اکوسیستم بیابان چیست؟

اکوسیستم به سادگی به معنای سیستم های زیست محیطی است. محیط زیست(اکولوژی) به عنوان مطالعه اکوسیستم تعریف شده است. اکولوژیست ها تعامل همه ارگانیسم ها را در یک اکوسیستم مطالعه می کند. این مطالعه شامل تعاملات پیچیده میان هزاران گیاه و حیوانات با زندگی میکروب ها در زیر خاک تا اثرات جنگل های بارانی استوایی در جو زمین است. مطالعه انجام شده توسط اکولوژیست ها می تواند به ما در درک بهتر دنیای اطراف ما کمک کند که بتوانیم زندگی خود را به نحو مثبت با بهبود محیط، مدیریت منابع طبیعی و حفاظت از سلامت عمومی، تحت تاثیر قرار دهیم. اکولوژی همچنین اطلاعاتی در مورد مزایای اکوسیستم ها و همچنین نحوه استفاده از منابع زمین را به گونه ای ارائه می دهد که محیط زیست سالم برای نسل های آینده را فراهم کند.

 

اکوسیستم بیابان چیست؟

بیابان
در حالی که بیابان ها خشک هستند، آنها را می توان در سراسر جهان یافت. در حالی که ما ممکن است به بیابان به عنوان یک قطعه گرم و خشک از زمین فکر کنیم، می تواند سرد نیز باشد. صرف نظر از منطقه، هر بیابان معمولا در شب سرد است و بارش بسیار کمی دارد. اگرچه، گیاهانی که تولید می شوند با چنین شرایط زندگی سازگار هستند. چندین مورد اکوسیستم بیابان را تشکیل می دهند. از جمله آنها عبارتند از: ساختار- مشخصات -حیوانات - گیاهان
اکوسیستم وابسته به نوع بیابان است؛ بیابان های معتدل، بیابان های سرد، و یا بیابان گرم و یا نیمه گرمسیری. بیابان های داغ و بیابان های سرد دارای انواع مختلف اکوسیستم هستند. با این حال، با وجود اینکه بسیار متفاوت هستند، این دو نوع بیابان دارای شباهت هایی هستند.

 

اکوسیستم بیابان چیست؟
شباهت های بیابان های معتدل و نیمه گرمسیری:
هر دو در سال کمتر از 10 اینچ باران دریافت می کنند.
هوای خشک در هر دو نوع بیابان یافت می شود.
هر دو شرایط زندگی سختی دارند که بر افراد یا حیواناتی که آنجا زندگی می کنند تاثیر می گذارد
گیاهان با آب کمتر و دمای سخت تر سازگار هستند.
حیوانات به لحاظ انرژی، مصرف غذا و زمانی که بیرون می روند و فعال می شوند، با شرایط سازگار هستند.
به طور کلی، بیابان ها از تعدادی از اجزای غیر زنده تشکیل شده اند - از جمله شن و ماسه، کمبود رطوبت و هوای گرم - اساسا چیزی که اکوسیستمی را ایجاد می کند زنده نیست. با این حال، تعدادی از عوامل زیست شناختی نیز وجود دارند که بر روی بیابان ها تاثیر می گذارند که شامل چیزهای زنده مانند گیاهان و حیوانات می شود.

 

اکوسیستم بیابان چیست؟
آب و هوا
بیابان های سرد
قطب جنوب نمونه ای از بیابان سرد است. درجه حرارت در واقع بسیار سرد است، می تواند منجر به مرگ انسان شود. به منظور زنده ماندن، حیواناتی که در این نوع بیابان زندگی می کنند با گذشت زمان سازگار شده اند. راه هایی که آنها انجام داده اند اضافه کردن لایه های اضافی چربی و یا نیاز به غذا و انرژی کمتر برای زنده ماندن است.
بیابان های نیمه گرمسیری
این بیابان ها برای بسیاری از گیاهان و حیوانات زیادی گرم است. حیواناتی که در این بیابان ها زندگی می کنند، آب کمتر می خورند و خود را سازگار کرده اند. از آنجایی که در طول روز خیلی گرم است، آنها شب بیرون می آیند و راحت تر می توانند مانور دهند اما، چون شب ها سرد است، مجبورند به شب های سردتر عادت کنند. گیاهان باید به آب کمتر خود را سازگار کنند، بنابراین آنها کم پشت و اغلب به زمین نزدیک هستند.
محل
کوه ها: دو عامل اصلی در ایجاد بیایان ها وجود دارد؛ بارش باران کوه ها و چرخش بادها. همانطور که هوا به سمت بالای دامنه کوه هل داده می شود خنک می شود و از آن سوی کوه شروع به باریدن می کند. در صورت وجود کوه های مرتفع تر، آب کمتری به آن طرف کوه میرسد. بنابراین بیابان ها اغلب در نزدیک مناطق کوهستانی دیده می شوند. مانند:
کوه های Caucasus در آسیا، جایی که کویر Karakum و Kyzyl Kum هستند
کویر Atacama، که تا حدی ناشی از کوه های Andes در شیلی است
بخش هایی از کالیفرنیا، جایی که کوه هایSanta Cruz وجود دارند
بیابان Sahara که تحت تاثیر تعدادی از کوه های مختلف قرار گرفته است

 

اکوسیستم بیابان چیست؟
الگوهای باد: الگوهای باد در جهان پیچیده هستند و نقش مهمی در جایی که بیابان ها در آن جا به وجود می آیند، بازی می کنند. بادهایی که در زمین می گردند، نتیجه تفاوت بین درجه حرارت استوایی گرمتر و همچنین دماهای قطبی که خنک تر هستند می باشند. پس از اینکه هوا در استوا گرم می شود، به سمت بالا حرکت می کند. سپس به سمت قطب شمال و به سمت قطب جنوب حرکت می کند، جایی که رطوبت را از دست می دهد، خنک می شود و قبل از بازگشت به استوا، فرو می نشیند. بنابراین الگوهای باد پایدارو الگوهای جابجایی در جهان می توانند به مکانی که کویر تشکیل می شود کمک کنند. گذر زمان تا حد زیادی بر کجا و چگونگی تشکیل بیابان اثر می گذارد. با گذشت زمان، بیابان ها از طریق گذر زمان زمین شناسی جابجا شده اند. این تغییر ناشی از بالا رفتن کوه ها و جریان آهسته قاره ها بوده است.
بیابان های قدیمی زمین شناسی وجود دارند مانند بیابان Sahara در شمال آفریقا، که 65 میلیون ساله است یا Kalahari در مرکز آفریقا. در آمریکای شمالی، سه تا از چهار بیابان اصلی در یک منطقه زمین شناسی وجود دارند که Range Province و Basin نام دارند. نیروهای فرسایشی هزاران سال گذشته، مناظر بیابانی را در طول بارش های سنگین شکل داده اند.

 

اکوسیستم بیابان چیست؟
درجه حرارت
درجه حرارت یک کویر با توجه به موقعیت جغرافیایی آن متفاوت است. با این حال، ویژگی تمام بیابانها خشکی است. گرما از طریق بخار آب منعکس شده است، که یا به شکل پوشش ابر و یا رطوبت است،که اثر خنک کننده دارد. به دلیل واکنش ها و خصوصیات، بیابان ها دمای شدیدی را تجربه می کنند، صرف نظر از اینکه گرم یا سرد باشد.
نوسانات دما می تواند اثرات دیگری داشته باشد. هوای سرد پایین می آید و هوای گرم بالا می رود، بنابراین تغییرات سریع دمای باعث می شود هوا به سرعت از یک مکان به مکان دیگر حرکت کند. از این رو، بیابان ها بادخیز هستند و این شرایط به تبخیر کمک می کند. حدود 90 درصد از نور خورشید در دسترس از طریق هوای پاک و خشک پراکنده می شود، که در مقایسه با آب و هوای شرجی معمولی 40 درصد از نور خورشید قابل دسترس است. نور خورشید اضافی دارای اشعه ماوراء بنفش است که می تواند باعث آسیب جدی به گیاهان، حیوانات و انسان ها شود.

 

اکوسیستم بیابان چیست؟
بارش
محیط بیابان بارش غیرمنتظره و نامساعدی دریافت می کند، هر چند این بارش در طبیعت کم است. مقدار بارش در سال های مختلف می تواند متفاوت باشد. بعضی سالها ممکن است به نظر برسد که کویر بیشتر از حد معمول بارندگی داشته است، اما بیشتر سالها بارش بسیار کمی دارد. در واقع یک سال تمام کویرمی تواند یک قطره باران رانیز نبیند.

 

اکوسیستم بیابان چیست؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

بروسلوز یا بیماری تب مالت چیست؟

خارشتر چیست؟

مد چیست؟

ایران می گوید پروژه GAP به اکوسیستم منطقه ای صدمه می زند

انسولین چیست؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر