امنیت اینترنتی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

امنیت اینترنتی

با پیشرفت تکنولوژی افراد بیشتر از اینترنت برای خرید، پرداخت قبض و .... استفاده می کنند و به همین دلیل، تامین امنیت اینترنتی صحیح بیش از همیشه اهمیت پیدا می‌کند. نکاتی وجود دارند که می‌توانید برای حفظ امنیت اینترنتی بیشتر آن‌ها را انجام دهید. در این مقاله ۱۰ توصیه مهم برای کمک به حفاظت از شما و پولتان را به شما معرفی می کنیم؛ با ما همراه باشید.

توصیه های مهم برای امنیت اینترنتی

1. از گذرواژه‌های (پسوردهای) قدرتمند استفاده کنید

امنیت اینترنتی

گذرواژه‌ی قدرتمند باید شامل هشت کاراکتر یا بیشتر از جمله حروف، اعداد و نمادها باشد تا کسی نتواند به راحتی آن را حدس بزند. حتما برای حساب‌های مالی‌تان و هر سایتی که آنلاین استفاده می‌کنید؛ از نام کاربری و گذرواژه‌های متفاوت استفاده کنید.

2. مواظب اعدادی که استفاده می‌کنید باشید

هرگز از کد ملی‌تان (یا هر اطلاعات حساس دیگری، مانند شماره‌ی شناسنامه یا سال تولد) برای گذرواژه، نام کاربری، یا پین‌کد استفاده نکنید.

3.مراقب ایمیل‌های عجیب باشید

به ایمیل‌هایی مشکوک پاسخ ندهید. ممکن است ایمیلی برای شما فرستاده شود که ادعا کند از سوی بانک (یا هر شرکت دیگری) ارسال شده‌ و از شما جزئیات حساب‌تان را درخواست بکند، مطمین باشید که هیچ بانکی برای کسب اطلاعات شخصی شما از این راه اقدام نمی کند.

4. نسبت به پیوست (ضمیمه)‌ ایمیل‌ها هشیار باشید

امنیت اینترنتی

کلیک کردن روی پیوست (ضمیمه) ایمیل‌ها یا نرم افزارهای رایگان منابع نامشخص هرگز ایده‌ی خوبی نیست. ممکن است با این کار کامپیوترتان در معرض کلاهبرداری و سرقت اینترنتی قرار بگیرد. فراموش نکنید لینک‌هایی که در ایمیل یا هر پیام دیگری از سایت‌های شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنید؛ می‌توانند مضر یا متقلبانه باشند و به راحتی به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کنند.

5.مراقب میزان اطلاعاتی که در اینترنت به اشتراک می‌گذارید باشید

دقت داشته باشید که تمام اطلاعات شخصی تان را در سایت های اجتماعی به اشتراک نگذارید، هر چقدر بیشتر درباره‌ی خودتان در سایت‌های شبکه‌های اجتماعی پست بگذارید، استفاده از آن اطلاعات جهت دسترسی به حساب‌های‌تان، سرقت هویت و … برای افراد سودجو راحت‌تر خواهد بود.

 6.مواظب باشید چه چیزی را (و در کجا) کلیک می‌کنید

بهتر است سایت هایی را دنبال کنید که با «https» شروع می‌شوند؛ «s» انتهای آن به امنیت اشاره دارد. این سایت‌ها برای کمک به حفاظت از اطلاعات‌تان اقدامات بیشتری انجام می‌دهند. دقت داشته باشید که اگر به لینکی مشکوک شدید که ممکن است ویروسی باشد یا اطلاعات خصوصی‌تان را به سرقت ببرد، روی آن کلیک نکنید.

7. امنیت گوشی هوشمندتان را تامین کنید

حتما برای دستگاه موبایلتان رمز عبور بگذارید؛ زیرا این کار به حفظ امنیت اطلاعات کمک می‌کند. با توجه به تلفن‌تان، این اقدام را می‌توان به صورت گذاشتن رمز ورود، کشیدن الگو، یا حتی اثر انگشتی انجام داد.

امنیت اینترنتی

8.در گوشی‌تان اطلاعات حساس را ذخیره نکنید

اطلاعات حساس شامل شماره‌های حساب بانکی، اطلاعات هویتی، گذرواژه‌ها و سایر جزئیات خصوصی مانند پاسخ به پرسش‌های امنیتی می‌شود. اگر شما تمام کارهای بانکی خود را از طریق موبایل انجام می دهید، لازم نیست نگران باشید زیرا بانک اطلاعات یا گذرواژه‌های شما را به معرض دید عموم نخواهد گذاشت.

9. پیش از دانلود اپلیکیشن فکر کنید

بهتر است قبل از دانلود یک اپلیکشن، در مورد حفظ حریم خصوصی و اینکه به چه اطلاعات شخصی می‌تواند دسترسی پیدا کند، توجه کنید. بهترین کار این است که اپلیکیشن را از فروشگاه‌های معتبر و دارای مجوز دانلود و خریداری نمایید.

10.تکنولوژی که استفاده می‌کنید را به روز نگه دارید

امنیت اینترنتی

حتما سیستم عامل کامپیوترتان، مرورگر اینترنت، و نرم افزار روی دستگاه موبایل‌تان را بروزرسانی کنید. به روز رسانی‌ها عموما شامل آخرین پچ‌های امنیتی می‌شوند. پیشنهاد می کنیم یک آنتی‌ویروس و نرم افزار ضد جاسوسی قوی نیز نصب کنید؛ زیرا این برنامه‌ها کمک می‌کنند که برنامه‌های مضر پیدا بشوند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر