قلعه الموت قزوین(1)

قلعه الموت قزوین(1)

قلعهٔ الموت یا دژ الموت مقرّ حسن صباح یکی از قلاع تاریخی ایران است. دژ الموت در منطقه الموت قزوین شمال شرقی روستای گازرخان (قصر خان) قرار دارد. موقعیت قلعه بر فراز صخره‌ای به بلندای ۲۱۶۳ متر از سطح دریا که بلندی صخره از زمین‌های پیرامون خود ۲۰۰ متر و گستره دژ ۲۰۰۰۰ متر مربع می‌باشد. این کوهستان از نرمه‌گردن شروع شده و به طرف غرب ادامه پیدا کرده‌است. صخره‌های پیرامون قلعه که رنگ سرخ و خاکستری دارند، در جهت شمال شرقی به جنوب غربی کشیده شده‌اند.


قلعه الموت قزوین(1)
 پیرامون دژ از هر چهار سو پرتگاه است و تنها راه ورود به قلعه در انتهای ضلع شمال شرقی است که کوه‌هودکان با فاصله‌ای نسبتاً زیاد بر آن مشرف است. این قلعه یکی از جاذبه‌های گردشگری الموت محسوب می‌شود.  این دژ به عنوان پایگاه مرکزی فعالیت حسن صباح بنیادگذار حکومت نزاریه اسماعیلیان و دیگر رهبران آن‌ها به‌شمار می‌رفت. به دلیل شرایط سخت جغرافیایی، این دژ از دسترسی خلفای بغداد و سپاهیانش به دور بود و دستیابی بر آن بسیار سخت بود.
امروزه بخش بزرگی از برج و باروی این بنای سترگ ویران شده‌است. مانده¬های این اثر تاریخی در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۲۵۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
قلعه الموت قزوین(1)
قلعهٔ الموت را مردم محلی «قلعه حسن» می‌نامند. این قلعه از دو بخش غربی و شرقی تشکیل شده‌است. قسمت باختری که دارای ارتفاع بیش‌تری است به نام جورقلا (یعنی قلعه بالا) و پیلاقلا (یعنی قلعه بزرگ) خوانده می‌شود. طول قلعه حدود ۱۲۰ متر و عرض آن در نقاط مختلف بین ۱۰ تا ۳۵ متر متغیر است. دیوار شرقی قلعه بالا یا قلعهٔ بزرگ که از سنگ و ملاط گچ ساخته شده‌است، کمتر از سایر قسمت‌ها آسیب دیده‌است. طول آن حدود ۱۰ متر و ارتفاع آن بین ۴ تا ۵ متر است. در طرف جنوب، در داخل صخره اتاقی کنده شده که محل نگهبانی بوده‌است. در جانب شرقی این اتاق، دیواری به ارتفاع ۲ متر وجود دارد که پی آن در سنگ کنده شده و پشت کار آن نیز از سنگ گچ بنا شده‌است و نمای آن از آجر می‌باشد. در جانب شمال غربی قلعه بالا نیز دو اتاق در داخل سنگ کوه کنده‌اند. در اتاق اول، چاله آب کوچکی قرار دارد که اگر آب آن را کاملاً تخلیه بکنند، دوباره پرآب می‌شود. احتمال می‌دهند که این چاله با حوض جنوبی ارتباط داشته باشد. در پای این اتاق، دیوار شمالی قلعه به طول ۱۲ متر و پهنای ۱ متر قرار دارد که از سطح قلعه پایین‌تر واقع شده‌است و پرتگاه مخوفی دارد. در جانب جنوب غربی این قسمت قلعه، حوضی به طول ۸ متر و عرض ۵ متر در سنگ کنده‌اند که هنوز هم بر اثر بارندگی‌های زمستان و بهار پر از آب می‌شود. در کُنج جنوب‌غربی این حوض، درخت تاک کهن‌سالی که هم‌چنان سبز و شاداب است، جلب توجه می‌کند.
این قسمت از قلعه، به احتمال زیاد، همان محلی است که حسن صباح مدت ۳۵ سال در آن اقامت داشته و پیروان خود را رهبری می‌نموده‌است. در جانب شرقی قلعه، پاسداران قلعه و افراد خانواده‌های آن‌ها ساکن بوده‌اند. در حال حاضر، آثار کمی از دیوار جنوبی این قسمت باقی‌مانده‌است. در جانب شمال این دیواره، ۱۰ آخور برای چارپایان، در داخل سنگ کوه کنده شده‌است. گذشته از آثار دیوار جنوبی، دیوار غربی این قسمت به ارتفاع ۲ متر هم چنان پابرجاست؛ ولی از دیوار شرقی اثری دیده نمی‌شود. در این سمت، سه آب‌انبار کوچک در دل سنگ کنده‌اند و چند اتاق نیز در سنگ ساخته شده که در حال حاضر ویران شده‌اند. بین دو قسمت قلعه؛ یعنی قلعه‌بالا و پایین، میدانگاهی قرار دارد که بر گرداگرد آن، دیواری محوطه قلعه را به دو قسمت تقسیم کرده‌است. در حال حاضر، در میان میدان آثار فراوانی به صورت توده‌های سنگ و خاک مشاهده‌می‌شود که بی‌شک باقی‌مانده بناها و ساختمان‌های فراوانی است که در این محل وجود داشته که اکنون ویران گشته‌اند.


قلعه الموت قزوین(1)
به‌طور کلی باید گفت، قلعه‌الموت که دو قلعه بالا و پایین را در بر می‌گیرد، به صورت بنای سترگی بر فراز صخره‌ای سنگی بنا شده و دیوارهای چهارگانه آن به تبعیت از شکل و وضع صخره‌ها ساخته شده‌اند؛ از این‌رو عرض آن به‌خصوص در قسمت‌های مختلف فرق می‌کند. از برج‌های قلعه، سه برج گوشه‌های شمالی و جنوبی و شرقی هم‌چنان برپای‌اند و برج گوشه شرقی آن سالم‌تر است. دروازه و تنها راه ورود به قلعه در انتهای ضلع شمال‌شرقی قرار دارد. مدخل راه منتهی به دروازه، از پای برج شرقی است و چند متر پایین‌تر از آن واقع شده‌است. در این محل، تونلی به موازات ضلع جنوب‌شرقی قلعه به طول ۶ متر و عرض ۲ متر و ارتفاع ۲ متر در دل‌سنگ‌ها کنده شده‌است. با گذشتن از این تونل، برج جنوبی قلعه و دیوار جنوب‌غربی آن، که روی شیب تخته سنگ ساخته شده‌است، نمایان می‌گردد.


قلعه الموت قزوین(1)
این دیوار بر دشت وسیع گازرخان که در جنوب قلعه قرار دارد، مشرف است؛ به نحوی که درهٔ الموت و رود جاری دیده می‌شود. راه ورود به قلعه با گذشتن از کنار برج شرقی و پای ضلع جنوب‌شرقی، به طرف برج شمالی می‌رود. از آنجا که راه ورود آن در امتداد دیوار، میان دو برج شمالی و شرقی، واقع شده‌است استحکامات این قسمت، از سایر قسمت‌ها مفصل‌تر است و آثار برج‌های کوچک‌تری در فاصله دو برج مزبور دیده می‌شود. دیوارهای اطراف قلعه و برج‌ها، در همه جا، دارای یک دیوار پشت‌بندی است که ۸ متر ارتفاع دارد و به موازات دیوار اصلی بنا شده‌است و ضخامت آن به ۲ متر می‌رسد. از آنجا که در تمام طول سال، گروه زیادی در قلعه سکونت داشته به آب فراوان نیاز داشته‌اند؛ سازندگان قلعه با هنرمندی خاصی اقدام به ساخت آب انبارهایی کرده‌اند و به کمک آب‌روهایی که در دل سنگ، از فاصلهٔ دور، آب را بر این آب انبارها جاری می‌نموده‌اند، آب رابه این آب¬انبارها می رساندند.
قلعه الموت قزوین(1)
در پای کوه‌الموت، در گوشهٔ شمال‌شرقی، غار کوچکی که از آب‌روی مجراهای قلعه بوده، دیده‌می‌شود. آب قلعه از چشمه‌کلدر که در دامنهٔ کوه شمال قلعه قرار دارد، تأمین می‌شده‌است. مصالح قسمت‌های مختلف قلعه، سنگ،ملات‌گچ، آجر، کاشی و تن‌پوشه‌های سفالی به قطر ۱۰ سانتی‌متر است. آجرهای بنا که مربع شکل و به ضلع ۲۱ سانتی‌متر و ضخامت ۵ سانتی‌مترند، در روکار بنا به کار برده‌شده‌اند. در ساختمان دیوارها، برای نگهداری دیوارها و متصل کردن قسمت‌های جلو برج‌ها به قسمت‌های عقب، در داخل کار، کلاف‌های چوبی به‌طور افقی به کار برده‌اند. از جمله قطعات کوچک کاشی که در ویرانه‌های قلعه به دست آمده، قطعه‌ای است به رنگ آبی‌آسمانی با نقش صورت آدمی که قسمتی از چشم و ابرو و بینی آن کاملاً واضح است. امروزه در دامنهٔ جنوبی کوه‌هودکان که در شمال کوه قلعه‌الموت واقع شده‌است، خرابه‌های بسیاری دیده می‌شود که نشان می‌دهد روزگاری بر جای این خرابه‌ها، ساختمان‌های بسیاری وجود داشته‌است.


قلعه الموت قزوین(1)
در حال حاضر اهالی محل، خرابه‌های این محوطه را دیلمان‌ده، اغوزبن، خرازرو و زهیرکلفی می‌نامند. همچنین در سمت غرب قلعه، قبرستانی قدیمی معروف به اسبه‌کله‌چال وجود دارد که در بالای تپهٔ مجاور آن، بقایای چند کورهٔ آجرپزی نمایان است. در قلهٔ کوه‌هودکان نیز پیه‌سوزهای سفالین کهن به دست آمده‌است. سال بنای قلعه‌الموت در کتاب نزهه‌القلوب حمدالله مستوفی، دویست و چهل و شش ه.ق ذکر شده که هم‌زمان با خلافت متوکل خلیفهٔ عباسی می‌باشد.
تنها راه ورود به قلعهٔ الموت در انتهای ضلع شمال شرقی، چند متر پایین‌تر از برج شرقی دژ واقع شده که کوه‌هودکان با فاصلهٔ نسبتاً زیاد بر آن مشرف است. در این محل تونلی در تخته سنگ بریده شده که دارای ۶ متر طول، ۲ متر عرض و ۲ متر ارتفاع است. در دامنهٔ جنوبی کوه قلعه، خندقی به طول تقریبی ۵۰ متر و ۲ متر عرض کنده و آن را از آبی که از داخل قلعه می‌آمده پر می‌کرده‌اند تا هیچ راه نفوذی از آن جبهه متصور نباشد. بر روی دامنه‌های دیگر نیز هرجا بیم بالا رفتن مهاجمان می‌رفته خندق‌هایی کنده شده و دیوار بالایی آن‌ها را مورب برآورده‌اند تا امکان هر عبوری را محدود نماید.


قلعه الموت قزوین(1)

کلیک ها: 1

سوهان، سوغات خوشمزه ی قم

یکی از رسومات و فرهنگ جالب ایرانی ها، خرید سوغاتی است. معمولا مردم ایران در سفرهای خود سوغات، صنایع دستی و خوراکی های خاص آن منطقه را خریداری کرده و برای دوستان و آشنایان خود به عنوان هدیه ای از سفرشان می آورند و به این صورت نشان می دهند که در لحظات خوشحالی و سفر خود به یاد دوستان و آشنایانشان نیز بوده اند.

قم یکی از شهرهای تاریخی و کهن ایران زمین است و به عنوان شهری مذهبی شناخته می شود. به همین دلیل است که در این شهر هر ساله مسافران زیادی رفت و آمد می کنند. در این مقاله قصد داریم تا با سوغات اصلی و مشهور این شهر مذهبی آشنا شویم. بنابراین اگر شما نیز قصد سفر به قم را دارید با ما همراه باشید تا سوغات این شهر را بهتر بشناسید.

سوهان یکی از مشهورترین سوغاتی های قم است که در کشور کاملا شناخته شده می باشد. درست است که در شهرهای مختلف نیز سوهان یافت می شود، اما سوهان قم به علت کیفیت بالا و طعم بی نظیری که دارد در میان مردم طرفداران بسیاری دارد. در واقع اگر شما بخواهید بهترین و تازه ترین و خوشمزه ترین سوهان را تهیه کنید حتما باید به قم و سوهان فروشی های معروف آن سر بزنید.

سوهان، سوغات خوشمزه ی قم

قدمت این شغل در میان مردم قم به دوره ی قاجار برمی گردد و به علت این که هضم غذا را ساده تر می کند سوهان نام گرفته است. مواد اولیه ی تهیه ی سوهان عبارت است از جوانه ی گندم، کره یا روغن حیوانی، زعفران، هل، خلال پسته و بادام. همان طور که مشاهده می کنید این مواد بسیار مغذی بوده و فواید بسیاری نیز دارند.

به دلیل این که سوهان قم از شهرت زیادی در کشور برخوردار است باعث شده است که در این شهر سوهان فروشی ها و کارگاه های سوهان پزی زیادی شکل بگیرد که به صورت سنتی و یا مدرن به تهیه و فروش سوهان می پردازند. همچنین انواع مختلفی از سوهان در این شهر وجود دارد که هر یک از کیفیت و طعم فوق العاده ای برخوردارند و طرفداران خاص خود را نیز دارند.

یکی از قدیمی ترین انواع سوهان، سوهان گل است که به صورت دایره های کوچک و بزرگ و در ظروف فلزی به فروش می رسد. این سوهان یکی از پر طرفدارترین سوهان ها نیز هست و بسیاری از مردم برای مصرف خود و یا سوغات از این نوع سوهان که ساده ترین نوع نیز هست، تهیه می کنند.

سوهان، سوغات خوشمزه ی قم

از دیگر انواع پرطرفدار سوهان، می توان به سوهان لقمه اشاره کرد. این سوهان به صورت لقمه ای و کوچک و قالب دار درست می شود و معمولا در میان آن از انواع مغزهای پسته، بادام و گردو استفاده می شود.

سوهان، سوغات خوشمزه ی قم

سوهان گزی را می توان به عنوان یکی از انواع جدیدتر سوهان معرفی کرد که از ترکیب گز و سوهان درست می شود. معمولا شکل این سوهان به صورت سوهان های لقمه ای است، با این تفاوت که در میان آن به جای مغزیجات از گز پر می شود. سوهان گزی بسیار پرطرفدار است و طعم بی نظیری دارد که می تواند هر فردی را شیفته ی خود کند.

سوهان، سوغات خوشمزه ی قم

یکی از جدیدترین انواع سوهان های قم دسر سوهان است که تقریبا به صورت مایع است و طعم بی نظیری دارد. از این سوهان می توان به عنوان دسر و قبل یا بعد از غذا استفاده کرد. دسر سوهان به علت طعم عالی و شکل جدیدی که دارد طرفداران بسیاری دارد که اغلب آن ها نیز جوانان هستند.

اما در قم علاوه بر انواعی که ذکر شد، تنوع بیشتری از سوهان نیز وجود دارد که از جمله ی آن ها می توان به سوهان حلوایی، سوهان عسلی، سوهان حبه و سوهان کنجدی اشاره کرد. این تنوع از سوهان در کشور کم نظیر است و تنها مختص به شهر قم می شود.

سوهان، سوغات خوشمزه ی قم

کلیک ها: 2

عمارت بادگیر در کاخ گلستان تهران

همان طور که می دانید پس از به سلطنت رسیدن قاجارها، تهران به عنوان پایتخت ایران برگزیده شد. به همین دلیل اهمیت این شهر رو به فزونی یافت و شاهان قاجار شروع به ساخت عمارت ها و بناهای سلطنتی در این شهر کردند. رفته رفته تهران که تنها به صورت یک آبادی بود، به شهری در حال پیشرفت تبدیل شد. به همین دلیل است که امروزه در این شهر بناهای زیادی از دوره ی قاجاریه در تهران یافت می شود. یکی از مهم ترین و ارزشمندترین این بناها مجموعه ی تاریخی گلستان است که از ساختمان ها، عمارت ها و باغ هایی تشکیل شده است. این مجموعه به حدی زیبا و شگفت انگیز است که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

در کاخ گلستان شماری از شاهان قاجار چون آقا محمدخان قاجار، فتحعلی شاه، محمد شاه قاجار، ناصرالیدن شاه قاجار، مظفرالدین شاه قاجار، محمدعلی شاه قاجار و احمد شاه قاجار زندگی می کرده اند و هر یک عمارت هایی را به این کاخ و مجموعه ی بزرگ اضافه کرده اند. مساحت کلی این مجموعه 5.4 هکتار است که در گذشته بسیار بیشتر بوده است و اکنون تنها همین میزان از آن باقی مانده است.

عمارت بادگیر در کاخ گلستان تهران

عمارت بادگیر یکی از ساختمان های مجموعه ی گلستان است که در جنوب این مجموعه  قرار گرفته است و به علت معماری باشکوه و بی نظیری که دارد بسیار مورد توجه قرار می گیرد. معمار بنای عمارت بادگیر حاج میرزا جعفرخان تبریزی و عبدالله خان معمار باشی بوده اند و در زمان فتحعلی شاه این عمارت را ساخته اند. این عمارت با این که نسبت به دیگر ساختمان های باغ گلستان کوچک تر است اما به خاطر بادگیرهایی که دارد و همچنین به علت تزئینات چشم گیر و آیینه کاری هایش بسیار مشهور است و افراد زیادی را تحت تاثیر قرار می دهد.

بخش اصلی این عمارت، تالار بزرگی است که به تالار شاه نشین مشهور است و تزئینات چشم گیری دارد. در دو طرف این تالار دو اتاق قرار دارد که به اتاق های گوشواره مشهور هستند. کاربرد اتاق های گوشواره که در معماری ایرانی به چشم می خورد بیشتر به این دلیل بوده است که نوازندگان در آن مستقر می شده اند و در مهمانی های شاهانه به نواختن موسیقی مشغول می شدند. در برخی موارد نیز که فضای تالار اصلی برای مهمانی کافی نبوده است، درب این دو اتاق گشوده می شده است تا فضای بیشتری برای مهمانی فراهم شود.

عمارت بادگیر در کاخ گلستان تهران

در زیر این عمارت نیز فضای بزرگی قرار دارد که به حوض خانه معروف بوده است و کاربرد آن در روزهای گرم تابستانی بوده است و ساکنان عمارت برای بهره مندی از هوای خنک در این مکان مستقر می شده اند. امروزه حوض خانه به موزه ی عکسخانه تبدیل شده است و در آن عکس هایی از زمان قاجار قرار داده شده است. در عکس های این مجموعه شما می توانید عکس هایی که توسط خود ناصرالدین شاه گرفته شده است را نیز مشاهده کنید. برخی از عکس ها نیز به امضا و دست خط او مزین شده اند.

عمارت بادگیر در کاخ گلستان تهران

همان طور که گفته شد یکی از جاذبه های عمارت بادگیر، بادگیرهای آن است. این بادگیرها چهار عدد هستند و با کاشی های زرد و آب و سیاه تزئین شده اند. در گذشته و در تابستان فضای داخلی خانه و فضای حوض خانه به وسیله ی این بادگیرها خنک می شده است. همان طور که می دانید بادگیر یکی از عناصر معماری ایرانی است که در مناطق کویری کاربرد وسیعی داشته است و به نوعی سیستم تهویه ی مطبوع ساختمان ها بوده است. شهر یزد یکی از شهرهای کویری و بسیار گرم ایران است که به دلیل تعدد بادگیرهایی که در آن ساخته شده است به شهر بادگیرها نیز معروف است.

عمارت بادگیر در کاخ گلستان تهران

عمارت بادگیر تا کنون بارها و توسط افراد و سازمان های مختلفی مرمت شده است. این بنا هم اکنون یکی از بناهایی است که در بین گردشگران بسیار طرفدار دارد و بازدید از آن برای عموم آزاد است. بنابراین اگر به کاخ گلستان تهران سر زدید، حتما از این بنای زیبا نیز دیدن کنید و از تزئینات کم نظیر آن عکاسی کنید. همان طور که می دانید در کاخ گلستان امکانات رفاهی و گردشگری زیادی وجود دارد که از جمله ی آن ها می توان به بازارچه ی صنایع دستی و محلی برای عکاسی به سبک قاجاری اشاره کرد.

عمارت بادگیر در کاخ گلستان تهران

کلیک ها: 3

معرفی فست فودهای قم

شهر قم یکی از شهرهای ایران است که توریست های زیادی به آن سفر می کنند. دلیل این موضوع نیز وجود حرم حضرت معصومه (س) در این شهر است. بنابراین در این شهر رستوران ها و فست فودهای زیادی یافت می شود. در این مقاله قصد معرفی بهترین فست فودهای شهر قم را داریم. اگر شما نیز قصد سفر به این شهر را دارید در این مقاله با ما همراه باشید تا با فست فودهای شهر قم آشنا شوید.

فست فود باما

باما یکی از قدیمی ترین و معروف ترین فست فودهای شهر قم است که در میان مردم قم طرفداران بسیاری دارد. این فست فود دو شعبه دارد و به تازگی در یکی از شعبه های خود، علاوه بر فست فود مکانی برای سرو غذای ایرانی نیز در نظر گرفته است. کیفیت و طعم غذاها در این فست فود بسیا بالاست و تنوع خوبی نیز دارد. انواع پیتزا و سوخاری ها و ساندویچ ها در این فست فود سرو می شود و پرسنل نیز بسیار خوش برخورد هستند.

معرفی فست فودهای قم

فست فود دلفین

یکی دیگر از فست فودهای قدیمی شهر قم دلفین است که در کنار کیفیت بالای مواد غذایی خود از قیمت مناسبی نیز برخوردار است. در این فست فود نیز انواع پیتزا و سوخاری ها سرو می شود و محیط زیبایی نیز برای سرو غذا دارد.

خانه ی ماکارونی قم

یکی از رستوران های قم که غذاهای ایتالیایی سرو می کند، خانه ی ماکارونی است. انواع پیترا، پاستا و لازانیا از غذاهای این رستوران است که کیفیت و طعم بی نظیری نیز دارند. این رستوران نیز در شهر قم دو شعبه دارد و از محبوبیت زیادی در بین مردم قم برخوردار است.

معرفی فست فودهای قم

فست فود شهر ما

این فست فود نیز در منطقه ی بلوار امین قم واقع شده است و از قدیمی های قم محسوب می شود. فضای رستوران بسیار شیک است و در دو طبقه ساخته شده است. انواع پیتزا، ساندویچ و سوخاری از جمله غذاهایی است که در این فست فود سرو می شود. گفتنی است که پیتزاهای این رستوران از اولین پیتزاهایی بوده است که در شه قم وجود داشته است و هنوز نیز از شهرت زیادی برخوردار است.

فست فود غول ویچ

غول ویچ یکی از ساندویچی های مشهور شهر قم است که ساندویچ های ویژه ای سرو می کند. شهرت این رستوران به دلیل ساندویچ های غول و نره غول آن است که وزن دو کیلوگرمی تا یک کیلوگرمی دارند. معمولا هر کدام از ساندویچ های غول این فست فود برای چند نفر کافی است و بسیاز لذیذ و خوشمزه نیز می باشد.

معرفی فست فودهای قم

رستوران ترکیه ای پیده سرا

پیده سرا یکی دیگر از رستوران های بین المللی شهر قم است که غذاهای ترکیه ای سرو می کند. غذاهایی از جمله پیده های مختلف و پیده سوجوک و ... که بسیار خوش طعم و لذیذ هستند. این رستوران در واقع تنها رستورانی است که غذاهای ترکیه ای سرو می کند و در منوی خود از تنوع خوبی نیز برخوردار است به همین دلیل است که یکی از رستوران های خوب و پرطرفدار شهر قم محسوب می شود.

در شهر قم علاوه بر فست فودهایی که معرفی شد، فست فودهای زیاد دیگری نیز وجود دارد که همگی از لحاظ تنوع و کیفیت بسیار عالی هستند. از جمله ی آن ها می توان به فست فودهای چیترچیکن که دارای دو شعبه است، چارمین، کیپو، عالیتا، قصر و ... اشاره کرد. مجموعه ی غذایی یوشیتا نیز یکی از رستوران های تازه ی شهر قم است که هم غذای ایرانی، هم فست فود و هم کافی شاپ دارد. همچنین در این شهر رستوران های ایتالیایی زیادی من جمله رستوران ایتالیایی رز، نیلو، لیان و ... یافت می شود.

معرفی فست فودهای قم

کلیک ها: 2

معرفی رستوران های سنتی قم

قم یکی از شهرهای پر رفت و آمد کشور ایران محسوب می شود، چرا که در این شهر حرم بانوی بزرگوار فاطمه معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران قرار دارد و سالانه زائران زیادی برای زیارت این دو مکان مقدس به قم سفر می کنند. از طرفی قم به علت قرارگیری در منطقه ی جغرافیایی خاصی به عنوان یکی از شاهراه های ارتباطی کشور نیز شناخته می شود و چندین شهر مهم و بزرگ را به هم وصل می کند. به همین علت است که این شهر هر روزه شاهد عبور و مرور مسافران زیادی است.

بنابراین در قم رستوران ها و کافه های بسیاری وجود دارد تا مسافران بتوانند در مدت زمان حضور خود در این شهر به راحتی به غذاهایی با انواع مختلف و کیفیت های عالی دسترسی داشته باشند. در این مقاله قصد داریم با برخی از بهترین رستوران های سنتی شهر قم آشنا شویم. اگر شما نیز قصد سفر به این شهر تاریخی و مذهبی را دارید در این مقاله با ما همراه باشید تا رستوران مورد نظر خودتان را انتخاب کنید.

رستوران ارگ سالاریه

ارگ سالاریه یکی از رستوران های بزرگ و زیبای شهر قم است که فضایی سرسبز و سنتی دارد. در مرکز این رستوران تخت هایی برای خانواده ها قرار داده شده است و در دور تا دور آن نیز اتاقک های شیشه ای قرار دارد. حوض و آب نما و گل و گیاهان زیبا نیز به وفور در رستوران یافت می شود و در مجموع ارگ سالاریه توانسته است فضایی جالب برای مسافران و مردم قم ایجاد کند. در این رستوران انواع غذاهای سنتی مانند دیزی و غذاهای ایرانی و فست فود سو می شود. جالب این که این رستوران دارای منوی کافی شاپ نیز هست و همچنین فضایی برای پخت نان تازه در داخل خود رستوران وجود دارد.

معرفی رستوران های سنتی قم

رستوران مرتضوی

یکی دیگر از رستوران های معروف شهر قم، رستوران مرتضوی است که به طبخ غذاهای سنتی و ایرانی می پردازد. این رستوران یکی از رستوران های خانوادگی قم محسوب می شود که فضایی بزرگ و پرسنلی خوش برخورد دارد. کیفیت غذاها در رستوران مرتضوی بسیار عالی است و طعم غذاهای این رستوران نیز بسیار لذیذ می باشد.

معرفی رستوران های سنتی قم

رستوران البرز

یکی از رستوران های پر طرفدار و قدیمی شهر قم، رستوران البرز است که بسیار لوکس می باشد و غذاهای ایرانی سرو می کند. این رستوران بیشتر به چلو کباب و چلو ماهی های خود معروف است و یکی از بهترین رستوران های  قم در زمینه ی غذاهای سنتی به شمار می رود.

معرفی رستوران های سنتی قم

رستوران بزرگ خادم

رستوارن خادم نیز از رستوران های قدیمی شهر قم است که در منطقه ی زنبیل آباد قم واقع شده است و فضایی شیک دارد. کیفیت مواد اولیه ی این رستوران در حد عالی است و غذاهایی که در آن تهیه می شود نیز بسیار خوشمزه و لذیذ هستند. این رستوران نیز غذاهای ایرانی سرو می کند و چلو گردن آن از شهرت زیادی برخوردار است.

معرفی رستوران های سنتی قم

رستوران سنتی قم قدیم

امروزه یکی از جذابیت های رستوارن ها در دکوراسیون و محیط آن ها است. رستوران سنتی قم قدیم با این که فضای کوچکی دارد اما بسیار زیبا طراحی شده است و به صورت مکانی قدیمی با حوض و گل های شمعدونی و تخت های بزرگ خانوادگی است. این رستوران نیز غذاهای سنتی و ایرانی سرو می کند و از دیگر جذابیت های آن این است که غذاها را در ظروف مسی و سینی های بزرگ چند نفره آماده می کند. معمولا چنین رستوران هایی در قم به مستوران معروف هستند و از جذابیت خاصی در بین مردم قم برخوردار می باشند.

معرفی رستوران های سنتی قم

رستوران گردان سیرنگ

تنها رستوران گردان شهر قم، رستوران گردان سیرنگ است که تقریبا در مرکز شهر و نزدیک حرم حضرت معصومه (س) واقع شده است. این رستوران بسیار مدرن است و در بالاترین طبقه ی مجتمع تجاری سیرنگ واقع شده است. مسلما چرخش این رستوران در هنگام سرو غذاهای لذیذ و خوشمزه ی آن می تواند تجربه ی جالب و لذت بخشی برای شما باشد.

همان طور که گفته شد از آن جایی که در شهر قم مسافران زیادی رفت و آمد می کنند، رستوران های زیادی نیز در سطح شهر یافت می شوند. رستوران هایی با غذاهای سنتی، فست فودها، کافی شاپ ها و تهیه غذاهای زیادی در این شهر وجود دارند که در این مقاله تنها بخش کوچکی از رستوران های سنتی معرفی شد. هنوز هم در بین رستوران های سنتی شهر قم، رستوران های بزرگ و زیبای دیگری نیز وجود دارد که از جمله ی آن ها می توان به رستوران های جم، خلیج فارس، مروارید، خانه ی تاریخی یزدان پناه، شاندیز، خانه ی تاریخی طباطبایی، باغچه خان، شادقلی خان و ... اشاره کرد. جالب این که رستوران های باغچه خان و شادقلی خان نیز از رستوران هایی هستند که حیط بسیار دلنشین و زیبایی دارند و می توانند لحظات خوبی را برای شما و خانواده ی شما رقم بزنند. تمام این رستوران ها در شهر قم بسیار معروف بوده و از کیفیت و تنوع خوبی نیز برخوردار هستند.

معرفی رستوران های سنتی قم

کلیک ها: 2