انواع یبوست و روش های درمان آن در طب سنتی

یبوست به انواع مختلفی تقسیم می شوند اما مشخصه بارز همه آنها این است که در هنگام دفع مدفوع افراد دچار درد می شوند و نمی توانند به راحتی  اجابت مزاج داشته باشند. این بیماری می تواند به صورت موقت ایجاد شود و عوامل مختلفی در ایجاد آن موثر باشد از این عوامل می توان به حاملگی و زایمان که می تواند فشار زیادی را به سیسم تحتانی بدن و ولگن وارد کند و همچنین تغذیه اشتباه اشاره کرد. مهم ترین عامل یبوست در این افراد بی اشتهایی و عدم میل صحیح غذا می باشد. خشکی و سفتی مدفوع که باعث می شود روده ها به آسانی نتوانند مدفوع را دفع کنند و اجابت مزاج را برای این افراد دشوار می کند یبوست می نامند.

یکی از انواع یبوست که معمولا در افراد ایجاد می شود یبوست های ناشی از تغذیه غلط است این نوع یبوست معمولا نسبت به انواع دیگر آن در بین افراد جامعه بیشتر دیده می شود در این حالت در واقع کبد دچار سوء مزاج می شود در این حالت کبد به راحتی نمی تواند از شر مواد غذایی اضافی خلاص شود و این عدم رهایی بر معده ودستگاه گوارش وروده ها هم اثر می گذارد در نتیجه افراد دچار مشکلات صفراوی هم خواهند شد. برای درمان این نوع از یبوست باید جوشانده های ضد صفرا و ضد بلغم وسودا مصرف شود تا بتواند کبد را پاک سازی کند.

انواع یبوست و روش های درمان آن در طب سنتی

نوع دیگری از یبوست مربوط به بد کار کردن غدد بدن می باشند در این حالت غده تیروئید که در سوخت وساز بدن دخالت دارد می تواند باعث ایجاد مشکلاتی از این دسته شود بهتر است این افراد برای جلوگیری از سو هاضمه از راه های زیر استفاده کنند در ابتدا می توانید از جوشانده گل گاو زبان ،عناب ، بادرنجبویه و بهارنارنج استفاده کنید که می توان آنها را با موادی مانند تخم ریحان و گل ختمی مخلوط کرد. برای این کار باید از هر 3 روزی 3بار میل کنید بهتر است یکی از این وعده ها پیش از خواب باشد حتما باید یکی از وعده های مصرف اینگونه جوشانده در ابتدای صبح باشد که باعث شود اجابت مزاج راحت تر انجام شود.

یکی دیگر از دسته های انواع یبوست مربوط به نوع مزمن آن در افراد است که معمولا در کودکان و افرادی که دچار مشکلات عاطفی شده اند یا دچار مشکلاتی از این قبیل هستند بروز می کند این گونه مشکلات را معمولا در شرایط عاطفی برای افراد بروز می کند یا در کودکان در اثر استرس وناراحتی های خانوادگی دیده می شود.

بهتر است در این شرایط به این افراد مواد ملین بدهید از انواع غذاهای ملین می توان به حریره بادام شیرین اشاره کرد که می تواند در این شرایط تا حدود زیادی مفید باشد.

انواع یبوست و روش های درمان آن در طب سنتی

یکی دیگر از انواع یبوست یبوست های بعد از زایمان است که اغلب در مادران به دلیل شیردهی ایجاد می شود معمولا در دوران بارداری فشار زیادی به اندام های تحتانی در مادران وارد می شود این فشار معمولا به قسمت های روده ها هم وارد شده که باعث ایجا یبوست در مادران می شود این افراد باید سعی کنند که از خوردن مواد خام بپرهیزند وبیشتر مواد را به صورت پخته مصرف کنند مهم ترین عامل ایجاد یبوست در افراد مختلف استفاده از مواد خام ونپخته است که دستگاه گوارش را برای دفع باقی مانده آن ها به زحمت می اندازد می توانید زنان باردار از داروهای سنتی مانند لینت بخش و دانه های گیاه لعاب دار و روغن زیتون برای راحت کردن اجابت مزاج در آنها استفاده شود. بادام شیرین برای این زنان هم می تواند یکی از درمان های خانگی مفید به حساب آید.

انواع یبوست و روش های درمان آن در طب سنتی

همچنین موادی مانند ترنجبین هم باعث ازدیاد شیر در مادران می شود هم اینکه مشکل یبوست را در زنان باردار تا حدود زیادی کم خواهد کرد باید. نوع دیگری از انواع یبوست که در کودکان دیده می شود معمولا ناشی از استرس وعدم تغذیه صحیح در این کودکان است برای رفع این مشکل در کودکان از تخم کتان و لینت استفاده کنید .همچنین می توانید از گل قند افتابی یا عسل به همراه ترکیبات گل سرخ بهره ببرید.

انواع یبوست و روش های درمان آن در طب سنتی

برای کودکان می توانید هر شب به انها 10 عدد آلو بخارا یا 5عدد انجیر خشک بدهید این ترکیب هم می تواند تا حدود زیادی مشکلات یبوست را در کودکان کاهش دهند نباید یبوست را در کودکان دست کم گرفت زیرا می تواند آسیب هایی را به دستگاه گوارش در آنها وارد کند. گاها دیده شده که یبوست در کودکان با خونریزی همراه می باشد که می تواند علائم و پیامد های بدی را در کودک به همراه داشته باشد برای رفع این مشکل در کودکان از گل همیشه بهار ،انجیر و دم اسب استفاده کنید این مواد هم مسهل هستند ودستگاه گوارش را روان می کنند هم تا حدودی باعث بهبود زخم های گوارشی و جلوگیری از خونریزی در این کودکان خواهند شد سعی کنید کاری کتید که دفعات اجابت مزاج را در کودکان بالا ببرید.

انواع یبوست و روش های درمان آن در طب سنتی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

مرکز خرید ان گی آن سیتی مالزی سنگاپور

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر