اگر خارج از کشور دستگیر شوید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ - 5.0 out of 5 based on 1 vote
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اگر خارج از کشور دستگیر شوید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

قبل از سفر کردن به یکی از کشورهای خارجی، حتما از قوانین آن کشور اطلاع پیدا نمایید. شما به هر کشوری که سفر کنید، موظف هستید که از قوانین آن کشور اطاعت نمایید. بسیاری از مسافران این موضوع را کم اهمیت تلقی می کنند و دچار مشکلات بسیاری می شوند. لازم نیست از تمام قوانین کشور آگاه باشید ولی سعی کنید از مهم ترین قوانین آنها اطلاعاتی بدست بیاورید.  

قبل از رفتن، کمی بیشتر بدانید

اگر خارج از کشور دستگیر شوید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

پیشنهاد می کنیم قبل از سفر، در گوگل جست و جو کنید و  درباره قوانین پایه در سیستم قضایی کشور مقصد، قوانین مرتبط با مواد مخدر، الکل، باورهای مذهبی و نحوه پوشش اطلاعاتی بدست بیاورید. رعایت نکردن قوانین کشور مقصد، ممکن است برای شما دردساز شود و سفر شما را به یک کابوس تبدیل کند.

 آیا از دست مقامات و دولتمردان کمکی بر می‌آید؟

اگر به هر دلیلی دستگیر یا بازداشت بشوید، بهتر است با بخش امور خارجه دولت تماس بگیرید. اما به این مساله توجه کنید که دولت نمی‌تواند برای آزادی شما وثیقه‌ای بگذارد یا اینکه هزینه‌های حقوقی مربوط به خطای شما را بپردازد. در واقع مقامات کنسولی، فقط می توانند آسایش شما در زندان را فراهم کنند و اگر قرار است پولی از طرف خانواده برایتان فرستاده شود، به دست شما برسانند و از دسترسی شما به وکیل، مطمئن شوند.  البته مقامات از طریق چارچوب‌های قانونی کشور خارجی، اقدام‌هایی را انجام می دهند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانند شما را آزاد کنند. توجه داشته باشید که اگر تابعیت دوگانه دارید و در کشور دوم دستگیر شدید، تضمینی برای دریافت کمک از سوی دولت خودتان وجود ندارد. هم چنین اگر با پاسپورت دیگرتان سفر می‌کنید، ممکن است اصلا به ملیت شما اعتنایی نشود. اگر در کشور دیگری به عنوان شهروند زندگی می‌کرده‌اید، دیگر دارای شرایط  لازم برای دریافت کمک از سوی مقامات کشورتان نیستید.

بی‌خبری از موضوع، دفاع قابل قبولی نیست

اگر خارج از کشور دستگیر شوید چه اتفاقی خواهد افتاد؟
این مساله برای یک مادر استرالیاییِ صاحب ۴ فرزند، اتفاق افتاد. دوستانش بدون اطلاع او، یک تشک حصیری تایلندی را در کیف دستی او قرار داده بودند. این موضوع باعث دستگیری این زن شد. با وجود اینکه دوستانش، به پلیس اعتراف کردند، اما این خانم دو شب را در یک سلول زندانی بود و به پرداخت جریمه نقدی و زندان تعلیقی نیز محکوم شد. هم چنین تا چند سال اجازه ورود به ایالات متحده آمریکا را نداشت.

دستگیری و اتهام

اگر دستگیر و به جرمی متهم شدید، یکی از این سه حالت اتفاق می‌افتد:

•    ممکن است تحت قوانین آن کشور خارجی، محاکمه شوید.
•    اگر آن کشور را ترک کنید، ممکن است برای محاکمه، به همان کشور خارجی بازگردانده شوید.
•    ممکن است در کشور خودتان محاکمه شوید.

محاکمه تحت قوانین محلی

اگر خارج از کشور دستگیر شوید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر دستگیر و متهم شناخته بشوید، ممکن است قبل از زمان دادرسی و تشکیل دادگاه، مدتی را در زندان سپری کنید. زندان‌ها از شرایط بهداشتی، درمان و حقوق بشر، مساعدی برخودار نیستند. هم چنین وجود فساد در سیستم، یکی دیگر از مشکلاتی است که با آن مواجه خواهید شد. مساله دیگر مربوط به زبان آن کشور است که ممکن است شما به دلیل نداشتن تسلط، نتوانید از حقوق خودتان در دادگاه دفاع کنید.  

 استرداد به کشور خارجی برای محاکمه

اگر شما در یکی از کشورهای خارجی، مرتکب جرمی شده و متهم شناخته شده اید و به کشور خودتان برگشتید، اصلا به این معنی نیست که ماجرا تمام شده است. احتمالا شما در زمان تشکیل دادگاه، به کشوری که در آن متهم شده‌اید، بازگردانده می شوید. بعضی از کشورها با همدیگر قراردادهایی مبنی بر استرداد مجرمان امضا کرده اند. به این معنا که اگر فردی در کشور دیگر متهم شناخته شود، باید برای تشکیل دادگاه، به کشور مورد نظر برگردد. البته این شرایط ممکن است در موقعیت های متفاوت فرق کند و همیشه فرد به‌طور خودکار تحویل داده نمی‌شود. مثلا اگر فرد متهم به جرم سیاسی یا نظامی باشد، احتمالا استرداد مورد مخالفت قرار می‌گیرد، زیرا دولت ادعا می کند که شما تفهیم اتهام و تنبیه شده‌اید و دیگر لازم نیست که برای محاکمه برگردانده شوید. اگر تحت تعقیب قرار گرفته باشید، این احتمال وجود دارد که به دلیل تعصبات مرتبط با نژاد، جنسیت، مذهب، ملیت، یا عقاید سیاسی، با خطر مواجه شوید، در این صورت درخواست استردادتان با مخالفت روبه‌رو خواهد شد.

تشکیل دادگاه در کشور خودِ شخص

اگر خارج از کشور دستگیر شوید چه اتفاقی خواهد افتاد؟
اگر جرمی که شما مرتکب شدید، در کشورتان هم جرم محسوب بشود، ممکن است که به جای استرداد، در کشور خودتان محاکمه شوید.

سفر کردن به کشور های مختلف، شما را با فرهنگ و ملیت های مختلف آشنا می کند؛ اما باید حتما قبل از سفر، از قوانین آن کشور نیز کاملا آگاه شوید تا مشکلی برای شما پیش نیاید.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

روش جدید هدف قرار دادن تومورها با استفاده از نانوتکنولوژی

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

چگونه از رمز عبور خود محافظت کنیم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد