ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ایران و سازمان سیا

ایده ی غالب در مورد کودتای 28 مرداد علیه دکتر مصدق، توطئه چینی سازمان سیا و تحریک ارتش توسط آمریکا برای کودتا علیه مصدق است. در این ایده نقش عوامل داخلی مخالف مصدق چون شاه، کاشانی، بقایی و... بسیار کم رنگ می شود. افراد بزرگی چون یرواند آبراهامیان بر این ایده هستند و با توجه به اسناد منتشر شده از دربار شاه، سفارت خانه های آمریکا و انگلیس و وزارت خارجه ی آمریکا و انگلیس بر این نظر تاکید دارند. اما داریوش بایندر عقیده دارد عوامل خارجی تشکیل دهنده ی کودتای 25 مرداد بودند که شکست خورد. بعد از آن عوامل داخلی علیه مصدق متحد شدند و سعی کردند او را زمین گیر کنند. از نظر بایندر ادعاهای کرمیت رزولت در این که در فاصله ی سه روز مجددا کودتا را سامان دهی کرد یک دروغ برای بزرگ نمایی از نقش خود است تا به واسطه ی آن پیشرفت کند و سقوط مصدق را باید در اتحاد شاه و کاشانی یافت که یکی ارتش را و دیگر بخشی از مردم را به همراه ارازل و اوباش علیه مصدق شوراندند. همچنین تعلل حزب توده که به واسطه ی مرگ استالین در شوروی و آشوب در آن جا ابتکار عمل نداشت و برخی اشتباهات مصدق در آن زمان از دیگر عوامل سقوط دولت مصدق بودند.

ایران و سازمان سیا

داریوش بایندر از کارگزاران دوران پهلوی بود و اکنون یک پژوهش گر تاریخ ایران معاصر است. نسبت به ایده ی او انتقادات زیادی وارد شده است، اما این مسئله که این کتاب نقاط قوت زیادی دارد را نباید از چشم دور داشت. بایندر بعد از دوره ای عضویت در دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، مدیریت دفتر منطقه ای آمریکا در وزارت امور خارجه و مناصبی دیگر با انقلاب از ایران می رود.

ایران و سازمان سیا

کتاب ایران و سازمان سیا؛ بازنگری در سقوط دولت مصدق پس از مقدمه و پیشگفتار در هشت فصل با عناوین زیر به نگارش درآمده است: زمینه، روی کار آمدن مصدق و بحران نفت، دولت دوم مصدق، سراشیبی سقوط، سرنگونی، کالبد شکافی کودتای بیست و هشت مرداد، جرقه از کجا زده شد؟ و خلاصه و نتایج. این کتاب به واسطه ی ماهیتش بستگی زیادی به اسناد تاریخی در مورد مسئله ی نفت ایران، دولت مصدق و کودتای 28 مرداد دارد. اما در عین حال نه یک کتاب تاریخی صرف که تحلیلی بر وقایعی می باشد که رخ داد. البته باید گفت بایندر بیش از حد نقش مصدق در سقوط خود را پررنگ می کند و نقش شاه را در عین حال کم رنگ جلوه می دهد. باید گفت در این کتاب هم برخی اشتباهات تاریخی مانند اینکه مصدق مجلس را تعطیل کرد (درحالی که نمایندگان خودشان آبستراکسیون کردند) و با این کار دست شاه در عزل خود را مطابق قانون باز گذاشت (در حالی که مطابق قانون مشروطه در حضور یا عدم حضور مجلس شاه چنین حقی را ندارد) تکرار شده است. اما با تمام این احوال کتاب فوق برای پژوهش گران تاریخ معاصر ایران در کنار کتبی مانند کودتا از یرواند آبراهامیان، سه جلد تاریخ دولت مصدق و نفت و کودتا از استاد موحد، کتب خاطرات متعدد و اسناد منتشر شده بسیار مفید و راهگشا است. البته نباید به خاطر خلاف جریان بودن مدعیات این کتاب را به هیچ گرفت یا اینکه به کلی تایید کرد، بلکه باید در کنار دیگر کتب مورد قضاوت قرار گیرد تا ماجرای کودتا بهتر روشن شود.

اطلاعات کتاب:

نام کتاب: ایران و سازمان سیا؛ بازنگری در سقوط دولت مصدق

نویسنده: داریوش بایندر

مترجم: بهمن سراحیان

انتشارات: کتاب پارسه

تعداد صفحات: 396

قیمت: 32000 تومان

 ایران و سازمان سیا

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل ایران مشهد

تور کیش 3 شب و 4 روز

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد