باغ و موزه ی هفت تنان شیراز - 5.0 out of 5 based on 1 vote

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

باغ و موزه ی هفت تنان شیراز

یکی از شهرهای زیبا، بزرگ و پرجمعیت کشورمان ایران، شهر شیراز است. این شهر به شهر گل و شعر و بهارنارنج معروف است و جاذبه های گردشگری بسیاری دارد. آرامگاه حافظ و آرامگاه سعدی و باغ های پر گل و زیبای این شهر همه روزه توریست های داخلی و خارجی بسیاری را جذب خود می کند.

شهر شیراز در برخی از دوره های تاریخی ایران مانند حکومت زندیه و صفویه پایتخت کشور بوده است. به همین دلیل است که بسیاری از بناهای تاریخی و آثار به جای مانده در این شهر مربوط به این دوره های تاریخی است. باغ هفت تنان نیز یکی دیگر از این جاذبه های گردشگری است که در دوره ی زندیه ساخته شده است. این باغ به باغ هفت تنان، موزه ی هفت تنان و یا تکیه ی هفت تنان مشهور است. این باغ در گذشته محلی برای عبادت درویش ها بوده و در روزهای خشکسالی مردم برای طلب باران در این مکان گرد هم می آمده اند. علت نام گذاری این باغ به باغ هفت تنان نیز این است که در آن هفت مقبره قرار دارد که گفته می شود محل دفن عارفانی گمنام است. گفته می شود که هفت عارف در این مکان با هم زندگی می کرده اند و هر بار که یکی از آن ها از دنیا می رفته است، باقی آن ها او را در محوطه ی باغ دفن می کرده اند. تا این که شش نفر آن ها از دنیا رفته و تنها یکی از آن ها باقی می ماند. در آن زمان او فردی را خبر می کند و وصیت می کند که پس از مرگش او را در کنار دیگر عرفا به خاک بسپارد.

باغ و موزه ی هفت تنان شیراز

البته ذکر این نکته ضروری است که باغ هفت تنان نسبت به باغ های دیگر شیراز کوچک تر است اما در عین حال که کوچک است زیبایی ها و جاذبه های خاص خود را دارد. بر روی دیوارهای عمارت هفت تنان نقاشی های زیبایی وجود دارد که از آثار نقاش به نام دوره ی زندیه، آقا صادق نقاش می باشد. این نقاشی ها از موضوعات زیبایی نیز برخوردار می باشند که برخی از آن ها عبارت است از نقاشی سعدی یا حافظ، صحنه ی قربانی کردن حضرت  اسماعیل (ع) توسط حضرت ابراهیم (ع)، شیخ صنعان و دختر ترسا، حضرت موسی (ع) در حال چوپانی و...

باغ و موزه ی هفت تنان شیراز+

معماری عمارت هفت تنان نیز بسیار هنرمندانه است که نمایش دهنده ی معماری اصیل ایرانی است. ایوان ها، سقف چوبی، ستون های سنگی، کاشی کاری های قرمز و تزئینات داخلی این بنا بسیار چشم گیر است و بازدید از آن برای علاقمندان به هنر، معماری و تاریخ بسیار جذاب خواهد بود.

عمارت هفت تنان امروزه به موزه ی سنگ و کاشی تبدیل شده است و در آن سنگ های زیبا و قیمتی با قدمت های بسیار زیاد نگهداری می شود. در این موزه سنگ هایی مربوط به سده های سوم تا یازدهم هجری یافت می شود. بر روی برخی از آن ها نیز خطوط کوفی، ثلث، نستعلیق، نسخ و ... حک شده است. تابوت های سنگی پیش از تاریخ و آثار سنگی دوره ی ساسانیان از دیگر جاذبه های این موزه محسوب می شوند. بنابراین در صورتی که به شیراز سفر کردید، در کنار بازدید از مکان های بیشتر شناخته شده و معروف شیراز، به این باغ موزه نیز سر بزنید و از زیبایی های آن لذت ببرید.

باغ و موزه ی هفت تنان شیراز

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل پارس شیراز

هتل پرسپولیس شیراز

هتل چمران شیراز

هتل هما شیراز

هتل پارسیان شیراز

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد