با شهر استانبول بیشتر آشنا شوید - 1.5 out of 5 based on 2 votes

با شهر استانبول بیشتر آشنا شوید

شهر استانبول یکی از مهم ترین شهرهای کشور ترکیه و پرجمعیت ترین شهر این کشور است. کشوری با جاذبه های گردشگری فراوان تاریخی و مناظر طبیعی همچون مساجد تاریخی مربوط به دوران عثمانی، بازار های سنتی و مدرن هزینه های مسافرت به این شهر مقرون بصرفه است. استانبول به عنوان پلی برای ارتباط دو قاره اروپا و آسیا شناخته می شود. هر ساله تور های گردشگری بسیاری از آسیا و اروپا به این شهر می آیند تا اقامتی چند روزه را برای گردشگران فراهم کنند. شهری که در هر چهار فصل سال زیبایی خود را دارد. دین مردم استانبول مانند اکثر شهر های ترکیه اسلام است. شهری دارای بناهای تاریخی که ظاهری شکیل و زیبا هستند.

آشنایی مختصر با شهر استانبول

نام قدیمی این شهر قسطنطنیه است که قدمت آن به 2500 سال پیش بر می گردد. این شهر به دلیل داشتن مساجد و مراکز فرهنگی، یک مرکز مهم مذهبی و فرهنگی است. بازار های مدرن و سنتی این شهر مانند بازار بزرگ استانبول، مرکز خرید فروم استانبول، این شهر را یک مرکز اقتصادی و تجاری مهم در ترکیه و منطقه خاورمیانه تبدیل کرده است. حدود 70 درصد از مردم ترکیه هستند و اکثر آن ها سنی مذهب هستند. ترکیه کشوری سکولار است بنابراین دین رسمی در این کشور وجود ندارد. اکثر مردم شهر استانبول مسلمان و سنی مذهب هستند و شیعیان در اقلیت هستند. جمعیت این شهر در سال 2017 حدود 15 میلیون نفر بوده است. استامبول به عنوان قطب صنعتی و اقتصادی ترکیه شناحته می شود. این شهر بزرگ همچنین مهم ترین مرکز گردشگری در ترکیه است. استانبول حدود یک ساعت و نیم با تهران اختلاف ساعت دارد. برای حمل و نقل به نقاط مختلف این شهر می توان از متروف اتوبوس های شهری، تراموا، تاکسی، دلموش یا ون، قایق و کشتی و تله کابین استفاده کرد.

 

با شهر استانبول بیشتر آشنا شوید

از لحاظ موقعیت جغرافیایی، شهر استامبول در یک منطقه استراتژیک قرار گرفته و مانند پلی دو قاره را به یکدیگر وصل می کند. این شهر بین دریای مرمر و دریای سیه قرار گرفته است. استانبول به دو بخش تقسیم می شود که یک بخش آن در آسیا و یک بخش بزرگ آن در اروپا است. مراکز تجاری و تاریخی بیشتر در بخش اروپایی استانبول قرار دارند. زندگی پرهیاهوی 15 میلیون نفر در این شهر بین قاره ای، آن را به هفتمین شهر پرجمعیت اروپا تبدیل کرده است. خیابان های لوکس و پرجمعیت مانند خیابان استقلال که از مشهور ترین خیالان های استانبول است. به دلیل استقبال جمع کثیری از گردشگران از این شهر فرهنگی و تاریخی، استانبول در بین محبوب ترین و پر بازدید ترین شهر های جهان قرار گرفت. استانبول جزو کشورهایی است که بیشترین رشد اقتصادی را در دهه اخیر در میان کشور های دیگر خاورمیانه داشته است و شعبه های اصلی و مرکزی مهم ترین کارخانه های ترکیه در این شهر ساخته شده اند.

 

با شهر استانبول بیشتر آشنا شوید

 استانبول در سال 2015 رکورد شکست و با مجموع 12.5 میلیون گردشگر در طی یک سال به پربازدید ترین شهر در جهان تبدیل شد که در چند سال اخیر این رویه ادامه داشته است و همین امر باعث شد که این شهر توریستی به پایتخت فرهنگ اروپا شهرت یابد. در فصل بهار این شهر زیبا تر از همیشه است و میانگین دما در این فصل 18 تا 27 درجه سانتی گراد خواهد بود. در فصل بهار، استانبول روزهای گرم تری را سپری می کند اما شب ها خنکای ملایم و دل پذیری دارد. در فصل تابستان هوای استانبول گرم و مرطوب می شود و رطوبت هوا افزایش می یابد. میانگین دمای استامبول در فصل تابستان 28 تا 30 درجه سانتی گراد است. بیشتر گردشگران فصل تابستان را بهترین زمان برای سفر به این شهر می دانند و این شهر در فصل تابستان شلوغ تر از هر فصل دیگری است. پاییز یک فصل رویایی در استابول با دمای میانگین 23 درجه سانتی گراد یک دمای کاملا مطلوب و دل نشین برای شهروندان و گردشگران است. در فصل پاایز ممکن است این شهر را همراه با باران های شدید یا خفیف ببینید. زمستان های استامبول با میانگین دمای 8 تا 12 درجه سانتی گراد یک فصل تقریبا سرد همراه با بارش ملایم برف است. در مجموع بهترین فصل برای سفر به استانبول فصل های بهار و پاییز است با دمایی بسیار عالی و هوایی که نه داغ و سوزان است و نه سرد و یخبندان. در ادامه مطلب به معرفی برخی از مهم ترین جاذبه های توریستی استانبول می پردازیم.

 

با شهر استانبول بیشتر آشنا شوید

موزه ایاصوفیه

یکی از شگفت انگیز ترین و با شکوه ترین ابنیه تاریخی اروپا که به دلیل معماری منحصربفرد و خاصش به مدت هزار سال کلیسای روم شرقی بوده است. یک معمار در دوران عثمانی و در قرن 15 میلادی این کلیسای تاریخی را به یک مسجد با شکوه تبدیل کرده است. یک گنبد بزرگ به ارتفاع 56 متر و در معماری داخلی 30 میلیون کاشی طلا استفاده شده است. این مسجد تاریخی و باشکوه از مهم ترین مرکز اسلامی و مذهبی در استانبول است و به یکی از محبوب ترین و مهم ترین جاذبه های گردشگری برای توریست ها تبدیل شده است. مجموعه ای از هنر های مسیحی و اسلامی در کنار یکدیگر جمع شده اند. این مسجد با داشتن طراحی خیره کننده تلفیقی از معماری اسلامی و معماری بیزانس است طوریکه شکوه و قدرت امپراتوری های بزرگ عثمانی و بیزانس روم را در خود ادغام کرده است تا خود را باشکوه تر و پر عظمت تر جلوه دهد.

 

با شهر استانبول بیشتر آشنا شوید

مسجد سلطان احمد

یکی دیگر از معروف ترین و محبوب ترین دیدنی های شهر استانبول این مسجد تاریخی که مسجد سلطان احمد نامیده می شود و قدمت آن به 400 سال پیش باز میگردد و به رنگ آبی است، یک رنگ خیره کننده که این مسجد را از سایر مساجد زیبای استانبول متمایز می سازد. این مسجد دارای شش مناره باریک و یک گنبد با کاشی کاری های آبی رنگ است. ساخت این مسجد حدود 7 سال به طول انجلمید و معمار آن شخصی به نام آقا محمد بود.

 

با شهر استانبول بیشتر آشنا شوید

مسجد سلیمانیه

این مسجد شباهت بسیار زیادی به مسجد مشهور ایاصوفیه دارد. شاهکاری از معماری که از مهم ترین و اصلی ترین جاذبه های گردشگری استامبول است. مقبره سلطلن سلیمان و همسرش و مقبره معمار مسجد سلیمانیه به نام سیان، در این مسجد ساخته شده است. این معمار همچنین خالق شاهکار دیگری به نام مسجد ایاصوفیه بوده است که به معرفی آن پرداختیم. انعکاس آبی دریای مرمره بر روی دیواره های این مسجد نمایی شگفت انگیز و رویایی را به وجود آورده است.

 

با شهر استانبول بیشتر آشنا شوید

تنگه بسفر

مکانی بسیار عالی و ایده آل برای قایق سواری و تماشای آب های زیبای این من طقه که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. این تنگه یک منطقه استراتژیک و با اهمیت است به این دلیل که دو قاره اروپا و آسیا را از هم جدا می کند و دریای مرمر را به دریای سیاه ارتباط می دهد. یک پل معلق بسیار زیبا و بزرگ بر روی این تنگه ساخت شده است که دو بخش استانبول را به یکدیگر وصل می کند و دروازه ورود از قاره آسیا به قاره آروپا است. با چشم اندازی زیبا از کشتی های باری در حال گذر از این تنگه، فعالیت ماهیگیران محلیف ابنیه تاریخی اطراف اذین تنگه و ساحل زیبای مرمره که گردشگران را از نقاط مختلف جهان به این منطقه جذب می کند. می توانید قایق سواری در تنگه ای را تجربه کنید که یک طرفتان آسیا و یک طرفتان اروپا است.

 

با شهر استانبول بیشتر آشنا شوید

خیابان استقلال

از مهم ترین و پربازدید ترین خیابان های استانبول که نماد ترکیه مدرن است. این خیابان به شانزلیزه استانبول مشهور است. در دو طرف این خیابان مراکز خرید لوکس و مغازه های مجلل قرار دارند. این خیابان همچنین با رستوران ها و سینما ها و کافه های مدرن خود پذیرای گردشگران و شهروندان بومی است. یک خیابان سنگ فرش و بسیار زیبا که علاوه بر اهمیت تجاری یک قطب مهم گردشگری در شهر استانبول است. از نظر گردشگران خارجی این خیابان از پر هیاهو ترین و هیجان انگیز ترین دیدنی های شهر استانبول به شمار می رود. نقاشانی که اثار زیبای خود را در این خیابان به حراج می گذارند و مغازه هایی که ساز های موسیقی قدیمی را در معرض نمایش می گذارند. همه این ها باعث شده تا این خیابان به یکی از مراکز توریستی مهم شهر استانبول تبدیل شود.

 

با شهر استانبول بیشتر آشنا شوید

  

1.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.50 (2 Votes)

مطالب مشابه

تور استانبول

هتل الیت ورد پرستیژ استانبول

هتل اترنو استانبول

هتل اورینت مینتور استانبول

هتل آستین استانبول

هتل آل سیزن استانبول

افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال