باغ نظر و موزه ی پارس در شیراز - 5.0 out of 5 based on 1 vote

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

باغ نظر و موزه ی پارس در شیراز

شیراز یکی از شهرهای بزرگ و زیبای کشورمان ایران است. این شهر، مرکز استان فارس است و بیستمین کلان شهر پرجمعیت خاورمیانه نیز محسوب می شود. این شهر بزرگ و زیبا در دوره های تاریخی مختلف مانند دوره ی صفویان و زندیان، پایتخت ایران نیز بوده است.

در شهر شیراز جاذبه های گردشگری بسیاری وجود دارد که می تواند برای توریست های داخلی و خارجی بسیار جذاب باشد. یکی از این جاذبه ها، باغ نظر شیراز است که در خیابان زند این شهر واقع شده است. قدمت باغ نظر مربوط به دوره ی زندیه است. همان طور که پیش تر گفته شد، شیراز در زمان حکمرانی سلسله ی زندیه، پایتخت ایران بوده است و به همین دلیل باغ نظر و عمارت زیبای آن محل پذیرایی از مهمانان ویژه ی شاه بوده است.

باغ نظر و موزه ی پارس در شیراز

عمارتی که در درون باغ نظر ساخته شده است، یک بنای هشت ضلعی است که اکنون به موزه ی پارس تبدیل شده است. این عمارت در سال 1315 به موزه تبدیل شد و عنوان اولین موزه ی استان فارس را نصیب خود کرد. امروزه در این موزه اشیای فلزی، سفالی، انواع سکه ها و مهرها و ... نگهداری می شود. این اشیا بسیار قیمتی هستند و قدمت آن ها به چندین هزار سال نیز می رسد. در میان اشیای نگهداری شده در این موزه آثار مکتوب بسیار جالبی نیز یافت می شود که از جمله ی آن ها می توان به تعدادی قرآن خطی و قدیمی اشاره کرد. این قرآن های خطی با خط امام علی (ع)، امام حسن (ع)، امام صادق (ع) و برخی از صحابه ی پیامبر نوشته شده اند. همچنین قرآنی در این موزه نگهداری می شود که به خط خلیفه ی سوم یعنی عثمان، نوشته شده است. از جالب ترین نکاتی که درباره ی این قرآن وجود دارد این است که چند قطره از خون خلیفه در هنگام قتلش بر روی این قرآن ریخته شده است.

باغ نظر و موزه ی پارس در شیراز

علاوه بر قدمت و ارزش بسیار بالای اشیای نگهداری شده در این عمارت، بنای این عمارت نیز از زیبایی های زیادی برخوردار است. گچ بری های زیبا، مقرنس ها و نقاشی هایی که در این عمارت به کار رفته است، آن را به یک اثر هنری و معماری تمام عیار تبدیل کرده است. کاشی کاری ها و تزئینات داخلی بنا نیز بر ارزش آن افزوده است. تمام این موارد نشان دهنده ی مهارت و استادکاری هنرمندان دوره ی زندیه است.

در تالار مرکزی عمارت پارس یا عمارت کلاه فرنگی نقاشی های ارزشمندی از هنرمندان به نام دوره ی زندیه وجود دارد. بر روی دیوارهای این تالار هنرمندانی چون آقا صادق نقاش، صحنه هایی از جنگ نادر شاه افشار، داستان شیخ صنعان، داستان یوسف و زلیخا و ... را به یادگار گذاشته اند.

باغ نظر و موزه ی پارس در شیراز

پس از مرگ کریم خان زند، بنابر وصیتش او را در شاه نشین شرقی عمارت کلاه فرنگی دفن کردند و پس از این اتفاق آن عمارت، به آرامگاه وکیل شهرت یافت. اما بعد از به قدرت رسیدن آقامحمد خان قاجار، دستور نبش قبر کریم خان زند صادر شد. آقامحمد خان قصد داشت که استخوان های کریم خان را به کاخ گلستان منتقل کند تا در مسیر رفت و آمدش از روی آن ها عبور کند. تا زمان رضا شاه پهلوی استخوان های کریم خان زند در کاخ گلستان دفن بود. اما پس از به قدرت رسیدن رضا شاه او دستور داد که استخوان های او را به همان محل ابتدایی خود منتقل کنند. بنابراین هم اکنون مقبره ی کریم خان زند در همان شاه نشین شرقی عمارت کلاه فرنگی که به آرامگاه وکیل مشهور است، وجود دارد.

اما جاذبه های این باغ تنها به عمارت های زیبا، آرامگاه وکیل و موزه ی پارس خلاصه نمی شود. بلکه خود باغ نظر نیز یکی از جاذبه های بسیار دیدنی شهر شیراز محسوب می شود. در این باغ سروهای بلند و گل های زیبایی وجود دارد. حوض های بزرگ و فواره های آن ها نیز بسیار دیدنی هستند و می توانند برای بازدیدکنندگان فضای دلنشینی را ایجاد کنند. در این باغ در سال 1329 یک کتابخانه نیز ساخته شده است که اکنون کتابخانه ی ملی شهید آیت الله دستغیب نام دارد.

باغ نظر و موزه ی پارس در شیراز

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل پارس مشهد

هتل پارس شیراز

هتل پرسپولیس شیراز

هتل چمران شیراز

هتل هما شیراز

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد