ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ایران می گوید پروژه GAP به اکوسیستم منطقه ای صدمه می زند

یک قانونگذار ایرانی درباره تخریب اکوسیستم منطقه ای با پروژه GAP ترکیه (Anatolian Southeast Anatolian)هشدار داده و گفته است که پروژه ساخت سد، یک طرح صهیونیستی است. محمد مهدی برومندي با اشاره به ساخت سدها ی بزرگ و کوچک  ترکی در رودخانه هاي دجله و فرات، گفت: "ترکيه با اجراي پروژه GAP، در نظر دارد ۲۲ سد بر روی این دو رودخانه بزرگ بنا کند." بورومندی در مصاحبه با خبرگزاری ایرانیان ICANA خاطر نشان کرد:

 

ایران می گوید پروژه GAP به اکوسیستم منطقه ای صدمه می زند

"دولت ترکیه با رژیم صهیونیستی توافقنامه ای را امضا کرده است تا آب آشامیدنی را  که از پروژه GAP جمع آوری شده است، به سرزمین های اشغالی ، صادر کند."در حال حاضر با راه اندازی سد آتاتورک، 50 میلیارد متر مکعب آب جمع آوری شده است که منجر به خشک شدن بخش بزرگی از زمین های عراق شده است. آلودگی هوا در استان خوزستان ایران و مناطق غربی و شمال غربی کشور به علت خشکی این سرزمین ها در عراق است. "برومندی همچنین اظهار داشت که سد لیسودر سال 2019 با حجم 11 میلیارد متر مکعب در سال 2019 راه اندازی خواهد شد و وضعیت در منطقه بسیار سخت تر خواهد شد."من فکر می کنم که ما با پروژه های GAP آسیب می بینیم، بنابراین می خواهم وزیر انرژی را به مجلس احضار کنم تا از او در این باره سوال کنم.

 

ایران می گوید پروژه GAP به اکوسیستم منطقه ای صدمه می زند

این پروژه ترکیه می تواند خسارات جبران ناپذیری را برای اکوسیستم خاورمیانه ایجاد کند. "در همین حال، عباس پاپیزاده، نماینده استان خوزستان در مجلس ایران، همچنین درباره عدم مشارکت ترکیه و عربستان سعودی در حل مشکل آلودگی گرد و غبار شکایت کرد و گفت که مسئله آلودگی هوا در دستور کار آنکارا و ریاض نیست. ترکیه می گوید پروژه جنوب شرقی آناتولی پروژه چند جانبه یکپارچه منطقه ای است که بر اساس مفهوم توسعه پایدار برای 9 میلیون نفر (2005) در منطقه جنوب شرقی آناتولی ترکیه است. کل هزینه پروژه بیش از 100 میلیارد لیتر ترکیه است. حوزه پروژه شامل نه استان است که در حوضه فرات و دجله و بالای بین النهرین قرار دارند. فعالیت های فعلی تحت GAP شامل بخش هایی از قبیل کشاورزی و آبیاری، تولید نیروی برق آبی، زیرساخت های شهری و روستایی، جنگلداری و غیره است. توسعه منابع آب شامل احداث 22 سد و 19 نیروگاه و طرح های آبیاری در منطقه ای با  بیش از 17000 کیلومتر مربع است.

 

ایران می گوید پروژه GAP به اکوسیستم منطقه ای صدمه می زند

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل می تاور مالزی

هتل ایران کیش

هتل رامادا دی ام ای تایلند

راهنمای سفر به مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد