باروری و افزایش سن در مردان

باروری و افزایش سن در مردان
شواهدی وجود دارد که نشان می دهد با افزایش سن آقایان، از حجم مایع منی و هم چنین کیفیت اسپرم از نظر حرکت و شکل طبیعی و قدرت  باروری کاسته می شود. به نحوی که زمان مورد نیاز برای بارداری همسر در مردان بالای 45 سال 5 برابر مردان 25 ساله است. هم چنین افزایش سن مردان با افزایش مشکلات کروموزومی  اسپرم  همراه بوده و شانس ابتلای به برخی بیماری های شدید روانی و اوتیسم را در فرزندان  بیشتر می کند. هم چنین مطالعات نشان داده است که احتمال مشکلات قلبی، ناهنجاری های اندام و باز بودن سیستم عصبی در فرزندان  این آقایان افزایش می یابد. با افزایش سن مرد، بیضه ها کوچکتر شده، شکل اسپرم تغییر یافته و حرکت آن کاهش می یابد. هم چنین با افزایش سن مرد، خطر بیشتری از نقص ژنی در اسپرم ایجاد می گردد. از طرف دیگر افزایش سن مردان سبب بیماری هایی می شود که روی عملکرد جنسی و باروری مرد اثرگذار خواهد بود.
اگر مردی مشکلاتی از قبیل کاهش میل جنسی یا نعوظ را داشته باشد، نیازمند مراجعه به ارایه کنندگان خدمات بهداشتی یا متخصص اورولوژی است.
تغيير قدرت اسپرم مردان با افزايش سن

باروری و افزایش سن در مردان
مردان مسن‌تر نه تنها در معرض خطر ناباروري هستند، بلکه با احتمال بيشتري مشکلات ژنتيکي را به فرزندان خود انتقال مي‌‏دهند. هرچند تغيير در ميزان باروري با افزايش سن در زنان شديدتر است اما مردان نيز از اين قاعده مستثنا نيستند؛ مردان مانند زنان، پايان مشخص دوره باروري ندارند، اما سن بالا در باروري آن ها نيز تاثيرگذار است. عامل سن در باروري مرد، در کنار تأثير اين عامل در زنان نقش مهمي را در قابليت باروري زوج‌ها دارد.
زنان در محدوده سني 26-19، شانس 50 درصدي و در سن 39-35، تنها شانس 29 درصدي باروري دارند. با اين حال، اگر زن در محدوده سني 39-35 سال و مرد نيز 45 سال يا بيشتر باشد، شانس بارداري به 15 درصد کاهش پيدا مي‌کند.
توصیه ها

باروری و افزایش سن در مردان
با توجه به اهمیت بارداری در زمان مناسب برای خانواده و برای پیشگیری و کاهش مشکلات ناشی از تاخیر انداختن آن موارد زیر را مدنظر قرار بدهید:
- خانم هایی که تولد فرزند را به تاخیر می اندازد در خطر ناباروری هستند و توان باروری در خانم ها از سن 35 سالگی به طور مشخص کاهش پیدا می کند.
- در زوجینی که مدت یک سال خواهان فرزند بوده و نزدیکی منظم بدون استفاده از روش پیشگیری از بارداری داشته اند و باردار نشده، بایستی بررسی از نظر باروری صورت گیرد. در خانم های بالاتر از 35 سال، این بررسی باید بعد از 6 ماه صورت گیرد.
- زوجین باید آگاهی داشته باشند که با افزایش سن آقایان کیفیت نطفه مرد و توان باروری کاهش و خطر اختلالات ژتیکی افزایش می یابد.
- تاخیر در فرزند آوری با عوارض بارداری و زایمان همراه است و خانواده هایی که در سنین بالا اقدام به فرزند آوری می کنند باید به این مسایل دقت داشته باشند و از مراقبت های لازم برخوردار شوند.
- هر فردی که در سنین باروری است بایستی در زمینه عوارض بارداری ناشی از بالا رفتن سن آگاه باشد تا آگاهانه در زمینه زمان فرزند آوری تصمیم بگیرد.
واریکوسل از مشکلات شایع در باروری مردان

باروری و افزایش سن در مردان
واریکوسل یکی از مشکلات شایع در باروری مردان است، این بیماری اهمیت بسیاری دارد و معمولا در سنین 15 تا 20 سالگی خود را نشان می‌دهد که ممکن است سبب مشکلات عملکرد بیضه خصوصا اسپرم سازی آن
افرادی که سابقه ناباروری یا ابتلا به واریکوسل در خانواده نزدیک خود را دارند، بهتر است توسط متخصص اورولوژی مورد ارزیابی قرار گیرند. این افراد باید به سرعت مورد بررسی قرار گیرند و اهمیت این بررسی از آن جهت است که اگر زودتر به آن توجه شود، امکان درمان بیشتر است و با افزایش سن ممکن است احتمال ایجاد مشکلات باروری بیشتر شود. کسانی که سندروم های با پایه ی ژنتیکی و کروموزومی داشته باشد، بهتر است در سنین 15 تا 20 سالگی ارزیابی شده و در صورت لزوم درمان مناسب برای ایشان انجام شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل مردان پالاس آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد