انجام تکالیف مدرسه

انجام تکالیف مدرسه

مجبور کردن کودکان به انجام تکالیف مدسه کار بسیار سختی برای برخی والدین می باشد و ممکن است آنها را مجبور به غر زدن و التماس کردن برای انجام این کار کرده باشد. در این مطلب در مورد برنامه ریزی درباره تکالیف مدرسه، انجام ندادن آن توسط کودکان و بی دفتی و عجله در انجام آن صحبت خواهیم کرد

برنامه ریزی در انجام تکالیف مدرسه

انجام تکالیف مدرسه

اگر از غر زدن، التماس کردن، و یادآوری مکرر خسته شده اید و دوست دارید به روش هایی بهتر فرزندانتان تکالفشان را انجام دهند به شما پیشنهاد می کنیم این قسمت را مطالعه کنید:

1.مسئولیت انجام تکالیف را به آنها بسپارید: به صورتی با آنها رفتار کنید که متوجه شوند که تنها مسئول انجام تکالیف خودشان هستند و در انجام تکالیفشان کمکی به آنها نکنید و خود را درگیر تکالیف آنها نکنید اگر در تکالیفشان کمکشان کنید در این صورت آنها احساس مسئولیت کمتری پیدا خواهند کرد. همچنین محیطی مناسب برای انجام تکالیف برای فرزندتان فراهم کنید.

2.زمان و محل انجام تکالیف را مشخص کنید: اگر زمان و مکان مشخصی برای این کار باشد حتی زمان هایی که کودکتان تکلیفی ندارد در آن زمان ها خود را مشغول خواندن و یا نوشتن مطلب دیگری می کند. مثلا می توانید بگویید: بعد از خوردن شام و شستن ظرف های آن روی میز ناهار خوری می توانی تکالیفت را انجام دهی.

انجام تکالیف مدرسه

3.فضایی مناسب شخصیت فرزندتان ایجاد کنید: سعی کنید فضایی را انتخاب کنید که فرزند شما در آنجا احساس آرامش دارد و نزدیک او نوشیدنی و مقداری خوراکی قرار دهید و فضا را متناسب با شخصیت فرزندتان ایجاد کنید مثلا برخی بچه ها با یک موسیقی آرام و باز کردن پنجره و آمدن هوای تازه بهتر درس می خوانند ولی برخی دیگر باید در سکوت کامل این کار را انجام دهند و با کوچکترین صدایی حواسشان پرت می شود. بنابراین مکان انجام تکالیف فرزندتان را متناسب با شخصیت او درست کنید.

4.تنبیه و جایزه برای انجام تکالیف ممنوع: تنبیه و یا جایزه برای انجام ندادن تکالیف باعث ایجاد استرس در کودک می شود و باعث از بین رفتن تمرکز او بر روی روند آموزش می شود زیرا مدام به این موضوع می اندیشد که جایزه بگیرد و یا تنبیه نشود. و حتی ممکن است به این نتیجه برسد که جایزه زیاد هم خوب نیست و یا تنبیه زیاد هم بد نیست و آنطور که خود میپسندد رفتار کند.

با انجام ندادن تکالیف فرزندم چه کنم؟

انجام تکالیف مدرسه

معمولا کودکان انجام دادن تکالیف را اولویت آخر قرار می دهند، شما باید فرزندتان را متوجه کنید که انجام تکالیف برای آنها نه تنها اهمیت دارد بلکه لازم و ضروری نیز می باشد. چه کنیم تا فرزندانمان به این موضوع پی ببرند؟

1.ملاقاتی با معلم فرزندتان داشته باشید: برای اینکه درک صحیحی از تکالیف فرزندتان داشته باشید، با معلم فرزندتان جلسه ای بگذارید. و از اینکه فرزندتان در مدرسه و یا کلاس مشکلی ندارد مطمئن شوید. در برخی موارد بچه ها بنابر وجود مشکلات بزرگتر به انجام تکالیف خود بی میل تر می شوند. بنابراین بهتر است این مورد را در نظر بگیرید.

2.زمانی برای انجام تکالیف برای فرزندتان تعیین کنید و در این زمان کنار او باشید: می توانید زمان هایی که مشغول کارهایی مانند: پرداخت صورتحساب و قسط ها و یا خواندن روزنامه و در کل کارهایی که با کتاب و دفتر در ارتباط هستید را هماهنگ کنید با زمانی که فرزندتان می خواهد تکالیفش را انجام دهد تا با یکدیگر پشت یک میز بنشینید و بنابراین به تکالیف فرزندتان نظارت داشته باشید اما این را فراموش نکنید که تمرکزتان باید روی کار خودتان باشد و همچنین زمان هایی که فرزندتان تکلیفی ندارد باید این موضوع را بداند که در این زمان ها باید کارهای فوق برنامه انجام دهد.

انجام تکالیف مدرسه

3.یک بسته کارت به معلم او بدهید و از او بخواهید راجع به انجام دادم و یا ندادن تکالیف فرزندتان بنویسد: می توانید یک بسته کارت و یا یک دفترچه کوچک برای معلم فرزندتان بفرستید و از او بخواهید آخر هر هفته برای شما در آن بسته و یا دفترچه بنویسد که در طول هفته فرزندتان تکالیفش را انجام داده است یا نه. و در صورتی که تکالیفش را انجام نداده است از او بخواهید که روز جمعه این کار را انجام دهد و در صورتی که فرزندتان در آن روز کلاس های هنری و یا ورزشی دارد انجام این تکالیف باید قبل از رفتن به کلاس های متفرقه او باشد. همچنین اگر فرزندتان فراموش کرد که کارت و یا دفترچه را از معلمش بگیرد و به خانه بیاورد از او بخواهید گزارشی از آخرین کتابی که خوانده به شما بدهد به اینصورت دیگر فراموش نخواهد کرد کارت و یا دفترچه را به خانه بیاورد.

4.از دانش آموزی بزرگتر برای آوردن تکالیف فرزندتان کمک بخواهید: از یک دانش آموز بزگتر بخواهید که تکالیف فرزندتان را به خانه بیاورد و در زمان انجام تکالیف کنار او باشد و او را راهنمایی کند و یادتان باشد در موقع انجام تکالیف فراموش نکنید که یک بزرگتر کنار آنها باشد تا از بازی و صحبت کردن در آن زمان ها جلوگیری شود.

چه کنم تا فرزندم در هنگام انجام تکالیف بی دقت و عجول نباشد؟

انجام تکالیف مدرسه

معمولا کودکان انجام تکلیف مدرسه را مانند یک مانع برای انجام کارهایی که دوست دارند میبینند و بنابراین آن را با عجله انجام می دهند. در ادامه راه حلهایی برای حل این مشکل به والدین پیشنهاد می شود.

1.زمانی را برای انجام تکالیف فرزندتان مشخص کنید: یک حداقل زمانی را برای فرزندتان تعیین کنید و از او بخواهید در این زمان تکالیفش را انجام دهد و بعد از اتمام این زمان به او اجازه دهید به کارهای دیگری که علاقه دارد برسد.

2. به فرزندتان نشان دهید که چقدر انجام تکالیف برای شما مهم می باشد: زمانی که تکالیف فرزندتان تمام شد آن را بررسی کنید بگذارید متوجه شود که برای شما انجام کامل و درست تکالیف مهم است و اگر تکالیفش را به خوبی انجام داده است جملات مثبتی به او بگویید و سوالاتی در مورد تکالیفش از او بپرسید.

انجام تکالیف مدرسه

3.نگذارید کودکتان خسته بشود: اگر متوجه می شوید که کودکتان خسته است با معلم او صحبتی داشته باشید تا دلیل خستگی او را بیابید اگر خستگی او به دلیل انجام تکالیف زیاد است از معلم او بخواهید تغییری در مقدار تکالیف او بدهد و مقدار تکالیف را متناسب با انرژی او تعیین کند زیرا کودکی که خسته باشد با بی دقتی تکالیفش را انجام می دهد.

4.فعالیت های فوق برنامه را برای تابستان بگذارید: گاهی برنامه های بسیار باعث می شود که فرزندتان برای انجام دادن تمام آنها عجله کند بنابراین می توانید برخی از فعالیت های فوق برنامه را برای تابستان بگذارید تا فرزندتان کارهایش کمتر و تمرکزش بشتر بشود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مدرسه الاحمدیه دبی

تلاش فیزیکدان ها برای انجام آزمایشی غیرممکن تبدیل نور به ماد

بعد از انجام معاینه چشمی می توانم رانندگی کنم؟

سارا کوچولو به مدرسه می رود

آنچه شما می توانید در بیماری آسپرژیلوزیس انجام دهید

اقداماتی که در رفلاکس نوزادان می توان انجام داد

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر