ایران، سرزمین چهار فصل - 5.0 out of 5 based on 1 vote

ایران، سرزمین چهار فصل

ایران دارای اکوسیستم و شرایط آب و هوایی منحصر به فرد و قابل توجه در جهان است که به عنوان یک مقصد ویژه گردشگری و همچنین منبع مطالعات علمی و جغرافیایی شناخته شده است. ایران همه پنج اکوسیستم زیست محیطی را داراست. از جمله ساحل، کوه، جنگل، جلگه و صحرا که در مناطق داخلی ایران و یا در اطراف آن یافت می شود. اکوسیستم صحرا نمی تواند در منطقه وسیعی از اروپا یافت شود که سبز و غنی از پوشش گیاهی است ومنجر به کاهش تنوع جانداران و گیاهان می شود، اما با توجه به تنوع اکوسیستم ها، ایران دارای انواع مختلف گیاهان و حیوانات است. وجود کوه های بلند در شمال، غرب و مرکز، مناطق شبیه به صحرا در مرکز، شرق و جنوب غربی، جلگه در مناطق مختلف مرکز، شمال غربی، شرق و جنوب، جنگل در شمال و غرب و نزدیکی به دریا در شمال و جنوب ما را برای یافتن همه اکوسیستم های اصلی جهان هدایت می کند.

 

ایران: سرزمین چهار فصل

اما چیزی که باعث می شود ایران سرزمینی با چهار فصل باشد نوع و ترکیبی از اکوسیستم ها است. به نظر می رسد که منطقه بیابانی و شبه بیابانی در تقابل با اکوسیستم کوهستان هستند. ایران ترکیبی قابل توجه و جذاب از این دو اکوسیستم است که در آن مناطق کویری و کوهستانی به یکدیگر وصل می شوند. به طور شگفت انگیزی، ایران نیز در محل تلاقی این دو اکوسیستم متضاد در جهان قرار گرفته است، به طوری که یک ترکیب هنری، جالب و منحصر به فرد از دو اکوسیستم متفاوت، اما هم جوار را می توان در یک منطقه کوچک دید، که نمونه ای جالب از تنوع درزیستگاه است.

 

ایران: سرزمین چهار فصل
ایران منطقه ای خشک است که در ناحیه نیمه گرمسیری و منطقه بیابانی جهان قرار دارد، جایی که کوه ها مانند پلی کوه های غربی اروپا را به قله های بلند هیمالیا در آسیا متصل می کند. بنابراین، اکثر کوه های ایران خشک و برخی پوشیده شده از جنگل به نام جنگل خشک هستند می باشند، به جز کوه ها در منطقه شمال ایران که با جنگل های هیرکانی پوشیده شده اند. ایران تبدیل به یک مجموعه منحصر به فرد و چشمگیر و ترکیبی از اقلیم ها و اکوسیستم های مختلف شده است و مشهور به "زمین چهار فصل" می باشد.

 

ایران: سرزمین چهار فصل

ویژگی اصلی ایران، "تنوع" است، زیرا اکوسیستم های بسیاری را می توان در مناطق مختلف ایران یافت، مانند اکوسیستم جنگل، که سه نوع متفاوت از آن عبارتند از: 1. جنگل های مرطوب، جنگل های هیرکانی در شمال(جنگلهای هیرکانی مانند یک نوار باریک 80 کیلومتری با عرض حداکثر 70 کیلومتر (در مازندران مرکزی) و حداقل 13 کیلومتر (در مازندران غربی) در استان های گیلان، مازندران و گلستان گسترش یافته اند. این جنگلها بخشی از پوشش گیاهی هیرکانی، یکی از پنج منطقه گیاهی در ایران از جمله ایران-تورانی، نوبو-سندیان، زاگروسیان و ارسبارانیان هستند. این منطقه رطوبت بیشتری نسبت به سایر مناطق رویشی ایران دارد)،۲- جنگل های خشک، رشته کوه زاگرس در غرب، و 3. جنگل های مانگرو یا حرا، در ساحل جنوبی ایران. و دیگری اکوسیستم جلگه در کوه ها و بیابان ها و بین دریاها با زیستگاه های متنوع. در نتیجه، تنوع زیستی و گونه ای در ایران دیده می شود. ویژگی چهار فصل در ایران راه را برای تجربه گردشگری زمستانی در یک مکان و گردشگری تابستانی به طور همزمان در مکان دیگری هموار می کند.

 

ایران: سرزمین چهار فصل

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل چهار فصل مسکو روسیه

سرزمین عجایب ماینز کوالالامپور مالزی

سرزمین عجایب دبی

خواص چهار عرق سرد

فصل زمستان دوست داشتنی

چهار برادر

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر