با رویایی ترین استادیوم های فوتبالی جهان آشنا شوید 

فوتبال ورزش و البته صنعتی است که این روزها بخش عظیمی از سرمایه در گردش کشورهای جهان را به خود اختصاص داده است. یکی از مهم ترین سرگرمی های جوامع محسوب میشود و به همین دلیل، هر چیزی هم که به این ورزش/صنعت ربط داشته باشد، اهمیت زیادی برای بررسی کردن خواهد داشت.
بعضی از جامعه شناسان فوتبال را، همان جنگ های گلادیاتوری دوران روم باستان میدانند. در آن زمان دو گلادیاتور در نبردگاهی مانند «کلوسئوم» در شرق روم به جنگ با یکدیگر میرفتند و نهایتا یکی از آنها زنده و پیروز بازمیگشت و در طرف مقابل، فردی که بازنده بود دیگر زنده نمیماند تا پیروزی حریف خودش را ببیند. مردم دنیای باستان هم برای دیدن این نمایش خشونت بار و پر از خون و خونریزی، پول فراوانی را خرج میکردند.

در طرف دیگر، بعضی دیگر از متخصصین و هنرمندان هم، فوتبال را عاملی برای اتحاد مردمان امروز میدانند که باعث میشود آدمها فارغ از رنگ و نژاد و ملیت به رقابت با یکدیگر بپردازند. در این زمینه، فوتبال به درامی شبیه میشود که نود دقیقه فرصت دارد با خلق صحنه های زیبا و شگفت انگیز، بینندگان وهوادارانش را به وجد بیاورد و حتی احساس لطیفی از امیدواری و پشتکار را نیز به آنها متقل کند.
اما هر دو نگاه، چه فوتبال را نسخه مدرن شده جنگهای گلادیاتوری بدانیم و چه درامی رویایی که روح تماشاگرش را تلطیف میکند، در یک چیز مشترک هستند. هر دو نگاه اعتقاد دارند که این رویداد در محلی رخ میدهد که این محل بسیار حائز اهمیت است. استادیوم های فوتبالی نقش بسیار پر رنگی در جذابیت این ورزش دارند و چه آن ها را کلوسئوم و قتل گاه قهرمانان بدانیم و چه صحنه نمایشی تئاتر، استادیوم های شگفت انگیزی در جهان وجود دارند که در ادامه با تعدادی از آنها آشنا میشویم.

1.ورزشگاه نیوکمپ، بارسلونا، اسپانیا

حتما دربی ال کلاسیکو را بارها تماشا کرده اید. این ورزشگاه همانی است که تحت تاثیر جو فوق العاده اش، این دربی به میزبانی تیم بارسلونا برگزار میشود.
نیوکمپ 118 هزار نفر گنجایش دارد و طی سه سال، یعنی از سال 1954 تا 1957 ساخته شده است. نیوکمپ یکی از مجهزترین و مدرن ترین استادیوم های جهان است و به قدری زیباست که شایسته دویدن اعجوبه این روزهای فوتبال دنیا، لیونل مسی است. 

با رویایی ترین استادیوم های فوتبالی جهان آشنا شوید

کیفیت چمن مصنوعی، معماری خاص این بنا، سقف متحرک و سیستم آب دهی در نیوکمپ، از جمله ویژگی های جالب این استادیوم هستند که اگر روزی این سعادت نصیب تان بشود که از آن دیدن کنید، مطمئنا ویژگی های جذاب دیگری را هم به این لیست اضافه خواهیدکرد.

2.استادیوم استمفورد بریج، لندن، انگلستان

شیرهای آبی لندن، یا همان چلسی، تیمی است که مالک اصلی استمفورد بریج است. این ورزشگاه از سال 1904 ساخته شده و از همان سال نیز به این تیم آبی پوش تعلق یافته است.

با رویایی ترین استادیوم های فوتبالی جهان آشنا شوید

استمفورد بریج در غرب لندن واقع است و ساکنان غرب لندن، هر یکشنبه اگر به کلیسا نروند از سر و صدای رعب انگیز این استادیوم در امان نخواهند بود. طبق گفته کسانی که از این استادیوم بازدید کرده اند، معماری استمفورد بریج به گونه ای است که سر و صدای تماشاگران را با شدت بیشتری بازتاب میدهد.
بازیکنانی که در این ورزشگاه مدرن بازی کرده اند اذعان داشته اند، سکوهای تماشاگران طوری طراحی شده است که حین بازی احساس میکرده اند تماشاگران لندنی بالای سر آنها در حال شعار دادن هستند.

3.استادیوم بومبونرا، بوینس آیرس، آرژانتین

ورزشگاه لابومبونرا استادیوم خانگی تیم بوکا جونیورز آرژانتین است.زیبایی این ورزشگاه در مرتبه دوم ارزش گذاری قرار دارد و واقعیت این است که، جو رعب آور لابومبونرا نخستین چیزی است که باعث شده این استادیوم در رتبه سوم این لیست قرار بگیرد. 

با رویایی ترین استادیوم های فوتبالی جهان آشنا شوید
هر روزی که در این استادیوم قرار است بازی برگزار شود، حجم عظیمی از سر و صدا و سوت های ممتد فوتبال دوستان آرژانتینی، شهر بوینس آیرس را غرق در خود میکند. کاغذهایی که به هوا میروند و دودهایی که در ورزشگاه ایجاد مه میکنند. فرهنگ جالب هواداری در این شهر و شعارهای جالبی که با ریتم های حماسی سر میدهند، جزو جاذبه های اصلی این استادیوم مخوف آرژانتینی است.
در ضمن این استادیوم چیزی حدودا 49 هزار نفر گتجایش دارد.

4.استادیوم ماراکانا، برزیل

ماراکانا را دولت برزیل در سال 1950 برای برگزاری بازی های جام جهانی در آن ساخت اما این استادیوم به قدری زیبا و دل فریب بود که دهه هاست مهم ترین بازی های داخلی برزیل هم در اینجا برگزار میشوند.
جالب است اگرچه ماراکانا 80 هزار نفر گنجایش دارد اما در سالی که در آن فینال جام جهانی برگزار شد، طبق محاسبات جمعیتی بالغ بر199 هزار نفر در ماراکانا حاضر بودند. در واقع این مسابقه توانست برای همیشه در تاریخ فوتبال، رکورد حضور تماشاگران در یک استادیوم را بزند. 

با رویایی ترین استادیوم های فوتبالی جهان آشنا شوید

ماراکانا علاوه بر اینکه در مسابقات ورزشی مکانی برای شکل گرفتن موج مکزیکی های دیدنی از طرف فوتبال دوستان است، محلی برای برگزاری کنسرت های بزرگ و مراسم ملی نیز می باشد.

5.سن سیرو، میلان، ایتالیا

اما در آخر ورزشگاه سن سیرو. همان ورزشگاهی که طرفداران تیم آث میلان با همین نام میشناسندش اما در طرف مقابل، طرفداران تیم دوم شهر میلان، یعنی اینتر، آن را جوزپه مه آتزا لقب داده اند.
سن سیرو در واقع ورزشگاهی است که هر دو تیم شهر میلان آن را متعلق به خود دانسته و حتی اینتری ها نام اسطوره خودشان را هم بر این ورزشگاه گذاشته اند. اما جالب اینجاست که سن سیرو متعلق به هیچکدام از دو باشگاه نیست و مالک اصلی آن، شهرداری میلان است.
این ورزشگاه با 85 هزار نفر یکی از بزرگترین استادیوم های جهان است. اما مهمترین ویژگی آن، این است که در طول تاریخ خود شاهد بزرگترین مسابقات فوتبال بوده است.
میلانی ها این استادیوم را جهنم لقب داده اند و شعار معروفی دارند که میگوید: زمانیکه در جهنم قدم میزنی، هیچ کسی به جز شیطان به کمک تو نخواهد آمد. شیطان یا همان دیاولو لقب تیم آث میلان است و پخش شدن این شعار در جو فوق العاده سن سیرو میتواند یکی از بهترین تجربه هایی باشد که عشاق فوتبال میتوانند آن را از نزدیک ببینند.
با رویایی ترین استادیوم های فوتبالی جهان آشنا شوید

فرهنگ هواداری بخصوص میلانی ها، کافه های دیدنی و رستوران های شاخصی که در اطراف سن سیرو وجود دارند و از همه مهمتر، نوع معماری این بنا که با چهار ستون بزرگ در چهار طرف ما را به یاد بناهای متعلق به روم باستان می اندازد، از مهمترین جاذبه های سن سیرو هستند.

 6.استادیوم ایبراکس در گلاسکو

با رویایی ترین استادیوم های فوتبالی جهان آشنا شوید

7.استادیوم المپیک در برلین

با رویایی ترین استادیوم های فوتبالی جهان آشنا شوید

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

هتل جهان مشهد

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر