحات زیادی انجام دهید. تور های دبی به دو دسته، تورهای روزانه و تورهای شبانه تقسیم شده اند. تور های روزانه شامل رفتن به سواحل، پارک های آبی و ... می باشد. اما تور های شبانه حس و حال دیگری دارد. با ما همراه باشید تا بهترین تفریحات شبانه در دبی را به شما معرفی کنیم.  

بیابان گردی

بهترین تفریحات شبانه در دبی

اگر به حیات وحش علاقه مند هستید، پیشنهاد می کنیم در تورهای طبیعت گردی شبانه شرکت کنید. بهترین زمان برای بیابان گردی، بعد از طلوع خورشید است. این زمان بهترین فرصت برای مشاهده و رصد حیوانات و جانوران خاص بومی می باشد. شما می توانید در تور بیابان گردی، شتر سواری کرده و از مناظر زیبای اطراف دیدن نمایید. آب و هوای مساعد بیابان در شب، این فرصت را به شما می دهد که از زیبایی های کویر لذت ببرید.

عکاسی

بهترین زمان برای عکس گرفتن از کوچه پس کوچه های قدیمی و تاریک دبی، بعد از طلوع خورشید است. شما می توانید در خیابان ها قدم بزنید و از زندگی واقعی اهالی دبی عکاسی کنید. بهترین سوژه ها برای عکاسی، مردمان بومی، مساجد، خیابان ها و ... می باشد.

تماشای فیلم در Claw BBQ

بهترین تفریحات شبانه در دبی

یکی از تفریحات شبانه در تور دبی، تماشای فیلم از روی پرده می باشد. شما در تور دبی، می توانید فیلم های کلاسیک تا سینمای مدرن را تماشا کنید. هم چنین شما می توانید علاوه بر تماشای فیلم، از خوردن غذاهای خوشمزه نیز لذت ببرید.

کلاب گلف اماراتی ها

شما در تور دبی، می توانید هر شب در زمین گلف Emirates Golf Club، بازی هیجان انگیز و فوق العاده ایی را تماشا کنید.

اسب سواری

یکی از هیجان انگیز ترین تفریحات شبانه در دبی، اسب سواری بعد از نیمه شب زیر نور ماه است. هر دور اسب سواری، حدود 90 دقیقه می باشد. هم چنین اگر نمی توانید به صورت حرفه ای، اسب سواری کنید، نگران نباشید؛ توسط مربی های باشگاه، آموزش های لازم به شما داده می شود. البته توجه داشته باشید قبل از مراجعه به باشگاه اسب سواری، حتما وقت رزرو کنید.

کلیک ها: 56