باید ها و نباید های مصرف غذا های دریایی در دوران بارداری

غذاهای دریایی از جمله ماهی ها می توانند منابع عالی پروتئین، آهن و روی در برنامه غذایی روزانه خانم های باردار باشند که همگی جز مواد مغذی ضروری هستند که برای رشد جنین مناسب است. همچنین اسیدهای چرب امگا سه موجود در ماهی از جمله دی اچ ای می تواند به رشد بهتر مغز جنین کمک کند. اما این را باید بدانیم که زنان حامله و شیرده باید از مصرف انواع خاصی از ماهی ها که احتمالا حاوی مقادیر زیاد جیوه هستند خودداری کنند این ماهی ها شامل کوسه ماهی، نیزه ماهی، ماکول بزرگ و شیر ماهی هستند.

 

باید ها و نباید های مصرف غذا های دریایی در دوران بارداری

درک اینکه از چه غذاهایی باید در دوران باردای پرهیز کرد، می‌تواند به شما در سالم‌ترین انتخاب‌ها برای خود و کودکتان کمک کند زیرا اگر چه میزان جیوه موجود در غذا های دریایی برای اغلب بزرگسالان مشکل خاصی ایجاد نمی کند، اما اگر قصد بر باردار شدن دارید یا در حال حاضر باردار هستید باید در مصرف این مواد غذایی احتیاط کنید، اگر بطور مرتب از ماهی‌هایی استفاده می کنید که جیوه بالایی دارند، این عنصر در خون شما افزایش پیدا می کند و می تواند روی سیستم عصبی جنین و رشد مغزی او تاثیر منفی داشته باشد. توصیه می شود که زنان باردار هر هفته بیش از 340 گرم یا دو وعده تون کنسروی و یا بیش از 170 گرم تون سفید مصرف نکنند. اگر مقدار جیوه موجود در ماهی ها مشخص نباشد کل میزان مصرفی باید محدود به 170 گرم در هفته باشد.

 

باید ها و نباید های مصرف غذا های دریایی در دوران بارداری
در کل سعی کنید ماهی‌ها و غذاهای دریایی متنوعی راکه سطح جیوه‌شان پایین است و اسید چرب امگا سه زیادی دارند در برنامه غذایی خود قرار دهید. این غذاهای دریایی شامل سالمون، کیلکای آنچوی، شاه ماهی، ساردین، ماهی سفید، قزل آلا، تیلاپیا، کفال، کیلکا، شاه میگو، میگو و… است. ، خانم‌های باردار باید حداقل 260-320 گرم غذای دریایی با جیوه پایین در طول هفته مصرف کنند و این یعنی 2 تا 3 وعده در هفته می باشد.
از آنجایی که خوردن غذا سلامتی شما و فرزندتان را در بر دارد و یا حتی ممکن است سلامتیتان را به خطر بندازد از خوردن ماهی خام در بارداری جدا خودداری کنید. زیرا ماهی های خام دارای باکتری و ویروس هایی هستند و خانم باردار باید برای پیشگیری از ورود این باکتری‌ها و ویروس‌های مضر به بدنشان از خوردن مواد غذایی حاوی ماهی خام یا نیم پز مانند سوشی پرهیز کنند و ماهی دودی نخورند. زیرا ممکن است سلامتی جنین به خطر بیافتد.

 

باید ها و نباید های مصرف غذا های دریایی در دوران بارداری

غذاهای دریایی نپخته و فریزشده استفاده نکنید. مانند غذاهای دریایی که برچسب نمک‌ سود، دودی یا ورقه‌ای خشک بر روی آن‌ها خورده است. غذاهای دریایی را درست بپزید. ماهی را در دمای داخلی ۱۴۵ درجه فارنهایت (۶۳ درجه سلسیوس) بپزید. زمانی که بافت های ماهی تا حدی از هم باز شود یعنی ماهی پخته است. میگو، خرچنگ تا زمانی می گذاریم بپزد که به رنگ شیری سفید درآیند. صدف دکفه‌ای، حلزون و صدف چروک را تا جا که لاکشان باز شود می پزند. هر کدام را که باز نشد را حتما دور بیندازید. اگر ماهی رودخانه‌ای یا دریاچه‌ای میخورید, بهتر است میزان مصرف‌تان را درحدود دو وعده در هفته حفظ کنید و زیاده‌ روی نکنید. و یا اگر می‌خواهید از ماهی‌های موجود در آب‌های محلی استفاده کنید، به هشدارهای مربوط به ماهی‌های محلی توجه کنید، به خصوص اگر آلودگی آب نگران‌کننده باشد.

 

باید ها و نباید های مصرف غذا های دریایی در دوران بارداری

باید ها و نباید های مصرف غذا های دریایی در دوران بارداری

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

صفحه پکیج ها

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد