انفجار بیماری های قلبی عروقی اکتسابی

برخلاف نظر عامه این سرطان ها نیستند که در سال های آینده گریبان نظام بهداشتی ایران را می گیرند. شیوع سرطان بیش از هر عامل خارجی وابسته به ژنتیک و البته مقادیری بدشانسی است که بیشتر آن ها هم با یا بدون رعایت سبک زندگی رخ می دهند. (هر چند با رعایت سبک زندگی سالم می توان کمی از تعداد آن کم کرد). این که در این روزها صدای سرطان را بیشتر می شنویم ناشی از گسترش تشخیص و انواع غربالگری است که موارد را زودتر تشخیص داده و برای درمان اقدام کنند.

 

انفجار بیماری های قلبی عروقی اکتسابی
اما در دهه های آتی بیماری های قلبی و عروقی افزایش چشم گیری خواهند داشت و اتفاقا این بیماری ها بیشتر با سبک زندگی ما مرتبط هستند. یعنی با کمی دقت بیشتر در انتخاب غذاهای مصرفی، ورزش، رفتار و عادات ما می توان تا حد زیادی از ابتلا به این نوع بیماری ها پیگشیری کرد. قطعا هزینه ی یک زندگی سالم بسیار پایین تر از درمان های گران قیمت و گاهی اعمال جراحی است. در ادامه نکاتی را که می تواند از ابتلای ما به این بیماری ها پیشگیری کند بررسی می کنیم.
اگر چه اخیرا تحقیقات نشان داده مصرف چربی ارتباط مستقیمی با افزایش ریسک بیماری های قلبی عروقی ندارد، اما کماکان رعایت در مصرف متناسب چربی نکته ی مهمی برای عدم ابتلا به آرترواسکلروز است. پیشنهاد می شود در رژیم غذایی چربی کمی وجود داشته باشد و به خصوص از روغن های حیوانی استفاده نشود. همچنین دقت به روغن بدون پالم و حدالامکان استفاده از روغن هایی چون روغن زیتون و کنجد موجب کاهش LDL و افزایش HDL می شود که شانس ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

 

انفجار بیماری های قلبی عروقی اکتسابی
فشار خون نه تنها بر قلب که بر کارکرد کلیه ها، مغز، بینایی، کبد و دیگر اندام ها تاثیر می گذارد. استفاده ی کم از نمک، غذاهای تراریخته و چربی های ترانس موجب کنترل فشار خون و در نتیجه سلامت قلب می شود. بهتر است در حین پخت و پز نمک به غذا اضافه نشود و تنها در حین مصرف غذا هر کس به میزان نیاز از نمک استفاده کند. این گونه نه تنها نمک وارد شده به بدن کاهش می یابد، بلکه ید موجود در نمک که برای پیشگیری از بیماری های تیروئید مورد نیاز است توسط گرمای غذا از بین نمی رود.
عدم تحرک نه تنها باعث ضعف عضلات بدن که باعث ضعف قلب و ناتواتی آن در مواقع بحرانی چون استرس زیاد می شود. حداقل سی دقیقه ورزش روزانه علاوه بر فوایدی که برای مغز، ریه، ماهیچه ها و هورمون های بدن دارد، تاثیر زیادی بر قدرت قلب می گذارد. با توجه به نوع زندگی امروز ما، ورزش نکته ی بسیار مهمی است که نباید از آن غافل شد.

 

انفجار بیماری های قلبی عروقی اکتسابی
مصرف دخانیات و به خصوص سیگار منشا تعداد زیادی از بیماری ها است. از سرطان دهان، ریه، معده و مثانه گرفته تا کاهش کاکرد مغز، اختلالات قلبی، افزایش شانس آمبولی و ترومبوز و... شانس ابتلا به این بیماری ها با مصرف روزانه و مدت سال های مصرف رابطه ی تصاعدی دارد. ترک سیگار موجب کاهش ریسک نشده اما مداومت در مصرف آن روز به روز شانس ابتلا به بیماری ها را بیشتر می کند.
ابتلا به برخی بیماری های روانی هم می تواند شانس بیماری قلبی را افزایش دهد. به خصوص در عدم رعایت موارد فوق یک شوک روانی به سادگی موجب سکته یا حتی مرگ می شود. درمان زودرس بیماری های روانی چون اختلالات اضطراب، افسردگی، وسواس و... در مراجعه به روانپزشک احتمال ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد و البته برای بیمار و اطرافیان وی زندگی بهتری فراهم می کند.

متاسفانه نوع زندگی ما در عصر حاضر همراه با سبک زندگی ای است که تمام موارد خطر بیماری قلبی در آن حضور دارد. اما با رعایت چند مورد ساده نه تنها از بیماری قلبی که از مشکلات دیگر جلوگیری می کند و ما را از فضای بیمارستان و هزینه های سرسام آور درمان معاف می کند.

 

انفجار بیماری های قلبی عروقی اکتسابی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

موزه بطری های شیشه ای پاتایا تایلند

برج های دوقلوی پتروناس کوالالامپور مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد